کد خبر: ۱۷۵۴۱
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۰۹:۲۵
کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه گواهی سپرده کالایی نفتی و ورود بخش خصوصی به معاملات نفتی می‌تواند بستری برای گسترش مبادی صادرات نفت کشور باشد، گفت: در شرایط تحریمی، بخش خصوصی با استفاده از راه‌های ابتکاری می‌تواند به فروش نفت کمک کند؛ همچنین، شفافیت معاملات بیشتر می‌شود.

عرضه نفت در بورس بستری برای گسترش مبادی صادراتی نفت کشور است

مخاطب24:گواهی سپرده کالایی یک ورقه بهادار است که در بورس قابلیت پذیرش و معاملات دارد. این اوراق گواهی از یک کالای معینی که در بورس پذیرش شده است، نشئت می‌گیرد. گواهی کالایی زعفران، سکه و... در کشور داریم و از این نوع اوراق استقبال خوبی در بازار سرمایه کشور صورت گرفته است.

 

 


در گواهی سپرده کالایی نفتی، به جای اینکه با استفاده از بازاریاب‌های بین‌المللی و داخلی به دنبال سرمایه‌گذار باشیم، به تعریف یک ابزار مالی می‌پردازیم و سرمایه‌گذار با ریسک خودش به معاملات ورود می‌کند. در واقع این گواهی، اولین ابزار ارزی ما و یک ابزار استاندارد بین‌المللی است که قابلیت اشتراک گذاری دارد؛ این ابزار از لحاظ حجمی شرایطی دارد که می‌توانیم تا بیش از صد درصد نفت تولیدی را به صورت کاغذی بفروشیم نه اینکه به صورت مستقیم در بازار گواهی شود و بفروشیم، بلکه از طریق ابزار‌ها روی آن معامله انجام می‌دهیم.

سرمایه‌گذاران روی این ابزار شروع به معاملات ثانویه می‌کنند و زمین بازی جدیدی ایجاد می‌شود که هر کسی بنا بر سیاست‌ها، ریسک‌ها و حجم سرمایه‌گذاری از طریق چند روش می‌تواند به حوزه نفت کمک کند.

قبلاً اگر کسی ۱۰ میلیارد تومان داشت نمی‌توانست وارد حوزه نفت شود و این کالا را بخرد. ابزاری برای ورود بخش خصوصی به این حوزه نداشتیم. طبق مصوبه شورای‌عالی اقتصاد این امکان ایجاد شده که مدیریت امور بین‌الملل نفت اجازه داشته باشد وکالتاً از طرف سرمایه‌گذاران خرد اقدام به فروش نفت کند. به این ترتیب، سرمایه‌هایی که تا امروز قابلیت ورود به این تجارت را نداشته‌اند، الان شرایط فعالیت برایشان فراهم شده است.

«برزو حق شناس» کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با ایرنا در خصوص گواهی سپرده کالایی نفتی، گفت: اگر نتوانیم نقدینگی را در کشورمان مدیریت کنیم و آن را به سمت‌وسوی درستی سوق دهیم، این نقدینگی به سمت بازار‌هایی مانند مسکن و خودرو می‌رود.

وی تصریح کرد: ورود نقدینگی به بازار‌هایی همچون مسکن و خودرو اثرات تورمی را تشدید خواهد کرد، در همه جای دنیا از ابزار‌هایی مانند گواهی سپرده استفاده می‌شود و این روش‌ها اثرگذاری خود را نشان داده‌اند.

 

 

 


کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از ابزار‌هایی مانند گواهی سپرده کالایی نفتی استفاده می‌شود تا نگذارند نقدینگی به قسمت فیزیکی کالا‌ها برود، گواهی سپرده ایده خوبی است و به کنترل نقدینگی در کشور کمک می‌کند. هر چقدر میزان بهره‌گیری از این ابزار‌ها در کشور بیشتر شود، بهتر است.

حق شناس گفت: به طور کلی، ابزار‌هایی مانند گواهی سپرده کالایی نفتی می‌توانند کمک بزرگی به اقتصاد کشور کنند و سیاست‌گذاران اقتصادی می‌توانند از این طرح‌ها نهایت بهره‌برداری را داشته باشند. از طریق این ابزار‌ها می‌توانیم به کنترل نقدینگی سرگردان در کشور بپردازیم و زهر اثرات تورمی آن را کمتر کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما با موضوع رشد نقدینگی در کشور مواجه هستیم و سیاست‌گذار اقتصادی هم نمی‌تواند در کوتاه مدت برای این موضوع کاری بکند؛ بنابراین، بهتر است با استفاده از ابزار‌هایی مانند گواهی سپرده کالایی نفتی به سمت مدیریت این نقدینگی برویم.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: سرمایه‌گذاران باید در مورد پایداری طرح گواهی سپرده کالایی نفتی اطمینان خاطر داشته باشند. نباید اجازه دهیم تصمیمات یک شبه به اطمینان بخشی طرح ضربه بزند و بخش خصوصی را از سرمایه‌گذاری منصرف کند. این اعتمادسازی عنصر مهمی در موفقیت طرح خواهد بود.

حق شناس گفت: اقدام درست همین است که در فضایی شفاف سرمایه‌گذاران به خرید گواهی‌ها بپردازند و در مورد وجود کالا نیز اطمینان داشته باشند. باید این امکان فراهم می‌شد که اگر صاحبان گواهی بخواهد کالایش را تحویل بگیرد و خودش بفروشد. این ویژگی‌ها بسیار خوب هستند و بر ضریب موفقیت طرح اضافه می‌کنند.

وی اظهار داشت: گواهی سپرده کالایی نفتی و ورود بخش خصوصی به معاملات نفتی می‌تواند بستری برای گسترش مبادی صادرات نفت کشور باشد. در شرایط تحریمی فعلی، بخش خصوصی با استفاده از راه‌های ابتکاری می‌تواند به فروش نفت کمک کند. همچنین از آنجایی که بخش خصوصی نفت را با قیمت مشخصی در فضای بورس می‌خرد، شفافیت معاملات بیشتر می‌شود.

 
برچسب ها: بورس
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
استاتین‌ها برای افراد بالای ۷۵ سال هم موثرند title
یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که حتی افراد بالای ۷۵ سال نیز می‌توانند از مزایای قلبی ناشی از مصرف استاتین‌ها بهره‌مند شوند.
هنرپیشه سریال آخرین شاه، یک سیاه پوست شبیه محمدرضا پهلوی است title
بعد از تایید خبر ساخت سریال آخرین شاه با موضوع دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی، حال اولین تصویر از هنرپیشه سریال آخرین شاه منتشر شده که یک سیاه پوست با شباهت زیاد به محمدرضا پهلوی است.
راز ساخت اهرام بزرگ مصر بالاخره فاش شد title
محققان با تحلیل تصاویر ماهواره‌ای راداری برای نقشه‌برداری از شاخه رودخانه‌ای در نزدیکی اهرام مصر، توانسته‌اند پاسخ بسیاری از معما‌های مطرح‌شده درباره نحوه ساخت و حتی مراسم تدفین فراعنه مصر را رمزگشایی کنند.
حال حامیم خواننده وخیم است title
خواننده پاپ در آی سی یو بستری شد.
ماهواره سنگین وزن ایرانی "طلوع ۳" در آستانه پرتاب title
ماهواره سنگین‌وزن طلوع ۳ یک ماهواره سنجشی است که مراحل ساخت آن به پایان رسیده است؛ این ماهواره قابلیت ارسال تصاویری با دقت ۵ متر (تک طیفی) و ۱۰ متر (رنگی) را دارد همچنین امکان الحاق "رادار دهانه مصنوعی" (سار) بر روی ماهواره طلوع ۳ وجود دارد.
رضا عطاران با گریم صدام حسین می‌آید! title
پروانه ساخت فیلم «صد دام» صادر شد.
از خبرهای درگوشی‌ مجلس دوازدهم چه می‌دانید؟ title
همیشه خبر‌های مهم و اصلی در بسیاری از خبرگزاری‌ها وجود دارد و به سرعت در دسترس است، ولی آنچه که جالب و قابل توجه است مواردی می‌باشد که در خبر‌های رسمی و اصلی به آن‌ها پرداخته نمی‌شود. امروز افتتاحیه مجلس دوازدهم شورای اسلامی بود، ولی با توجه به شهادت رییس جمهور جو سنگینی بر فضای مجلس دوازدهم حاکم بود.
برگزیده
امام خامنه‌ای:وقت مجلس مصروف مسابقات بی‌فایده رسانه‌ای نشود title
رهبر معظم انقلاب در پیامی به دوازدهمین دوره مجلس تأکید کردند: در خود مجلس مسابقات بی‌فایده‌ی رسانه‌ای و مجادلات مضرّ سیاسی، وقت و عمر کوتاه دوران مسئولیّت را به خود مصروف نسازد؛ وگرنه ظرفیّت ارزشمند حضور نمایندگان در این جایگاه والا ضایع خواهد شد.
رهبر انقلاب در منزل شهید رئیسی چه مطالبی بیان فرمودند؟ title
بیانات منتشر نشده رهبر انقلاب در منزل شهید رئیسی
۲۰ جانشین احتمالی رئیسی چه کسانی هستند؟ title
در پی شهادت رئیس جمهور در اتفاقی نادر دوره ریاست جمهوری در ایران نا تمام ماند تا با برگزاری انتخابات زودهنگام سکاندار قوه اجرایی کشور مشخص شود
وداع تاریخی خراسان جنوبی با رئیس جمهور شهید title
خراسان جنوبی امروز تمام قد برای وداع با یار دیرینش به میدان آمدند تا در تاریخ ثبت شود این حضور و شکوه برای همیشه.
شهید«حسین امیرعبدالهیان» به روایت تصویر title
شهید حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در سانحه هوایی روز گذشته همراه با شهید آیت الله سید ابراهیم رئیسی و دیگر همراهانش، شهد شهادت نوش کرد تا نخستین شهید وزیر امور خارجه انقلاب اسلامی لقب بگیرد.
بیانیه وزارت امور خارجه در خصوص سانحه بالگرد رئیس جمهور title
علیرغم شرایط نامساعد جوی و محیطی، تلاش‌ها برای رسیدن گروه‌های پُرتلاش امدادی به محل حادثه همچنان با جدیت و امیدوارانه ادامه دارد.