کد خبر: ۱۷۵۲۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۲:۰۴
شهر تاریخی حریره به عنوان یکی از سکونتگاه‌های تاریخی شمال خلیج فارس برای ثبت در فهرست سازمان جهانی یونسکو و سازمان جهان اسلام (آیسسکو) در دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش قرار گرفته است.

تلاش برای ثبت جهانی شهر تاریخی حریره کیش در آیسسکو و یونسکو

به گزارش مخاطب ۲۴ به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش: مرتضی رمضانی گالشی معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی موزه و میراث فرهنگی شنبه ۲۳ اردیبهشت در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد؛ گفت: محوطه ۸۰ هکتاری شهر تاریخی حریره در دل خلیج فارس نشان از تمدن کهن ایرانیان در این منطقه دارد که از منظر فرهنگی و تاریخی ارزشمند و دارای اهمیت است.

وی ادامه داد: ثبت شهر تاریخی حریره در فهرست میراث جهانی یونسکو و سازمان جهان اسلام (آیسسکو) می‌تواند جایگاه گردشگری کیش را در سطح جهانی با نگرش تاریخی و فرهنگی ارتقا دهد و زمینه ساز رونق اقتصادی و فرهنگی جزیره شود.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش خاطر نشان کرد: ثبت محوطه حریره در آیسسکو نیز گامی مثبت در راستای جذب گردشگر خارجی، راهیابی جزیره کیش به فهرست میراث جهانی و قرارگیری در مسیر بازدید توریسم خارجی، نزدیکتر شدن به ثبت محوطه در فهرست یونسکو است.

مرتضی رمضانی گالشی با بیان این که شهر تاریخی حریره به صورت موقت در یونسکو ثبت شده است؛ تاکید کرد: لازمه قرار گرفتن شهر حریره در فهرست سازمان جهانی یونسکو، ایجاد زیر ساخت‌های مدنظر میراث فرهنگی و توسعه موزه حریره به چهار برابر حال حاضر آن است که برای تحقق این مهم، تامین اعتبار شده است.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش گفت: آثار غیر منقول کیش از جمله محوطه تاریخی حریره، ابنیه مرکوری، مسجد ماشه و امیر (ع)، مجموعه قنات‌های کیش، سه بافت تاریخی سفین قدیم و جدید و باغو است که زیر نظر میراث فرهنگی در حال فعالیت هستند.

مرتضی رمضانی گالشی، تاکید کرد: ساماندهی محوطه شهر تاریخی حریره، مرمت تکمیلی فاز ۳ مسجد امیر (ع)، مرمت تکمیلی مسجدماشه، احداث پارک وحدت فاصله مسجد امیر (ع) و مسجد ماشه، طرح توسعه مسیر گردشگری سفین جدید از سمت جاده کرانه به منطقه بومگردی تک بادگیر و بهسازی و مناسب سازی بافت سفین قدیم و جدید را از جمله برنامه‌های در دست اقدام معاونت گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش در حوزه میراث فرهنگی برشمرد.

وی پیگیری طرح توسعه گردشگری روستای تاریخی باغو و طراحی و اجرای سردرب ورودی، پیگیری مرمت احیاء و بهره برداری ابنیه بازار قدیمی فرانسه و کاخ کیش الیت، تکمیل و مرمت کاخ مرجان، طراحی، احیاء و بهره برداری از آن را از دیگر برنامه‌های معاونت گردشگری سازمان در سال ۱۴۰۲ عنوان کرد.

معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش از سرشماری درختان لور کهنسال جزیره کیش به عنوان میراث طبیعی کیش با همکاری حوزه محیط زیست برای ثبت در فهرست میراث طبیعی ملی خبر داد و تاکید کرد: بررسی و شناسایی درختان لور در راستای پلاک گذاری حفاظت و ثبت کهنسال‌ترین آن‌ها در فهرست آثار ملی در دستور کار قرار دارد.

مرتضی رمضانی گالشی از اقدامات اولیه جهت ثبت قنات‌های کیش خبر داد و گفت: پنج مجموعه قنات در جزیره کیش شناسایی شده که پرونده ثبت آن در فهرست آثار ملی تکمیل و برای دفاع در جلسه ثبت به وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ارسال شد.

وی با اشاره به میراث فرهنگی ناملموس جزیره کیش خاطر نشان کرد: ۱۲ مورد ارزشمند از آداب و رسوم بومیان کیش در این حوزه شناسایی شده که حداقل هشت پرونده آن در حال حاضر به اتمام رسیده و به وزارتخانه جهت ثبت در فهرست میراث فرهنگی ناملموس ارسال شد که شامل بازی مُکصی و کِی رام، غذا‌های مَچبوس و مضروبه فضای معماری مجلسی و فضای مربعه یا مصیف و شیرینی‌های لگیمات و نان لوس است.

وی با اشاره به هرس درخت سبز کیش گفت: دلایل خشکیده شدن، نحوه و دلایل هرس و آسیب پذیری این درخت در برابر قارچ در دست بررسی است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
طالع بینی امروز title
طالع بینی امروز یا فال امروز، فالیست که هر روز برای هر فرد از متولدین مختلف سال تهیه می‌شود. این مطلب، به صورت روزانه به روز می‌شود. پس می‌توانید هر روز با مراجعه به این صفحه از فال و طالع بینی خود باخبر شوید.
این کودک به پسر "شیشه ای" معروف است!+ فیلم title
استخوان‌های یک پسر ۱۲ ساله آنقدر شکننده است که با کوچکترین تماسی می‌شکنند.
انفجار مرگبار نارنجک حین جستجو در اموال پدربزرگ خانواده!/ سه عضو یک خانواده کشته و زخمی شدند title
انفجار نارنجک منجر به کشته شدن یک عضو خانواده و همچنین زخمی شدن دو نفر دیگر شد.
برخورد مرگبار صاعقه به اعضای یک خانواده/ پیداشدن پسربچه ۶ ساله در کنار پدر مرده!+ فیلم و عکس title
پسربچه ۶ ساله پس از برخورد صاعقه در کنار پدر مرده در حالی که هنوز نفس می کشید پیدا شد.
برگزیده
زمان دقیق واریز حقوق و مزایای رتبه‌بندی معلمان اعلام شد |خبر جدید از نحوه واریز سود سهام عدالت |شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند زمان دقیق واریز حقوق و مزایای رتبه‌بندی معلمان اعلام شد |خبر جدید از نحوه واریز سود سهام عدالت |شرایط دریافت هدیه ازدواج تامین اجتماعی را می‌خوانید.
میزان فوق‌العاده ویژه معلمان و فرهنگیان / آموزش و پرورش باید تلاش کند |قابلیت‌های جدید در اینستاگرام معرفی شد |فوق‌العاده ویژه معلمان و پاسخ به ابهامات آن title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند میزان فوق‌العاده ویژه معلمان و فرهنگیان / آموزش و پرورش باید تلاش کند |قابلیت‌های جدید در اینستاگرام معرفی شد |فوق‌العاده ویژه معلمان و پاسخ به ابهامات آن را می‌خوانید.
این افراد هم باید رتبه بندی شوند / ضرورت سرعت دادن به رتبه بندی معلمان |چه خبر از افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در بودجه؟ |خیز مسی برای شکستن رکورد دایی title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند این افراد هم باید رتبه بندی شوند / ضرورت سرعت دادن به رتبه بندی معلمان |چه خبر از افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان در بودجه؟ |خیز مسی برای شکستن رکورد دایی را می‌خوانید.
همه معلمان مشمول رتبه بندی می‌شوند |جزییات همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | واکنش پانته‌آ بهرام به گشت ارشاد title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند همه معلمان مشمول رتبه بندی می‌شوند |جزییات همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | واکنش پانته‌آ بهرام به گشت ارشاد را می‌خوانید.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار