کد خبر: ۱۷۴۲
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۴۰۰ - ۰۱:۱۱
اظهارات رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت هرازگاهی جنجالی می‌شود، آخرین اظهارنظر جنجالی وی یک فحش قجری به منتقدان واکسیناسیون بود که طی آن وی منتقدان را پوفیوز خطاب کرد.

ماجرای پوفیوز خواندن منتقدان واکسیناسیون کرونا توسط مقام وزارت بهداشت اظهارات رئیس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت هرازگاهی جنجالی می‌شود، آخرین اظهارنظر جنجالی وی یک فحش قجری به منتقدان واکسیناسیون بود که طی آن وی منتقدان را پوفیوز خطاب کرد.

ماجرای پوفیوز خواندن منتقدان واکسیناسیون کرونا توسط مقام وزارت بهداشت

ضرب‌المثل «تا مرد سخن نگفته باشد، عیب و هنرش نهفته باشد» را شنیده‌اند، حکایت این روز‌های کیانوش جهانپور رئیس مرکز راوبط عمومی وزارت بهداشت است که اظهارات شاز او در توئیتر هرازگاهی جنجال به پا می‌کند که آخرین آن کشیدن یک فحش قجری (پوفیوز) به کسانی است که از چند و چون واکسن‌های کرونا پرسشگری می‌کنند.

این آخرین توئیت جهانپور، اما بدون واکنش نماند و صدای وکیل و وزیر تا روزنامه‌نگار و هنرمند و حتی هم‌صنفیان خود را در کسوت پزشکی درآورده است. بسیاری آن را توهین به منتقدان روند واکسیناسیون در کشور تلقی کرده‌اند. بسیاری دیگر این ادبیات را شایسته یک پزشک و یک مقام دولتی ندانستند. برخی دیگر بر این اعتقاد هستند که این ادبیات عکس افزایش اعتماد عمومی به وزارت بهداشت است. برخی دیگر نیز در توئیتر به دنبال یافتن راهی برای شکایت از جهانپور هستند.

اما ماجرا از آنجا آغاز شد که جهانپور در توئیتی نوشت:
«-آسترزنکا مورد تایید WHO است چرا نمی‌آورید؟
-آسترزنکا مرجوعی برخی کشور‌ها است چرا می‌آورید؟
-مجوز بدهید آسترزنکا بیاوریم برای کارگران، ۲۵۰ هزار تومان، هزینه را کارفرما می‌دهد!
بعد:چرا آسترزنکا ۳ دلار! است و واکسن ایرانی ۸ دلار؟
مرحوم شریعتی بخطا جای دگر درپی پفیوزان تاریخ می‌گشت».
واکنش وکیل و وزیر به توئیت جهانپور

در این زمینه علی مجتهدزاده وکیل دادگستری در واکنش به توئیت جهانپور نوشت: ‏اگرچه جرم ‎توهین از جرائم قابل گذشت است و غیر از مواردی خاص احتیاج به شاکی خصوصی دارد، اما وقتی یک‌ مقام دولتی لفظ توهین‌آمیزی را در خصوص جمع‌ کثیری که منتقد نحوه توزیع ‎واکسن هستند به کار می‌برد ‎دادستان به عنوان مدافع حقوق آحاد جامعه باید علیه ‎کیانوش جهانپور اعلام جرم کند.

عباس عبدی روزنامه‌نگار نیز نوشت: حتی اگر بتوان فرض کرد که تصادفات و نبودن واکسن و ... ناشی از قصور و کوتاهی یا موانعی خارج از اراده باشد، زشتی کلام مسئولان، آگاهانه و مصداقی از تقصیر آنان است. اگر آقای روحانی دستور اخراج این مقام وزارت بهداشت را ندهد، رفتارش متوجه کلیت دولت اوست.

عطاءالله مهاجرانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوران دولت اصلاحات نیز نوشت: دولت در برکناری سخنگوی بی‌صلاحیت ناخوش‌آواز، نبایست یک دقیقه هم تأخیر کند. اگر در اداره امور ناتوانید، درست سخن گفتن که هزینه‌ای و توانایی ویژه‌ای هم نیاز ندارد.
معاون اول رئیس جمهور هم به توئیت جهانپور واکنش نشان داد

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز در پی‌نوشتی خطاب به وزیر بهداشت در این رابطه نوشت: جناب آقای دکتر نمکی، واکسیناسیون رایگان عمومی دغدغه‌ای همگانی و انتظاری به حق است که بخشی از آن با واردات و بخشی دیگر با تولید داخلی به صورت همزمان در حال انجام است.

جهانگیری ادامه داد: نباید به تقابل نادرست این دو اقدام دامن زد و در عین حال شایسته نیست که به ابهام‌ها و یا حتی انتقاد‌ها در رسانه‌ها و افکار عمومی با کم تحملی و اهانت برخورد کرد. لازم در این خصوص اقدام مناسب انجام شود.
شکایت از جهانپور

علی مجتهد زاده وکیل دادگستری پس از توئیت خود، خبر از تنظیم شکایتی از سوی وی و برخی از خبرنگاران در دادگاه فرهنگ و رسانه علیه کیانوش جهانپور ، رئیس مرکز راوبط عمومی وزارت بهداشت داد.

 
 وی به ایلنا گفت: ما با جمع زیادی از خبرنگاران هم‌قدم شدیم و به عنوان وظیفه مدنی از سخنگوی سازمان غذا و دارو شکایت می‌کنیم و هفته آینده نیز به دادسرای فرهنگ و رسانه خواهیم رفت. در شرایطی که وضعیت کرونا در کشور وضعیت حادی است و بسیاری از مردم عزیزانشان را از دست داده‌اند و بسیاری نیز نگران سالمندان هستند، با این وضعیت تزریق واکسن و با توجه به غیرقابل چشم‌پوشی بودن اینکه اهمالی در زمینه تهیه واکسن صورت گرفته است، ما باید این اهمال‌ها را بپذیریم و بپذیریم که جامعه دچار یأس و سرخوردگی است. عقل سلیم و انصاف هم حکم می‌کند که در این شرایط کسانی که مسئولیت مستقیم دارند، هم عذرخواه مردم باشند و هم افکار عمومی را آرام کنند.

وی افزود: متاسفانه اخیراً شاهد بودیم یکی از آقایان که سابقه بسیار بدی در این زمینه دارد یعنی چندین بار قبل هم چندین مورد توهین به منتقدان داشته‌اند، مطالب را مطرح کرده که مایه تاسف است. متاسفانه ایشان سخنگوی سازمان غذا و دارو هم هستند و یکی از اشخاصی است که در مظان اتهام است و باید پاسخگو باشد. اما می‌بینیم طلبکار مردم است و توهین می‌کند و قطعاً اگر چنین رفتاری در هر کشوری صورت می‌گرفت، این شخص را برکنار می‌کردند و محاکمه می‌کردند، اما متاسفانه در ایران می‌بینیم که هیچ‌گونه برخوردی با این افراد صورت نمی‌گیرد.

این وکیل دادگستری با بیان اینکه مسئولیت کار این شخص با وزیر بهداشت و رییس دولت است، گفت: اگر چندین بار قبل که این شخص بی‌حرمتی کرد، با وی برخورد جدی صورت می‌گرفت، امروز به منتقدان ناسزا نمی‌گفت. امیدواریم که دستگاه قضا به منظور اجرای عدالت و حفظ آرامش جامعه، برخورد معقولی انجام دهد.

مجتهدزاده یادآور شد: این شخص در سازمان غذا و دارو مسئولیت دارد، اگر معتقد است که مافیایی وجود دارد، طبق وظیفه سازمانی خود باید به نهاد‌های نظارتی گزارش ارائه می‌کردند. اگر گزارش نداده‌اند، ترک فعل کرده‌اند و این امکان وجود دارد که محاکمه شوند، اما اگر برای فرافکنی چنین اظهاراتی را می‌گویند، اقدامی غیر اخلاقی‌تر مرتکب شده‌اند.

این وکیل دادگستری اضافه کرد: وقتی یک مقام مسئول حرفی را می‌زند، قبل از آن باید گزارش قانونی ارائه کرده باشد؛ توییت را اشخاصی می‌زنند که مسئولیتی ندارند. این‌ها تناقضاتی است که به نظر من ایشان برای فرافکنی و فرار از پاسخگویی چنین اظهاراتی را مطرح می‌کنند.

با این حال جهانپور این توئیت خود را خطاب به مافیای واردات خوانده بود و نوشت: سخن، مخاطب خودش را پیدا می‌کند و آتش در خرمن مافیای واردات.
جنجال‌های دیگر جهانپور

حکایت این سخنگوی سازمان غذا و دارو که در ابتدای شیوع بیماری کرونا تبدیل به آشناترین چهره در میان تمامی ایرانیان شد از آنجا شروع شد که وی دولت چین را متهم به دستکاری آمار‌ها و اطلاعات کرونا متهم کرد که البته در آنجا با حمایت اکثریت کاربران ایرانی توئیتر همراه شد که پس از واکنش سفیر چین، وی اظهارات خود را پس گرفت، اما بازهم از سوی کاربران حمایت شد.

در بهار سال گذشته پس از انتقاد ناهید خداکرمی و محمد جواد حق‌شناس از اعضای شورای شهرتهران در رابطه با عدم ارائه اطلاعات آمار مرگ و میر و مبتلایان به کرونا در این استان، جهانپور در توئیتر نوشت: بهتر است آنان به وظیفه به تولد بچه‌ها و شمردن رأی اقدام کنند.

وی همچنین در پاسخ به فردی که نسبت به کمبود انسولین قلمی شوک انسولینی در حین تزریق سایر انسولین‌ها ابراز نگرانی کرده بود، گفت: دوز انسولین را کاهش دهید.

حساب کاربری جهانپور را اگر کسی در توئیتر دنبال کند می‌تواند این اظهارنظر‌های مختلف را مشاهده کند.

کیانوش جهانپور، پزشک عمومی است که در دوره وزارت حسن قاضی‌زاده هاشمی و ریاست غلامرضا اصغری بر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ریاست روابط عمومی این دانشگاه را بر عهده گرفت. پس از آمدن اصغری به سازمان غذا و دارو، جهانپور جایگزین محمد هاشمی در این سازمان شد و مدیر روابط عمومی مهمترین سازمان دارویی کشور را بر عهده گرفت و همزمان سخنگوی این سازمان شد. نمکی هم که وزیر بهداشت شد جهانپور را جایگزین عباس زارع نژاد در مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزیر بهداشت کرد که با شیوع کرونا به صورت غیر رسمی سخنگوی این وزارت خانه بود. پس از جنجال سفیر چین، نمکی، لاری را جانشین وی در مقام سخنگویی کرد با این حال وی در سمت سخنگویی سازمان غذا و دارو و ریاست مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت باقی ماند.

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علیزاده
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۱:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۷
0
0
واقعا که!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها