کد خبر: ۱۷۴۰
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۴۰۰ - ۰۰:۳۸
نخستین عمل جراحی رباتیک در ایران، با استفاده از ربات جراح «سینا» با موفقیت روی یک سگ، انجام شد.

نخستین عمل جراحی رباتیک از راه دور در ایران، با استفاده از ربات جراح سینا ساخت شرکت دانش‌بنیان نوآوران رباتیک و پزشکی سینا با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با موفقیت روی یک سگ انجام شد.

نخستین جراحی رباتیک از راه دور در ایران با سامانه «جراحی از راه دور» بومی امروز چهارشنبه دوم تیرماه، از فاصله ۷ کیلومتری بین بیمارستان‌های امام‌خمینی (ره) و سینا بر روی یک حیوان و با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، سعید سرکار رییس پژوهشکده فناوری و تجهیزات پیشرفته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، علیرضا میرباقری عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مرتضی طاهری‌بخش معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول رونمایی شد.

ربات این جراحی از راه دور که برای نخستین بار در کشور بر بستر شبکه امن و پرسرعت همراه اول توسط دکتر طالب‌پور مستقر در بیمارستان سینا بر روی سوژه بستری (سگ) در بیمارستان امام خمینی (ره) انجام شد، توسط بخش دانش‌بنیان با عنوان ربات جراح سینا توسعه یافته است.

این رویداد همچنان که توانمندی حوزه پزشکی کشور را به نمایش گذارد، توأمان از یوزکیس کلیدی مرتبط با فناوری ۵G در کشور پرده برداشت که توسط بستر ارتباطی و فناورانه همراه اول به شکل عملیاتی پیاده‌سازی شد.

جراحی از راه دور شروع حرکتی بزرگ و فناورانه

سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور ضمن بازدید از فرآیند اجرایی این جراحی در جمع اصحاب رسانه اظهار کرد: این ربات در دنیا با عنوان داوینچی شناخته می‌شود که اکنون در کشور ما نیز تولید شده و به دنبال تأییدیه‌های حیوانی آن هستیم تا بتوانیم در آینده از آن‌ها برای جراحی روی انسان استفاده کنیم.

وی این اقدام ملی را شروع حرکتی بزرگ و نوآورانه در جراحی برشمرد و تصریح کرد: به این ترتیب می‌توان محدودیت فاصله را بین جراح و بیمار از بین برد و مانع بسیاری از خطا‌های پزشکی شد که امیدواریم تا یک سال آینده تأییدیه‌های فنی تست حیوانی را دریافت کند و بتوانیم در مراکز جراحی از ظرفیت‌های آن استفاده کنیم.

توضیحات:

ارسال نظرا‌ت
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدها