کد خبر: ۱۷۳۷
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۰
کارشناسان زمین شناسی هرگونه فعالیت آتش‌فشانی در قله دماوند را تکذیب می‌کنند و می‌گویند که فیلم منتشر شده در فضای مجازی وضعیت عادی در قله دماوند محسوب می‌شود که مردم منطقه با آن آشنا هستند.

ماجرای فیلمی از فعال شدن آتشفشان دماوند + ویدیوکارشناسان زمین شناسی هرگونه فعالیت آتش‌فشانی در قله دماوند را تکذیب می‌کنند و می‌گویند که فیلم منتشر شده در فضای مجازی وضعیت عادی در قله دماوند محسوب می‌شود که مردم منطقه با آن آشنا هستند.

کلیپی از قله دماوند صبح امروز چهارشنبه در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد بخاری از دهانه قله در حال خروج است. فردی که ظاهرا با تلفن همراهش این صحنه را فیلمبرداری کرده و زمان آن را هم امروز اعلام می‌کند، مدعی می‌شود که «گدازه» از دهانه قله دماوند خارج می‌شود و نتیجه گیری می‌کند که آتشفشانی این قله فعال شده است.

خبرنگار ایرنا پس از مشاهده این کلیپ ابتدا به سراغ بخشدار لاریجان رفت که نزدیک‌ترین فاصله را به قله دماوند دارد. یونس حیدری ضمن تکذیب فعال شدن آتشفشان قله دماوند، گفت: هیچ تغییری در وضعیت قله دماوند ایجاد نشده است.

وی پس از مشاهده کلیپ منتشر شده در فضای مجازی، توضیح داد: آنچه که از دهانه قله دماوند خارج می‌شود، گدازه نیست بلکه یک وضعیت عادی است که مردم محلی با آن آشنا هستند و در شرایط جوی که هوا صاف است، مشاهده می‌شود.

حیدری تاکید کرد: مشاهده اینگونه غبار در مناطق گوگردی امری عادی است و مردم لاریجان هم با آن بیگانه نیستند.

دماوند تحت نظارت قرار دارد


رییس سازمان زمین شناسی مازندران نیز هرگونه فعالیت آتشفشان در قله دماوند را تکذیب کرد و گفت: هرگونه فعالیت و ایجاد تحول در وضعیت دماوند تحت نظر قرار دارد و تاکنون اطلاع جامع و مستندی در زمینه فعال شدن احتمالی آتشفشان وجود ندارد.

مهرزاد قنبرزاد در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: انتشار فیلم در فضای مجازی مبنی با فعال شدن آتشفشان دماوند فاقد مبانی علمی است، چون فعال شدن آتشفشان دماوند نیازمند برخی فعل و انفعالات و تغییراتی است که باید طی شود در حالی که طی این مدت هیچ شواهدی مبنی بر این امر وجود نداشته است.

وی گفت: هرگونه فعال شدن دوباره آتشفشان دماوند منجر به تغییرات اساسی و گسترده می‌شود که یکی از آن‌ها تغییر وضعیت چشمه‌های اطراف است.

قنبرزاده تاکید کرد: خارج شدن بخار و گاز یا غبار به تنهایی از دهانه کوه دماوند و بدون ایجاد تغییرات دیگر در منطقه قطعا به معنای فعال شدن آتشفشان نیست.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها