کد خبر: ۱۶۵۸
تاریخ انتشار: ۰۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۲
اتحادیه اروپا دوشنبه ضمن تاکید بر تصمیم خود برای پایان به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا اعلام کرد که او از این پس «طرف برتر گفتگو» با اتحادیه خواهد بود.
اتحادیه اروپا دوشنبه ضمن تاکید بر تصمیم خود برای پایان به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت
دولت‌های اروپایی و ایالات متحده آمریکا پس از آن رای گیری اعلام کردند که خوان گوایدو را به جای نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا می‌دانند.
ونزوئلا اعلام کرد که او از این پس «طرف برتر گفتگو» با اتحادیه خواهد بود.
در انتخابات پارلمانی دسامبر گذشته در ونزوئلا، خوان گوایدو جایگاه ریاست خود در پارلمان را از دست داد. در اوائل ماه ژانویه، اتحادیه اروپا اعلام کرده بود که با وجود عدم اطمینان به «سلامت انتخابات» دیگر نمی‌تواند همچنان مقام عالی خوان گوایدو را بصورت قانونی برسمیت بشناسد.
بدنبال انتخاب مجدد و «بحث برانگیز» نیکلاس مادورو به مقام رئیس جمهوری در سال ۲۰۱۸، خوان گوایدو، رئیس وقت پارلمان ونزوئلا ادعا کرد که او رئیس جمهوری موقت ونزوئلاست.

ایالات متحده و بریتانیا از آن زمان تا امروز تنها خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری ونزوئلا برسمیت می‌شناسند.

جایگاه گوایدو برای اتحادیه اروپا از «رئیس جمهور ونزوئلا» به «طرف برتر گفتگو» رسیدجایگاه «رئیس جمهوری موقت» به گوایدو در دو سال گذشته این فرصت را داد تا به منابع مالی مصادره شده دولت ونزوئلا از سوی کشور‌های اروپایی و آمریکا دسترسی داشته باشد تا آنرا برای جنبش مخالفان دولت ونزوئلا خرج کند.
۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک روز دوشنبه تاکید کردند که همچنان خوان گوایدو را به عنوان عضوی مهم از جنبش مخالفان و دموکراسی خواهان ونزوئلا برسمیت می‌شناسند.
تصمیم اتحادیه اروپا در حالیست که هفته گذشته پارلمان اروپا با تصویب قطعنامه‌ای خواست تا همچنان اروپا، گوایدو را به عنوان «رهبر ونزوئلا» برسمیت بشناسد. خوان گوایدو در پیامی به پارلمان اروپا با تاکید بر «تقلبی و جعلی» بودن نتیجه انتخابات پارلمانی ماه دسامبر از تصمیم نمایندگان پارلمان اروپا تشکرکرده بود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها