کد خبر: ۱۵۷
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۵۱
معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اطلاعیه‌ای نحوه کمک به تشکل‌های مطبوعاتی را اعلام کرد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در اطلاعیه‌ای نحوه کمک به تشکل‌های مطبوعاتی را اعلام کرد.

متن اطلاعیه به این شرح است:

تشکل‌های مطبوعاتی به دو گروه تقسیم می شوند:

آنهایی که از هر رسانه عضو، یک نماینده حضور دارد که معمولا صاحب امتیاز یا مدیر مسئول است. چنین تشکل هایی، «مدیریتی» نامیده می شوند و تشکل‌هایی که افراد به صفت حقیقی خود، عضو می‌شوند و مانعی برای عضویت چندین نفر از یک رسانه در آن تشکل وجود ندارد که این گروه، تشکل‌های «روزنامه نگاری» نامیده می‌شوند.

تشکل هایی که دارای شرایط زیر باشند مورد حمایت قرار می‌گیرند:

١- از یکی از دستگاه‌های حاکمیتی مربوط (وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت کشور یا وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی) مجوز داشته باشند.

٢- مطابق اساسنامه، همه اعضای آن از روزنامه نگاران و یا مدیران رسانه‌ای باشند (حضور سایر افراد یا صنوف وابسته به صورت افتخاری و فاقد حق رأی بلامانع است.)

٣- مطابق اساسنامه،‌ آخرین انتخابات آنها به تأیید نهاد نظارتی مندرج در اساسنامه رسیده باشد.

٤- مطابق اساسنامه، دوره قانونی هیأت مدیره آنان منقضی نشده باشد.

٥- دارای سایت رسمی باشند که در آن، همه موارد زیر قابل مشاهده باشد:

الف- اساسنامه و آخرین تغییرات آن

ب- اسامی کلیه اعضاء به تفکیک نام، تاریخ عضویت و سایر اطلاعات که در آن تشکل رایج است (از قبیل نوع عضویت، نام رسانه و ...)

ج- میزان حضور در آخرین مجمع عمومی به تفکیک حاضرانی که شخصاً شرکت کرده‌اند و آنانی که وکیل فرستاده اند.

ذکر این نکته ضروری است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مانعی برای فعالیت تشکل های فاقد مشخصات بالا ایجاد نمی کند امّا مشورت، مشارکت طلبی، واگذاری امور و حمایت های خود را صرفاً متوجه تشکل هایی با شرایط بالا می داند. به عنوان مثال ممکن است در اساسنامه تشکلی، پیش بینی شده باشد که دورة هیأت مدیره به صورت خودکار، تمدید شود یا تقاضا برای برگزاری مجمع و حضور نماینده ناظر داده باشد امّا به هر دلیلی، مجمع عمومی برگزار نشده باشد چنین تشکل هایی اگر چه ممکن است غیر قانونی نباشند امّا تا رفع نقص، در زمره تشکل‌های مورد حمایت معاونت مطبوعاتی قرار نمی‌گیرند.

میزان کمک به تشکل ها نیز تابع متغیرهای زیر است:

١) تعداد اعضاء (با امکان راستی آزمایی)

٢) تعداد اعضایی که شخصاً در آخرین مجمع عمومی شرکت کرده اند که از طریق سایت رسمی قابل مشاهده است.

٣) فرآیند عضوگیری شفاف. هر فردی که شرایط مندرج در اساسنامه را داراست بتواند عضو شود و موافقت با عضویت او صرفاً مشخصات یا مستندات حرفه ای باشد که معیارهای مشخصی دارد و حتی ممکن است توسط کمیته ای مصرح در اساسنامه، ارزیابی شود،‌ امّا تبعیض در قبول عضویت دو درخواست مشابه، به معنای پذیرش گزینشی و رفتار غیرصنفی است.

٤) خدمات حرفه ای یا رفاهی به اعضاء با ضوابط و رفتار روشن (ارزیابی توسط اداره کل مطبوعات و خبرگزاری های داخلی صورت می پذیرد.)

مبالغ حمایتی صرفاً به حسابی که به نام تشکل است واریز و در راستای شفافیت، اطلاع رسانی می شود. ضمناً در طرح ها و برنامه های ویژه هر تشکل نیز مشارکت جداگانه صورت می پذیرد و مورد حمایت قرار می گیرند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها