کد خبر: ۱۵۵۵
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۷

رونمایی پزشکیان از شعارش در انتخابات ۱۴۰۰

مسعود پزشکیان با بیان اینکه در مورد برجام نظری ندارم، اما FATF را قبول دارم، گفت: بنده معتقدم که بنزین را باید به قیمت بازار آزاد یعنی ۲۰ هزار تومان بدهند، اما به هر ایرانی چندین لیتر سهمیه بدهند.

رونمایی پزشکیان از شعارش در انتخابات ۱۴۰۰رونمایی پزشکیان از شعار انتخابات ۱۴۰۰  صداقت، عدالت و انصاف مسعود پزشکیان با بیان اینکه در مورد برجام نظری ندارم، اما FATF را قبول دارم، گفت: بنده معتقدم که بنزین را باید به قیمت بازار آزاد یعنی ۲۰ هزار تومان بدهند، اما به هر ایرانی چندین لیتر سهمیه بدهند.
به گزارش تابناک به نقل از فارس، مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز در برنامه اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل که با عنوان «تحول در حکمرانی، عدالت و کارآمدی» برگزار شد، گفت: قدم اول برای ایستادن جلوی رانت، فساد، رشوه و قاچاق این است که FATF داخلی داشته باشیم. FATF خارجی به ما گفت که در کشور پولشویی داریم و راست هم می‌گفت. به شخصه معتقدم که اگر سازوکار FATF را اجرا می‌کردیم هزاران میلیارد اختلاس صورت نمی‌گرفت. FATF ساختاری شبیه فیفا دارد و اساسا نمی‌توانیم آن را اجرا نکنیم. پس دو راه داریم یا اینکه FATF داخلی و مطابق با استاندارد‌های خارجی داشته باشیم و یا اینکه سازوکار‌های FATF خارجی را بپذیریم.

نایب رئیس دهمین دوره و نماینده مردم تبریز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در توضیح برنامه انتخاباتی خود برای انتخابات ۱۴۰۰ اظهار کرد: من معتقد به بازار آزاد و اخذ مالیات از مردم هستم. به نظرم باید سازوکاری تعیین شود که براساس کدملی، کدپستی و... واحد‌های مالیاتی تشکیل دهیم و آن را به بانک‌ها متصل کنیم. آنگاه لازم نیست دنبال مفسد بگردیم چرا که هر پولی که جابه جا شود رصد می‌شود. معتقدم که شفافیت چرخه مالی باید مشخص شود و به طور همزمان دولت موظف است کسری بودجه خود را جبران کند.

پزشکیان با بیان اینکه چطور می‌توانیم برنامه‌ای برای موبایل تنظیم کنیم که همه کوچه‌ها و خیابان‌ها را به صورت شفاف و جزئی نشان دهد، گفت: اگر ۸۰۰۰ واحد تشکیل دهیم و هر واحد جمعیت ۱۰ هزار نفری را پوشش دهد و در هر واحد ۱۰ نفر را مستقر کنیم که از مردم دارایی هایشان را بپرسند می‌توانیم یک نظام مالیاتی خوب تشکیل دهیم. ممکن است عده‌ای بگویند که مردم می‌توانند دارایی هایشان را به طور کامل ارائه نکنند. پاسخ این است که هر کس که دارایی اش را اعلام نکرد آن دارایی را از دست خواهد داد چرا که خودش اظهار کرده است که فلان ملک یا فلان ماشین را ندارد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا رصد اطلاعات مالی مردم، سرک کشیدن به زندگی خصوصی نیست؟ گفت: ما نمی‌خواهیم در زندگی مردم سرک بکشیم، اما قانون دنیا این است. اگر فردی در یک کشور خارجی مالیات نپردازد هنگامی که خانه اش آتش می‌گیرد آتش نشانان برای خاموش کردن خانه او اقدامی انجام نمی‌دهند چرا که پول خاموش کردن آتش خانه اش را نپرداخته است. هر کسی در این کشور زندگی می‌کند و حکومت برای او امکاناتی فراهم کرده موظف است هزینه اش را بسته به دارایی و پولی که دارد بپردازد. قرار نیست اطلاعات دارایی مردم را به دیگران بدهیم، بنا بر این است که یک سیستم با امنیت قوی وجود داشته باشد تا با رصد دارایی مردم مالیات را به صورت پلکانی از مردم بگیرد.

وی ادامه داد: زمانی فکر می‌کردم در کشور قانون نداریم، اما زمانی که نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بودم متوجه شدم که برای بسیاری از مسائل قانون وجود دارد. مثلا دو قانون جینف و کاداس برای تعیین دارایی افراد و قرارگیری منطقه‌ای آن‌ها وجود دارد.

 صداقت، عدالت و انصاف

پزشکیان از تصمیم و برنامه اش مبنی بر تفویض اختیار بیشتر به استان‌ها خبر داد و گفت: به نظرم مملکت درست نخواهد شد مگر اینکه اختیارات بیشتری به استان‌ها تفویض شود. مشابه ساختاری که در کشور ما وجود دارد در هیچ جای دنیا نیست.

وی در بخش دوم سخنرانی در خصوص ماجرای آبان ۹۸ و افزایش قیمت بنزین گفت: بنده معتقدم که بنزین را باید به قیمت بازار آزاد یعنی ۲۰ هزار تومان بدهند، اما به هر ایرانی چندین لیتر سهمیه بدهند. اگر آن شهروند بنزین اش را مصرف کرد که کرد، اما نکرد بتواند بنزین اش را در بازار آزاد بفروشد. فرض کنید یک فرد روستایی ماهی ۲۰ لیتر بنزین داشته باشد. می‌تواند بنزین اش را به قیمت ۲۰ هزار تومان یعنی ۴۰۰ هزار تومان بفروشد و اگر خانواده‌ای ۵ نفره داشته باشد ماهانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان گیرش می‌آید. ما با روشی که در آبان ۹۸ اتخاذ کردیم فقرا را فقیرتر و ثروتمندان را ثروتمندتر کردیم. به همین خاطر مردم برای اعتراض به خیابان‌ها آمدند.

پزشکیان در خصوص یارانه‌ها گفت: اگر یارانه‌ها حذف شود و بازار آزاد شود و سوبسید‌ها به دهک‌های پایین تعلق گیرد مشکلات اقتصادی حل خواهد شد. مسئله اداره کشور شبیه فوتبال و مربی خوبی مثل کی روش می‌شود، مثلا ما می‌دانیم که تاثیرگذاری فلان مربی از دیگری بالاتر است یا کسی موفق‌تر است که نتیجه مناسب تری گرفته است. اگر هر کسی هم اکنون به شما نسخه‌ای برای بورس ارائه کند حرف بی خود گفته است. برنامه ام پیدا کردن کارشناسان خوب برای مشکلات است.

پزشکیان خطاب به نامزد‌های انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: نامزد‌ها باید بگویند که می‌خواهند ما را شبیه کدام کشور کنند. باید بگویند که فلان تصمیم بر اساس کدام شواهد است و چه تجربه موفقی هول آن وجود دارد. وقتی این اتفاق نمی‌افتد نتیجه اش این می‌شود که همه کسانی که در ایران به دنبال منصب مدیریتی بودند می‌خواستند مشکلات را حل کنند، اما نکردند.

نماینده مردم تبریز در مجلس یازدهم در خصوص شعار «لغو همه تحریم‌ها و بازگشت به همه تعهدات» گفت: به نظرم این شعار عملی نیست. چرا که آمریکا به منابع کشور‌های دنیا نیاز دارد؛ در عین حال اگر شعار فوق برای رهبری است باید آن را انجام دهیم. من در مورد برجام نظری ندارم، اما FATF را قبول دارم. اگر ما FATF را بپذیریم و با کشور‌های منطقه تعامل کنیم آمریکا نمی‌تواند ما را تحریم کند. چرا که دیگر یک کشور نیستیم چندین کشوریم.

پزشکیان از ارتباط ایران با کره جنوبی انتقاد کرد و گفت: ما با کره جنوبی تعامل نداشتیم. برای آن‌ها بازار فراهم کردیم. بازار‌های ایران سرشار از اجناس کره‌ای است. در عین حال کره ای‌ها پول ما را بر نمی‌گردانند.

پزشکیان در خصوص ضرورت تصویب FATF در ایران گفت: هم اکنون اگر FATF را امضا نکنیم نمی‌توانیم با چینی‌ها مبادله بانکی داشته باشیم. حتی دیپلماسی منطقه‌ای هم بدون تصویب FATF به درد نمی‌خورد. چرا که آمریکا با بردن یک قطعنامه به سازمان ملل می‌تواند ما را فلج کند و تجربه نشان داده همه کشور‌ها آن را امضا می‌کنند. حتی کشور‌های منطقه و مخصوصا عراق که جان خود را برایش می‌دهیم. من متوجه بعضی مواضع نیستم. در مجلس دهم از آقای جلیلی سوال کردم که شما بگویید اگر برجام نباشد چه کار می‌کنید؟ و اگر برجام بد است چرا از آن خارج نمی‌شویم؟

پزشکیان تاکید کرد: هنوز برنامه‌ای برای کابینه خود ندارد و شعارش « صداقت، عدالت و انصاف » است.

آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
جماعت سایبری گویا به کارخانه تولید کثافت تبدیل شده اند؟ title
المیرا شریفی به توهین بیشرمانه کاربر اصولگرا به بانوان و ظریف واکنش نشان داد
عاشقانه‌های آقای بازیگر و همسرش title
لحظات عاشقانه سپند امیرسلیمانی و همسرش در خودرو
قیمت همستر کامبت در بازار چقدر؟ title
در بازی همستر با وارد کردن کد مورس به صورت درست می‌توانید ۱۰۰۰۰۰۰ سکه رایگان دریافت کنید
گفتگو با مادر و دختر افغانستانی که آرین ۳ ساله را ربودند title
مادر و دختر کودک‌ربا پس از بازداشت، مدعی شدند که به آرین سه ساله وابسته شده بودند به همین لحاظ او را تحویل پلیس نداده بودند.
توله روباه‌های قرمز در جنگل هیرکانی title
شکار گونه‌های مختلف حیوانی از جمله روباه توسط شکارچیان متخلف، از مهم‌ترین معضلات حیات وحش ایران است.
روایت خسرو شکیبایی از یک آدم خاص در زندگی title
او «هامون» بود و ما شیفته‌اش، اما این «هامونِ» سینما در زندگی راستین خود، آنجا که دیگر خبری از صحنه و قاب دوربین نبود، شیفته و شیدای چه کسی بود. این رازی بود که بسیاری از ما نمی‌دانستیم.
خانم مجری معروف وارد چه شغلی شده است؟ title
مژده لواسانی، مجری صداوسیما با انتشار یک عکس اعلام کرد که این روز‌ها مشغول کار وکالت است.
برگزیده
المپیکی ۱۵ ساله ایران با اسلحه ۲۰ هزار یورویی در جستجوی طلا title
کوچکترین عضو کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۴ پاریس می‌گوید همه تلاشش را می‌کند تا مدال طلای المپیک را بر گردن آویزد
پیش بینی بورس امروز ۲۷ تیر ۱۴۰۳ title
ارزش معاملات خرد سهام در دو روز ابتدایی هفته در سطح پایینی قرار گرفت. روز شنبه ارزش معاملات خرد سهام ۲ هزار و ۹۷۹ میلیارد تومان بود و روز یکشنبه با رشد اندک ۴ درصدی به ۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان رسید. ناظران مشکل کمبود برق صنایع را یکی از عوامل اصلی ریزش بازار و افت معاملات می‌دانند. مشکلی که با گرم‌تر شدن هوا در دو هفته اخیر جدی‌تر شد و با خبر قطع برق شرکت سایپا و تعطیلی خط تولید شرکت فولاد ارفع به سرتیتر اخبار رسانه‌ها رسید.
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.
پورمحمدی در کجا رای داد؟ title
محمدباقر قالیباف، محسنی اژه ای، محمود واعظی و همسرش، حسین دهقان و آملی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم شرکت کردند.