کد خبر: ۱۵۰۴
تاریخ انتشار: ۰۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۵
تاملی بر اظهارات ضد و نقیض مسئولان درباره رنگ بندی کرونایی کشور؛
در شرایطی که نوزده استان کشورمان دست کم یک نقطه ممنوعه برای سفر در نوروز دارند، سفر در دوازده استان اردبیل، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، قم، کرمان، گلستان، مازندران و همدان بی هیچ ممنوعیتی قابل انجام است
تعداد شهرستان‌های قرمز ۲۳ و نارنجی ۴۴ شهر است ، در شرایطی که نوزده استان کشورمان دست کم یک نقطه ممنوعه برای سفر در نوروز دارند، سفر در دوازده استان اردبیل، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، قم، کرمان، گلستان، مازندران و همدان بی هیچ ممنوعیتی قابل انجام است؛ این را البته آمارهای ستاد ملی کرونا می‌گوید نه دیگر آمارها!
در شرایطی که تعطیلات نوروزی موجب افزایش شیوع ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در کشور شده، اطلاع رسانی پراشکال موجب تقویت شائبه‌ها و شایعه‌ها شده است.
تعداد شهرستان‌های قرمز ۲۳ و نارنجی ۴۴ شهر است

به گزارش «تابناک»، از جمله شایعه‌های کرونایی که در این روز‌ها به شدت داغ شده، تلاش مسئولان برای کسب درآمد با کروناست، به این صورت که برخی مدعی هستند سفر‌های نوروزی آزاد شده تا شهر‌های آبی و زرد کرونایی به مرور نارنجی و قرمز اعلام شوند و خودرو‌های مسافران این شهر‌ها جریمه شوند. جریمه‌هایی که ظاهرا رشدی دو برابری را هم تجربه کرده اند!

در شایعه یاد شده به گزارش رنگ بندی کرونایی کشور در آخرین روز‌های اسفندماه ۹۹ تکیه می‌کند که بر اساس آن، ۹ شهرستان در وضعیت قرمز و ۳۱ شهرستان در وضعیت نارنجی قرار داشتند. وضعیتی که حالا چند نوبت تغییر کرده و بر اساس گزارش امروز سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا و وزارت بهداشت کشورمان، به ۲۳ شهرستان قرمز و ۴۴ شهرستان قرمز رسیده است.
 


این در حالی است که به گفته برخی مسئولان، جریمه تردد «از» یا «به» شهر‌های نارنجی مبلغ ۵۰۰ هزار تومان و تردد «از» یا «به» شهرستان‌های قرمز مبلغ یک میلیون تومان در نظر گرفته شده و بر اساس مصوبه‌ای که در تعطیلات نوروزی اعلام شده (و احتمالا به گوش بسیاری نرسیده)، مسافران شهر‌هایی که تازه نارنجی می‌شوند، تنها ۷۲ ساعت فرصت دارند این نقاط را ترک کنند و در غیر این صورت مشمول جریمه خواهند شد.

البته نکات دیگری هم هست که به نوعی شایعه کسب درآمد از کرونا در نوروز را تقویت می‌کند که از جمله آنها، تاکید برخی مسئولان بر تخلف صورت گرفته در افزایش شهر‌های قرمز و نارنجی کرونایی است که به گفته ایشان قرار بوده تا پایان نوروز تعدادشان ثابت بماند و زیاد نشود! اظهارنظری عجیب که نقطه مقابل آن، تاکید معاون وزیر بهداشت بر نارنجی و قرمز ماندن شهر‌ها در نوروز، حتی با وجود کاهش آمار مبتلایان به کووید در این شهر‌ها تا پایان نوروز است!

اما اگر فکر می‌کنید اظهارات ضد و نقیض و شائبه آفرینِ مسئولان در خصوص مقابله با کرونا به این موارد محدود می‌ماند یا تاثیر مستقیمی در درآمدزایی و جریمه متخلفان ندارد، سخت در اشتباهید. به این نمونه که امروز رخ داده دقت کنید: «بر اساس مصوبه ابلاغی ۲۸ و تعداد شهر‌های نارنجی ۵۱ شهر است و بنا بر مصوبه ستاد ملی کرونا سفر به شهر‌های قرمز و نارنجی و سفر از این شهر‌ها ممنوع است.»

گوینده این جملات، سردار تیمور حسینی، جانشین رئیس پلیس راهور ناجا است که ساعتی بعد از برگزاری نشست امروز ستاد ملی مقابله با کرونا و اعلام آخرین به روزرسانی رنگ بندی کرونایی شهر‌های کشورمان، شهر‌های قرمز را ۲۸ شهر (نه ۲۳ شهر که ستاد ملی اعلام کرده) و تعداد شهر‌های نارنجی را ۵۱ شهر (و نه ۴۴ شهر که ستاد ملی اعلام نموده) بیان کرده و متذکر شده که برای متخلفان جریمه‌های یک میلیونی و پانصد هزار تومانی ثبت می‌شود!

آمار‌هایی که معلوم نیست از کجا آمده اند و منبع شان کدام مرجع و نهاد است، اما از هر جایی که آمده باشد، با آمار‌های اعلامی ستاد ملی مقابله با کرونا همخوانی ندارد و نمی‌بایست مرجع صدور جریمه برای مردم قرار گیرد. اتفاقی که مدتی شایعه پردازان بر آن تاکید دارند و حالا در سخنان مسئولان هم نمود عینی یافته است. وضعیتی نگران کننده که می‌بایست هر چه سریعتر سامان بیابد تا مبادا شائبه‌ها تقویت شوند و بی اعتمادی به سخنان مسئولان موجب بی توجهی به کرونا و وارد آمدن خسارات سنگین‌تر به همگان شود.
 
فهرست کامل شهر‌های قرمز و نارنجی به این شرح است؛
 
ردیف استان شهرستان وضعیت
1 آذربایجان شرقی جلفا نارنجی
2 آذربایجان شرقی سراب قرمز
3 آذربایجان غربی ارومیه قرمز
4 آذربایجان غربی اشنویه
نارنجی
5 آذربایجان غربی بوکان نارنجی
6 آذربایجان غربی چایپاره نارنجی
7 آذربایجان غربی سردشت نارنجی
8 آذربایجان غربی ماکو نارنجی
9 آذربایجان غربی نقده نارنجی
10 اصفهان تیران و کرون
نارنجی
11 اصفهان خوانسار قرمز
12 اصفهان گلپایگان قرمز
13 اصفهان لنجان نارنجی
14 اصفهان مبارکه نارنجی
15 البرز کرج
نارنجی
16 ایلام آبدانان نارنجی
17 ایلام چرداول
نارنجی
18 ایلام دهلران قرمز
19 بوشهر بوشهر نارنجی
20 بوشهر دیلم نارنجی
21 بوشهر گناوه نارنجی
22 تهران تهران نارنجی
23 تهران دماوند قرمز
24 تهران ری
نارنجی
25 تهران شمیرانات نارنجی
26 تهران فیروزکوه نارنجی
27 چهارمحال و بختیاری سامان نارنجی
28 خوزستان آبادان قرمز
29 خوزستان امیدیه قرمز
30 خوزستان اندیمشک قرمز
31 خوزستان اهواز قرمز
32 خوزستان ایذه قرمز
33 خوزستان باغ ملک نارنجی
34 خوزستان بندرماهشهر قرمز
35 خوزستان بهبهان قرمز
36 خوزستان خرمشهر قرمز
37 خوزستان دزفول قرمز
38 خوزستان دشت آزادگان نارنجی
39 خوزستان رامهرمز نارنجی
40 خوزستان شادگان نارنجی
41 خوزستان شوش قرمز
42 خوزستان شوشتر نارنجی
43 خوزستان کارون نارنجی
44 خوزستان مسجد سلیمان قرمز
45 فارس ارسنجان قرمز
46 فارس داراب قرمز
47 فارس زرین دشت قرمز
48 فارس مرودشت نارنجی
49 فارس ممسنی
نارنجی
50 قزوین تاکستان
نارنجی
51 قزوین قزوین
نارنجی
52 کردستان بانه نارنجی
53 کردستان سقز نارنجی
54 کردستان قروه نارنجی
55 کرمانشاه اسلام‌آباد غرب قرمز
56 کرمانشاه گیلان‌غرب نارنجی
57 کهگیلویه و بویر احمد بویر احمد نارنجی
58 کهگیلویه و بویر احمد گچساران قرمز
59 گیلان رودسر
نارنجی
60 لرستان ازنا
نارنجی
61 لرستان الیگودرز
نارنجی
62 لرستان بروجرد قرمز
63 لرستان خرم آباد نارنجی
64 لرستان دورود نارنجی
65 مرکزی خمین نارنجی
66 هرمزگان خمیر نارنجی
67 یزد خاتم نارنجی
تعداد شهرهای قرمز
۲۳ شهر
تعداد شهرهای نارنجی
۴۴ شهر
 

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها