کد خبر: ۱۵۰۰
تاریخ انتشار: ۰۶ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۳

پیش شرط مذاکره ایران و آمریکا از نگاه محمد صدر

سیدمحمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قطعا یک انتخابات پر شور و رقابتی و منصفانه می تواند منافع جمهوری اسلامی و مسئولیت جمهوری اسلامی را افزایش بدهد و جوی مانند دوم خرداد ۷۶ ایجاد کند

سیدمحمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: قطعا یک انتخابات پر شور و رقابتی و منصفانه می تواند منافع جمهوری اسلامی و مسئولیت جمهوری اسلامی را افزایش بدهد و جوی مانند دوم خرداد ۷۶ ایجاد کن.

به گزارش تابناک به نقل از شفقنا، سیدمحمد صدر، دیپلمات سابق و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره آینده برجام و همچنین تحلیل سیاست خارجی ایران طی هشت سال گذشته می گوید: برای آماده شدن زمینه مذاکره و گفتگو ها باید آمریکایی ها تحریم ها را بردارند؛ این مساله مشخص است و گفته شده است برداشتن تحریم ها باعث می شود دوباره دروازه های دیپلماسی گشایش پیدا کند ولی بدون آن امکان ندارد.

وی همچنین می افزاید: قطعا یک انتخابات پر شور و رقابتی و منصفانه می تواند منافع جمهوری اسلامی و مسئولیت جمهوری اسلامی را افزایش بدهد و جوی مانند دوم خرداد ۷۶ ایجاد کند و موجب باز شدن درهای سیاست خارجی و بین المللی به روی ایران باشد. این مساله در شرایط امروز ما بسیار مهم است. ایران به انسجام ملی نیاز دارد. وقتی خارجی ها ببینند که مردم مشارکتی بالا داشتند و به نظام علاقمندند و از نظام دفاع می کنند موضع ایران در سطح دیپلماسی بین المللی تقویت خواهد شد.

متن گفت وگو با محمد صدر را می خوانید:

امروز عملکرد بایدن متفاوت از صحبت هایی است که در زمان انتخابات داشت
*بایدن بازگشت به برجام را در مبارزات انتخاباتی خود مطرح کرد ولی اخیرا برای بازگشت امریکا به توافق هسته ای شرط و شروطی تعیین کرده است به نظر شما این ماجرا به کجا می انجامد؟

امروز عملکرد بایدن متفاوت از صحبت هایی است که در زمان انتخابات داشت. بایدن آنجا گفته بود که به برجام بر می گردد و دیپلماسی را دنبال می کند اما متاسفانه امروز شرایطی غیر عقلایی و غیر منصفانه را طرح کرده است. آمریکا از برجام خارج شد و طبیعی است که آمریکا باید برگردد و اقدامات لازم را انجام بدهد. این موضع‌گیری نوعی زورگویی است و به هیچ وجه منطقی نیست. اگر می خواهند کارها پیش برود و قدم های مثبتی برداشته شود باید آمریکا تحریم ها را بردارد و به برجام برگردد.

برداشتن تحریم ها باعث می شود دوباره دروازه های دیپلماسی گشایش پیدا کند
*اگر آمریکا با این روال پیش نرود عکس العمل ایران چگونه خواهد بود؟ اگر ایران به مذاکرات مجدد دعوت شود چه برخوردی خواهد داشت؟

برای آماده شدن زمینه مذاکره و گفتگو ها باید تحریم ها را بردارند؛ این مساله مشخص است و گفته شده است برداشتن تحریم ها باعث می شود دوباره دروازه های دیپلماسی گشایش پیدا کند ولی بدون آن امکان ندارد.

بایدن احتمالا می خواهد هوای ۷۵ میلیون رای ترامپ را داشته باشد
*با توجه به سیگنال هایی که آمریکا در منطقه و نسبت به عربستان و اسرائیل نشان داد فکر می کنید مهم ترین هدف آمریکا چیست؟

ظاهرا آقای بایدن بین سیاست داخلی و خارجی آمریکا سردرگمی هایی دارد و شاید می خواهد هوای آن ۷۵ میلیون رای آقای ترامپ را داشته باشد. انگار آمریکا بین این دو مساله گیر کرده است و از متهم شدن به ضعف در عملکرد هراس دارد. امروز سیاست داخلی آمریکا بر سیاست خارجی این کشور اثر گذاشته است.

پیش شرط مذاکره ایران و آمریکا از نگاه محمد صدر /انتخابات رقابتی و منصفانه می‌تواند جوی مانند دوم خرداد ۷۶ ایجاد کند

*در دوره ترامپ شاهد نزدیک شدن آمریکا و عربستان بودیم و به نظر می رسد در دوره بایدن روابط این دو کشور مثل سابق یعنی زمان آقای ترامپ نباشد. آیا این شکاف می تواند زمینه مذاکرات بین ایران و عربستان را فراهم کند و عادی سازی روابط داشته باشند؟

رابطه آمریکا و اسرائیل و رابطه آمریکا و عربستان رابطه ای طولانی است و این ها جزو متحدین هم هستند. تفاوت بین رهبران احزاب جمهوری خواه و دموکرات آمریکا در این است که دموکرات ها ادعاهایی در خصوص حقوق بشر دارند و از این رو عملکرد بن سلمان در مورد قتل فجیع خاشقچی را نمی پذیرند ولی این مساله برای کسی مثل ترامپ اهمیت چندانی نداشت.

از این رو دموکرات ها در چنین مواردی فشار های بیشتری بر روی عربستان می آورند و آن هم به دلیل کسب امتیاز بیشتر برای آمریکا است و نمی توان گفت روابط امریکا و عربستان به این دلیل بهم می خورد بلکه این ها تفاوت های تاکتیکی دو حزب مطرح آمریکا است ولی استراتژی ها و اهداف یکی هستند و هر دو حفظ منافع اسرائیل و عربستان است.

مشارکت بالا در انتخابات موضع ایران در سطح دیپلماسی بین المللی را تقویت می کند
*در شرایط موجود انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ایران چه اهمیتی دارد و آیا می تواند به نوعی موضع ایران را در دیپلماسی تقویت کند؟

قطعا یک انتخابات پر شور و رقابتی و منصفانه می تواند منافع جمهوری اسلامی و مسئولیت جمهوری اسلامی را افزایش بدهد و جوی مانند دوم خرداد ۷۶ ایجاد کند و موجب باز شدن درهای سیاست خارجی و بین المللی به روی ایران باشد. این مساله در شرایط امروز ما بسیار مهم است. ایران به انسجام ملی نیاز دارد. وقتی خارجی ها ببینند که مردم مشارکتی بالا داشتند و به نظام علاقمندند و از نظام دفاع می کنند موضع ایران در سطح دیپلماسی بین المللی تقویت خواهد شد.

*فکر می کنید آیا تصمیم گیری در مورد برجام به بعد از انتخابات موکول خواهد شد؟

این مساله به عملکرد آمریکا بستگی دارد و چندان مربوط به انتخابات نیست.

 
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
پیام بهرام رادان در پی درگذشت سعید راد title
بهرام رادان بازیگر سینما، در پی درگذشت سعید راد پیام تسلیتی در صفحه خود منتشر کرد
قطع انگشت بخاطر المپیک ۲۰۲۴ پاریس title
ورزشکار هاکی استرالیا برای از دست ندادن فرصت حضور در المپیک تصمیم گرفت قسمتی از انگشت دستش را قطع کند.
برانکو هم درگذشت سعید راد را تسلیت گفت title
برانکو ایوانکوویچ درگذشت سعید راد، بازیگر سینما، را تسلیت گفت.
ابراهیم حاتمی‌کیا به درگذشت سعید راد واکنش نشان داد title
ابراهیم حاتمی کیا در پی درگذشت سعید راد از او به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای یاد کرد و از درگذشت‌اش ابراز تاسف کرد.
سعید راد درگذشت title
سعید راد بازیگر قدیمی سینمای ایران دار فانی را وداع گفت.
آقای خواننده از ایران رفت؟ title
معین زد با نام اصلی محسن زندی خواننده موسیقی پاپ ساعاتی پیش با انتشار تصویری در هواپیما خبر خروجش از ایران را داد.
چه زمان‌هایی لپ گلی می‌شویم؟ title
اسکن‌های مغزی نشان می‌دهد که سرخ‌شدن صورت بیشتر با حس معذب‌شدن ارتباط دارد تا افکار پیچیده‌ی مغز از آنچه دیگران در مورد ما فکر می‌کنند.
برگزیده
کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌توان اداره کرد title
رئیس‌جمهور منتخب گفت: کشور را با اختلاف و دعوا نمی‌توان اداره کرد و باید دست به دست هم دهیم تا پاسخگوی مردم باشیم.
المپیکی ۱۵ ساله ایران با اسلحه ۲۰ هزار یورویی در جستجوی طلا title
کوچکترین عضو کاروان ایران در المپیک ۲۰۲۴ پاریس می‌گوید همه تلاشش را می‌کند تا مدال طلای المپیک را بر گردن آویزد
پیش بینی بورس امروز ۲۷ تیر ۱۴۰۳ title
ارزش معاملات خرد سهام در دو روز ابتدایی هفته در سطح پایینی قرار گرفت. روز شنبه ارزش معاملات خرد سهام ۲ هزار و ۹۷۹ میلیارد تومان بود و روز یکشنبه با رشد اندک ۴ درصدی به ۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد تومان رسید. ناظران مشکل کمبود برق صنایع را یکی از عوامل اصلی ریزش بازار و افت معاملات می‌دانند. مشکلی که با گرم‌تر شدن هوا در دو هفته اخیر جدی‌تر شد و با خبر قطع برق شرکت سایپا و تعطیلی خط تولید شرکت فولاد ارفع به سرتیتر اخبار رسانه‌ها رسید.
پزشکیان: بدون حمایت مردم نمی‌توان اقدامی انجام داد title
رئیس جمهور منتخب گفت: اگر مردم نخبگان کارشناسان تولید کنندگان صنعتگران، مذهبیان، فرهنگیان، عشایر، کشاورزان و همه اقشار مردم نباشند امکان ندارد که بتوانم به تنهایی کاری را انجام دهم.
پیام تبریک مقامات جهان به مسعود پزشکیان title
مسعود پزشکیان در دور دوم چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران که دیروز (جمعه پانزدهم تیرماه) برگزار شد، با کسب اکثریت آرا پیروز و نهمین رئیس‌جمهور منتخب مردم شد.
مسعود پزشکیان، نهمین رئیس‌جمهور ایران شد title
در پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳، مسعود پزشکیان با کسب ۵۳.۷ درصد آرا رئیس دولت چهاردهم شد.