کد خبر: ۱۴۸۳
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۲۱:۲۹
دوهفته مانده به پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ در ایالات متحده وی با فراخوان حامیانش در واشنگتن و با ارائه یک سخنرانی در رد انتخابات برگزار شده ریاست جمهوری، زمینه ساز یورش طرفدارانش به کنگره آمریکا شد. اتفاقی که هرچند بی سابقه بود، اما نه تنها تاثیری در بازار جهانی بورس نگذاشت بلکه اکثر بورس‌ها روند صعودی خود را حفظ کردند، در این راستا یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که آشوب‌های ایجاد شده در آمریکا، روی بورس ایران نیز تاثیرگذار نخواهد بود.

به گزارش تابناک به نقل از ایسنا، با وجود اینکه پس از ورود هواداران ترامپ به بخش‌هایی از ساختمان کنگره آمریکا، اکنون اوضاع تا حد زیادی کنترل شده است، اما جو امنیتی سنگینی در اطراف کنگره وجود دارد. با این حال بازار‌های مالی در جهان کماکان واکنش شدیدی به اوضاع نشان نداده اند و انتظار آرام‌تر شدن شرایط را دارند.

به طوریکه به جز نزدک کامپوزیت، هر چهار شاخص عمده دیگر وال استریت روند صعودی خود را حفظ کردند. نزدک کامپوزیت ۰.۶۱ درصد پایین رفت، اما شاخص نیویورک کامپوزیت صعود نیرومند ۱.۷۴ درصدی را به ثبت رساند. در اروپا هیچ تغییری در چهار شاخص اصلی (فوتسی ۱۰۰ انگلیس، کک ۴۰ فرانسه، دکس ۳۰ آلمان و ایبکس اسپانیا) ایجاد نشده است.

در آسیا معاملات مجددا از سر گرفته شده است و تا لحظه تنظیم این گزارش (۲.۳۰ به وقت شرقی) به جز شاخص هانگ سنگ بورس هنگ کنگ که ریزش ۰.۲۲ درصدی داشته است، سایر شاخص‌های مهم از جمله نیک کی ۲۲۵ ژاپن و شانگ‌های کامپوزیت چین صعودی بوده اند و به ترتیب ۱.۶ درصد و ۱.۷۷ درصد بالا رفته اند.

تاثیر آشوب‌های آمریکا بر بورس ایران

در این راستا، روزبه شریعتی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به آشوب‌های اخیر در آمریکا، درمورد واکنش‌های بورس ایران و بازار‌های جهانی بورس اظهار کرد: واکنش بازار‌های جهانی که بسیار بزرگ‌تر و نقدشونده‌تر از بازار بورس ایران هستند، معمولا نسبت به اتفاقات سیاسی می‌تواند قبل توجه‌تر باشد. در همه اتفاقات گذشته از جمله کرونا، بازار‌های جهانی درحال اصلاح بودند درحالی که بورس ایران صعودی بود، زیرا بازار جهانی به این شکل نیست که با سیستم حمایتی حفظ شود. روند بازار‌های جهانی مشخصا به عملکرد شرکت‌ها و سیاست‌های کلان بستگی دارد و بر اساس تولید واقعی پیش می‌رود درحالی که بازار بورس ایران تورم محور است.

وی ادامه داد: وقتی بازار‌های جهانی اعم از انس، کامودیتی‌ها و بورس امریکا واکنش خاصی به این اتفاقت نشان نمی‌دهد یعنی بازار‌های مالی پذیرفته اند که این ماجرا یک شوآف سیاسی با حرکت پوپولیستی از سمت ترامپ است. چنین واکنش‌های عجیب و غریب در بازار‌های جهانی و ایجاد تنش باید سرمایه گذاران را به سمت بازار‌های کم ریسک از جمله طلا، اما سوق دهد، اما این اتفاق از دیروز تا کنون رخ نداده است.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: بازار بورس ایران هم نسبت به این موضوع واکنش نشان نمی‌دهد و چنین آشوب‌هایی در آمریکا برایش مهم نیست. این اتفاق هم در آمریکا هم ادامه دار نخواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها