کد خبر: ۱۴۶۳
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۹
در حالی که هر دلار آمریکا در اولین روز اردیبهشت به قیمت 15256تومان معامله می شد، این قیمت در آخرین روز دومین ماه سال با رشدی 13 درصدی به 17310تومان افزایش یافت. یعنی سرمایه گذاری بر روی دلار در دومین ماه سال جاری، تنها بازدهی 13 درصدی را به همراه داشت.
در دومین ماه سال جاری، بازدهی کدام بازار بیشتر بود؟ در حالی که هر دلار آمریکا در اولین روز اردیبهشت به قیمت 15 هزار و 256 تومان معامله می شد، این قیمت در آخرین روز دومین ماه سال با رشدی 13 درصدی به 17 هزار و 310 تومان افزایش یافت. یعنی سرمایه گذاری بر روی دلار در دومین ماه سال جاری، تنها بازدهی 13 درصدی را به همراه داشت.

دومین ماه سال 99 هم به اتمام رسید و در این ماه بازارها با نوسانات و تکانه های شدیدی رو به رو بودند. قیمت ها در همه بازارها روند رو به رشدی را طی کرد. 

به گزارش بورس تابناک، افزایش قیمت ها در بازارهای مختلف موجب شد تا هر بازار برای سرمایه گذاران خود بازدهی را به ارمغان آورد. با پایان یافتن اردیبهشت ماه سال جاری حالا پرسش بسیاری از سرمایه گذاران این است که کدام بازار در این ماه دارای بیشترین بازدهی بوده است؟

بازدهی 39 درصدی بورس

در دومین ماه سال جاری بورس دو روی متفاوت داشت. تقریباً در نیمه اول اردیبهشت ماه بورس با ورود نقدینگی جدید رونق چشمگیری یافت اما در نیمه دوم این ماه و به خصوص از 21 اردیبهشت ماه به بعد، بورس روی دیگر خود را به سرمایه گذاران نشان داد و بعد از عبور شاخص کل از یک میلیون واحد، قیمت سهام دچار اُفت شد و بازار وارد مرحله اصلاح گردید.

با این تفاسیر باز هم بورس بازدهی 39 درصدی را برای سرمایه گذاران خود در دومین ماه سال به ارمغان آورد. در حالی که شاخص کل در اول اردیبهشت ماه در کانال 708 هزار و 994 واحدی قرار داشت، در 31 اردیبهشت ماه شاخص کل با رشدی 39 درصدی بر روی 986 هزار و 759 واحد آرام گرفت.

اوج گیری سکه بهار آزادی

طبق آمارهای موجود قیمت هر سکه بهار آزادی در  اولین روز اردیبهشت ماه سال جاری 6 میلیون و 7 هزار تومان اعلام شد که این قیمت در آخرین روز اردیبهشت ماه با رشد 23 درصدی به 7 میلیون و 407 هزار تومان افزایش یافت. بدین ترتیب بازدهی بازار سکه در دومین ماه سال جاری 23 درصد به ثبت رسید و در بین بازارها به لحاظ بازدهی پس از بورس در رتبه دوم قرار گرفت.   

بازدهی طلا 21 درصد شد

همچنین در اولین روز اردیبهشت ماه سال جاری قیمت هر گرم طلای 18 عیار بر روی تابلوی طلافروشان 611 هزار و 600 تومان به ثبت رسید. این رقم در آخرین روز اردیبهشت ماه سال جاری 742 هزار و 500 تومان گزارش شد. مقایسه این دو رقم بیانگر آن بود که سرمایه گذاری در بازار طلا در دومین ماه سال جاری با بازدهی 21 درصدی رو به رو بوده است.

دلار علیرغم رشد 13 درصدی در قعر بازدهی بازارها

هر چند در ابتدای اردیبهشت ماه بازار ارز تقریباً ثبات خوبی را داشت اما رفته رفته این ثبات با افزایش قیمت دلار از دست رفت و در اواخر اردیبهشت ماه قیمت دلار رشد قابل توجهی را تجربه کرد. در حالی که هر دلار آمریکا در اولین روز اردیبهشت به قیمت 15 هزار و 256 تومان معامله می شد، این قیمت در آخرین روز دومین ماه سال با رشدی 13 درصدی به 17 هزار و 310 تومان افزایش یافت. یعنی سرمایه گذاری بر روی دلار در دومین ماه سال جاری، تنها بازدهی 13  درصدی را برای سرمایه گذاران خود به ارمغان آورد و این میزان بازدهی، دلار را در قعر بازدهی بازارهای موازی قرار داد.

بازدهی بازارها
نام:
ایمیل:
* نظر: