کد خبر: ۱۳۴۰۶
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷
رشد قیمت کارخانه‌ای خودرو قطعی شد
قیمت محصولات تولیدی خودروسازان در مبدأ قد می‌کشد. ایران خودرو و سایپا با افزایش قیمت کارخانه‌ای محصولاتشان از زیان خارج می‌شوند. شرکت‌های خودروساز توان پاسخگویی به تمام تقاضا‌های بازار را پیدا می‌کنند.

قیمت کارخانه‌ای خودرو در انتظار زلزله چند ریشتری

مخاطب 24:صدای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو بیش از هر زمان دیگری شنیده می‌شود، اما هنوز این مهم اتفاق نیفتاده است. به نظر می‌رسد سیاستگذار خودرویی مشغول جمع‌بندی نهایی در این زمینه است و قصد دارد مجوز افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو را در سال ۱۴۰۲ صادر کند.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار روز گذشته در خلال نشست خبری پایان سال ۱۴۰۱ گریزی به بحث افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو زد. مجید عشقی گفت قیمت محصولات تولیدی شرکت‌های خودروساز در مبدأ باید به گونه‌ای تعیین شود که خودروسازان با فروش محصولات خود زیان نکنند.

این مدیر بورسی اعلام کرد چنانچه قیمت کارخانه‌ای خودرو به میزانی افزایش پیدا کند که خودروسازان در فروش محصولاتشان با زیان روبرو نشوند دیگر نیازی به عرضه خودرو در بورس نیست.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است اگر ایران خودرو و سایپا همانند سال‌های پیش به فروش با قیمت‌های دستوری ادامه می‌دادند، دیگر اثری از صنعت خودرو باقی نماند.

عشقی تاکید کرد ما اصراری به فروش خودرو در بورس کالا نداریم. رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد دلیل اصرار به عرضه خودرو از مسیر بورس کالا به این دلیل بود که شرکت‌های خودروساز تا حد امکان از زیان دهی دور شوند.

آن طور که عشقی می‌گوید قول‌هایی در ارتباط با افزایش قیمت خودرو در میدا داده شده و قرار است این افزایش قیمت‌ها به گونه‌ای اعمال شود که خودروسازان زیانی در صورت‌های مالی خود ثیت نکنند.

این مدیر بورسی معتقد بود بحث بر سر این مساله که عرضه خودرو در بورس کالا سبب افزایش یا کاهش قیمت‌ها در بازار شده را نمی‌توان راستی آزمایی کرد؛ تنها اتفاقی که می‌توان درباره فروش بورسی خودرو گفت این است که هیچگاه قیمت خودرو‌های عرضه شده در بورس کالا بیشتر از قیمت‌های نبوده که مصرف کننده باید در بازار برای آن خودرو‌ها پرداخت می‌کرده است.

با توجه به اظهارات رییس سازمان بورس و اوراق بهادار باید پرونده عرضه خودرو را تا اینجای کار بسته شده تلقی کرد. با توجه به اینکه عشقی از قول‌هایی درباره افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو به میزانی صحبت می‌کند که شرکت‌های خودروساز زیان نکنند باید منتظر زلزله چند ده ریشتری قیمت‌های کارخانه‌ای خودرو باشیم.

پیش بینی افزایش قیمت خودرو در مبدا

البته پیش‌تر مازیار بیگلو عضو هیات رییسه انجمن سازندگان قطعات و مجموعه‌های خودرو از رشد ۳۰ درصدی تا ۸۰ درصدی قیمت خودرو در مبدا خبر داده بود؛ بنابراین اقزایش قیمت کارخانه‌ای محصولات تولیدی ایران خودرو و سایپا را باید قطعی دانست. تنها سوالی که باقی می‌ماند زمان اعلام قیمت‌های جدید برای خودرو است؟ به نظر می‌رسد این اتفاق در روز‌های باقی مانده از سال ۱۴۰۱ نیفتد و اعضای شورای رقابت چراغ سبز افزایش قیمت خودرو در مبدا را به سال آینده موکول کنند. مگر اینکه سیاست گذار خودرویی تصمیم دیگری در این زمینه بگیرد. البته فراموش نکنیم با توجه به برگزاری فروش گسترده خودرو توسط سیاست گذار خودرویی و عرضه خودرو‌های فروخته شده در این طرح فروش از اواخر خردادماه یا اوایل تیرماه ۱۴۰۲ اعضای شورای رقابت تنها تا آن زمان فرصت دارند تا لیست جدید قیمت محصولات تولیدی شرکت‌های خودروساز را تکمیل کنند.

 
برچسب ها: خودرو خودروسازان
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پرطرفدارترین ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
مهارت دیدنی پلنگ برفی در تعقیب و شکار طعمه در صخره شیب دار!+ فیلم title
ویدئویی از مهارت تماشایی پلنگ در تعقیب طعمه در صخره شیب دار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.
لحظه احساسی آزادی مردی که ۳۴ سال به اشتباه در زندان بود! + فیلم title
مرد فلوریدایی که به اشتباه به جرم سرقت محکوم شده بود پس از ۳۴ سال از زندان آزاد شد.
کوسه یک دختر نوجوان استرالیایی را کشت title
دختر نوجوان استرالیایی که با دیدن دلفین ها به داخل یک رودخانه پریده بود مورد حمله کوسه قرار گرفت.
لحظه وحشتناک سقوط دانشجو از طبقه ششم خوابگاه + فیلم (۱۶+) title
در این مطلب ویدئوی سقوط دانشجوی هندوستانی از طبقه ششم یک خوابگاه را ببینید.
حرکت زیبای خبرنگار ترک حین وقوع پس لرزه در گزارش زنده تلویزیون + فیلم title
خبرنگار تلویزیون ترکیه در حین گزارش زنده تلاش کرد تا یک دختربچه را که با وقوع پس لرزه دچار وحشت شده بود آرام کند.
برگزیده
شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است را می‌خوانید.
از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! | مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ است را می‌خوانید.
بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند را می‌خوانید.
نوبت واریز حقوق بازنشستگان در اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد + جدول | پاسخ باشگاه استقلال به بیانیه باشگاه گل گهر title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند نوبت واریز حقوق بازنشستگان در اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد + جدول | پاسخ باشگاه استقلال به بیانیه باشگاه گل گهر را می‌خوانید.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار