کد خبر: ۱۳۲۸۹
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۹:۴۷
سیاست گذار خودرویی لیست اجازه نمی‌دهد تمام متقاضیان در فروش گسترده خودرویی شرکت کنند.

لیست سیاه طرح فروش ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو منتشر شد

مخاطب۲۴ : سخنگوی صمت اعلام کرد دارندگان خودرو‌های فرسوده امکان حضور در طرح فروش ۵۰۰ هزار دستگاهی خودرو را ندارند. امید قالیباف در شرایطی از عدم حضور دارندگان خودرو‌های فرسوده در این طرح پیش فروش خبر می‌دهد که دو دسته متقاضی دیگر یعنی متقاضیان عادی و همچنین مادران دارای دو فرزند و بیشتر همچنان امکان شرکت و خرید خودرو از مسیر عرضه گسترده خودرو را خواهند داشت.

آن طور که این مقام مسئول در وزارت صمت می‌گوید مادران دارای دو فرزند و بیشتر همچنان ۵۰ درصد عرضه خودرو را از این مسیر به خود اختصاص می‌دهند؛ بنابراین ۵۰ درصد باقی مانده نیز به متقاضیان عادی تخصیص پیدا می‌کند. اما چرا دارندگان خودرو‌های فرسوده امکان خرید خودرو از مسیر طرح گسترده فروش خودروی صمت را از دست داده اند، اما همچنان فروش خودرو ویژه مادران با کیفیت سابق ادامه دارد؟

ریشه این مساله را باید در تفاوت قوانینی جست و جو کرد که سیاست گذار خودرویی را مجبور به عرضه خودرو به دو دسته از متقاضیان یاد شده می‌کند. فروش ویژه خودرو به مادران دارای دو فرزند و بیشتر براساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به مدیران وزارت صمت تکلیف شد.

قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در ۱۹ آبان ماه سال ۱۴۰۰ در مجلس به تصویب رسید. نمایندگان مجلس به دنبال این بودند تا از مسیر این طرح خانواده‌ها را به فرزند آوری را تشویق کنند. آن‌ها برای تشویق به فرزندآوری چند مشوق را در نظر گرفتند فروش ۵۰ درصدی محصولات عرضه شده توسط خودروسازان در طرح‌های فروش یکی از ایده‌های نمایندگان برای تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری بود. اما قانونی که سیاست گذار خودرویی را مکلف می‌کرد تا بخشی از فروش خودروسازان را به اسقاط خودرو‌های فرسوده اختصاص دهد مربوط به قانون بودجه سال ۱۴۰۱ می‌شد. نمایندگان در جریان تصویب قانون بودجه سال جاری شرکت‌های خودروساز را موظف کردند تا در هر طرح فروشی که برگزار می‌کنند ۱۰ درصد از خودرو‌های عرضه شده را به دارندگان خودرو‌های فرسوده اختصاص دهند. مدیران صمت در نیمه اول سال جاری نسبت به اجرای این قانون بی تفاوت بودند، اما در نیمه دوم سال به ایران خودرو و سایپا اعلام کردند تا ۲۰ درصد طرح‌های فروش خود را به از رده خارج کردن خودرو‌های فرسوده اختصاص دهند؛ بنابراین شاهد بودیم که در طرح‌های متعدد فروشی که خودروسازان از مهرماه تا اسفندماه امسال برگزار کردند سهمیه دارندگان خودرو‌های فرسوده محفوظ بود. حال مقایسه این دو قانون گویای این نکته است که قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت به این دلیل که زمان پایانی ندارد همچنان باید در دستورکار دولت قرار داشته باشد و آن را اجرا کند. اما سهمیه ۱۰ درصدی از فروش خودروسازان به اسقاط خودرو‌های فرسوده، چون در قانون بودجه سال جاری بوده، با توجه به اتمام سال و در نتیجه اتمام زمان اجرای این قانون، الزام دولت به اجرای ان به پایان رسیده است؛ بنابراین دیگر تکلیفی متوجه شرکت‌های خودروساز برای واگذاری ۱۰ درصد از محصولاتشان در طرح‌های فروش به دارندگان خودرو‌های فرسوده وجود ندارد.

باید منتظر ماند و دید دولت در سال آینده چه برنامه‌ای برای حذف خودرو‌های فرسوده در دستور کار دارد آیا بار دیگر اسقاط خودرو‌های فرسوده را به گردن واردات خودرو می‌اندازد یا اینکه همین مساله فعلی را ادامه داد؟ البته این احتمال هم وجود دارد که مسیر سومی برای اسقاط خودرو‌های فرسوده برنامه ریزی کند.

فراموش نکنیم آن بخش از متقاضیان عادی که دارای پلاک فعال هستند با در ۴۸ ماه گذشته از شرکت‌های خودروساز، خودرو خریداری کرده اند نیز همراه با دارندگان خودرو‌های فرسوده در لیست سیاه این طرح فروش گسترده خودرویی صمت قرار دارند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پرطرفدارترین ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
مهارت دیدنی پلنگ برفی در تعقیب و شکار طعمه در صخره شیب دار!+ فیلم title
ویدئویی از مهارت تماشایی پلنگ در تعقیب طعمه در صخره شیب دار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.
لحظه احساسی آزادی مردی که ۳۴ سال به اشتباه در زندان بود! + فیلم title
مرد فلوریدایی که به اشتباه به جرم سرقت محکوم شده بود پس از ۳۴ سال از زندان آزاد شد.
کوسه یک دختر نوجوان استرالیایی را کشت title
دختر نوجوان استرالیایی که با دیدن دلفین ها به داخل یک رودخانه پریده بود مورد حمله کوسه قرار گرفت.
لحظه وحشتناک سقوط دانشجو از طبقه ششم خوابگاه + فیلم (۱۶+) title
در این مطلب ویدئوی سقوط دانشجوی هندوستانی از طبقه ششم یک خوابگاه را ببینید.
حرکت زیبای خبرنگار ترک حین وقوع پس لرزه در گزارش زنده تلویزیون + فیلم title
خبرنگار تلویزیون ترکیه در حین گزارش زنده تلاش کرد تا یک دختربچه را که با وقوع پس لرزه دچار وحشت شده بود آرام کند.
برگزیده
شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است را می‌خوانید.
از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! | مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ است را می‌خوانید.
بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند را می‌خوانید.
نوبت واریز حقوق بازنشستگان در اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد + جدول | پاسخ باشگاه استقلال به بیانیه باشگاه گل گهر title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند نوبت واریز حقوق بازنشستگان در اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد + جدول | پاسخ باشگاه استقلال به بیانیه باشگاه گل گهر را می‌خوانید.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار