کد خبر: ۱۳۲۳۰
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۳
رئیس جمهور اوکراین به دولتش دستور داد طرحی را برای تغییر دادن نام روسیه به "مسکوویا"، نامی غیررسمی که قرنها قبل استفاده می‌شده، را تدوین کند.

زلنسکی دستور به تغییر نام «روسیه» داد!

مخاطب۲۴ :‌ رئیس جمهور اوکراین به دولتش دستور داد طرحی را برای تغییر دادن نام روسیه به "مسکوویا"، نامی غیررسمی که قرن‌ها قبل استفاده می‌شده، را تدوین کند.

به نقل از پایگاه راشاتودی، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در واکنش به طرح یک طومار در مخالفت با به کارگیری نام "روسیه" در اوکراین این تصمیم را گرفت. در این طومار ادعا شد اوکراین با به کار بردن نام "روسیه" یک "ادعای خطرناک" را مبنی بر این که همسایه‌اش از تبار کشور "روس کی‌یف" دوران قرون وسطی است، تایید می‌کند.

زلنسکی در بیانیه‌ای که روز جمعه منتشر کرد گفت، از دنیس شمیگال، نخست وزیر اوکراین خواسته این طومار که حد نصاب لازم ۲۵۰۰۰ رای را کسب کرد، مورد پردازش قرار بگیرد. رئیس جمهور اوکراین خاطرنشان کرد، "لازم است به این مساله چه از جنبه پس زمینه تاریخی و چه فرهنگی و از دورنمای تبعات حقوقی بین‌المللی رسیدگی شود" و نهاد‌های علمی در این فرآیند مشارکت کنند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در اظهار نظر درباره این اقدام زلنسکی گفت، این کار "سند و مدرکی دیگری دال بر تلاش برای تبدیل کردن اوکراین به یک عامل ضدیت با روسیه است. "

نام "مسکوویا" به دوران "دوک نشین بزرگ مسکو"، یکی از شاهزاده نشین‌های کشور "روس کی‌یف" در اواخر قرون وسطی که قبل از روسیه تزاری وجود داشت باز می‌گردد. کشور روسیه مدرن پیرامون این مرکز قدرت شکل گرفت و همزمان برخی ریشه‌های تاریخی و فرهنگی "روس" را حفظ کرد.

نویسنده این طومار که در اواخر نوامبر ۲۰۲۲ مطرح شد، ادعا کرد که نام "روسیه زمینه را برای دست اندازی بیشتر به تاریخ روس کیِ‌یف فراهم می‌کند، چون خارجی‌ها اغلب کلمات روسیه و روس را اشتباه می‌گیرند. "

بسیاری از ملی‌گرایان اوکراینی این مفهوم را که این دو نوعی پیوند تاریخی دارند را رد و استدلال می‌کنند که تنها اوکراین را می‌توان وارث واقعی کشور "روس کی‌یف" دانست.

این تومار همچنین خواستار جایگزینی کلمه "مسکووی" به جای "روسی" و تغییر نام فدراسیون روسیه به "فدراسیون مسکووی" شده است.

در سال‌های اخیر، مقامات اوکراینی دست به یک کارزار تغییر نام زده و در این راستا نام هزاران مکانی را که به نظرشان مرتبط با روسیه یا اتحاد جماهیر شوروی بوده‌اند، هدف قرار دادند. این کارزار پس از آغاز عملیات نظامی روسیه علیه کشور همسایه خود در فوریه ۲۰۲۲ تشدید شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پرطرفدارترین ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
تصاویر
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
مهارت دیدنی پلنگ برفی در تعقیب و شکار طعمه در صخره شیب دار!+ فیلم title
ویدئویی از مهارت تماشایی پلنگ در تعقیب طعمه در صخره شیب دار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.
لحظه احساسی آزادی مردی که ۳۴ سال به اشتباه در زندان بود! + فیلم title
مرد فلوریدایی که به اشتباه به جرم سرقت محکوم شده بود پس از ۳۴ سال از زندان آزاد شد.
کوسه یک دختر نوجوان استرالیایی را کشت title
دختر نوجوان استرالیایی که با دیدن دلفین ها به داخل یک رودخانه پریده بود مورد حمله کوسه قرار گرفت.
لحظه وحشتناک سقوط دانشجو از طبقه ششم خوابگاه + فیلم (۱۶+) title
در این مطلب ویدئوی سقوط دانشجوی هندوستانی از طبقه ششم یک خوابگاه را ببینید.
حرکت زیبای خبرنگار ترک حین وقوع پس لرزه در گزارش زنده تلویزیون + فیلم title
خبرنگار تلویزیون ترکیه در حین گزارش زنده تلاش کرد تا یک دختربچه را که با وقوع پس لرزه دچار وحشت شده بود آرام کند.
برگزیده
شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است را می‌خوانید.
از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! | مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ است را می‌خوانید.
بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند را می‌خوانید.
نوبت واریز حقوق بازنشستگان در اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد + جدول | پاسخ باشگاه استقلال به بیانیه باشگاه گل گهر title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند نوبت واریز حقوق بازنشستگان در اسفند ۱۴۰۱ اعلام شد + جدول | پاسخ باشگاه استقلال به بیانیه باشگاه گل گهر را می‌خوانید.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار