کد خبر: ۱۲۹۱
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
مونسان خبر داد:
وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از معافیت دفاتر خدمات مسافرتی و جهان‌گردی فعال در زمینه ورود گردشگران خارجی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خبر داد.

تهران - ایرنا- وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از معافیت دفاتر خدمات مسافرتی و جهان‌گردی فعال در زمینه ورود گردشگران خارجی از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خبر داد.

 

 علی‌اصغر مونسان با اعلام این خبر افزود: با پیگیری‌های این وزارتخانه و نظر مساعد نمایندگان مجلس، دفاتر خدمات مسافرتی و جهان‌گردی که در حوزه ورود گردشگران خارجی به کشور فعالیت می‌کنند، از پرداخت مالیات بر ارزش‌افزوده معاف شدند.

 

بر اساس ماده ۱۳ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، صادرات کالا و خدمات به خارج کشور از طریق مبادی خروجی رسمی، مشمول مالیات بر ارزش‌افزوده نیستند، ضمن این‌که طبق بند ۵ تصویب‌نامه مورخ ۱۵ مرداد ۱۳۸۴ شورای عالی توسعه صادرات غیرنفتی، درآمد ارزی ناشی از ارائه خدمات دفاتر خدمات مسافرتی و شرکت‌های گردشگری به گردشگران خارجی، از مصادیق معافیت صادرات کالا و خدمات بوده و از پرداخت هرگونه عوارض و مالیات معاف است.

 

او با اشاره به مصوبات جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۹ دی ۹۸ و بیان این‌که نمایندگان مجلس موارد معاف از پرداخت مالیات و عوارض در لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده را مشخص کردند، ادامه داد: بر اساس تبصره ۳  ماده ۱۰ این لایحه، خدماتی که توسط اشخاص مقیم ایران (اشخاص حقیقی یا حقوقی ایرانی و یا شعب شرکت‌های خارجی مقیم ایران) ارائه می‌شود، محل مصرف خدمات یا مقصد ارائه خدمات داخل یا خارج از کشور باشد، در صورتی‌که مستقیم یا غیرمستقیم ارز حاصل وارد کشور شود، صادرات خدمت محسوب می‌شود

 

به‌ گزارش میراث‌آریا، مونسان با قدردانی از مساعدت‌های نمایندگان مجلس خاطرنشان کرد: بر اساس آنچه در تبصره ۳ ماده ۱۰ این لایحه آمده است، دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری که در حوزه ورود تورهای گردشگری به کشور فعالیت می‌کنند از پرداخت مالیات و عوارض معاف خواهند بود.

 

پیش از این به گفته رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور، سال گذشته به‌رغم اعمال تحریم‌ها شاهد ورود ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر خارجی به کشور بودیم که رشد بیش از ۵۰ درصدی نسبت به سال ۹۶ دارد.

 

علی‌اصغر مونسان ضمن اعلام این خبر گفت: البته در سال ۹۷ تحریم‌ها روی حوزه گردشگری هم از طریق لغو یا کاهش پروازهای مستقیم خارجی اثر گذاشت، اما خوشبختانه بازارهای منطقه‌ای و چین را به دستور کارمان در جذب گردشگر خارجی قراردادیم و آثار منفی را خنثی کردیم

خبرگزاری جمهوری اسلامی 

۶ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۷
کد خبرنگار: 2487
کد خبر: 83648897
نام:
ایمیل:
* نظر: