کد خبر: ۱۲۶۶
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۸
باور نکنید اما مراقب باشید!
این سخنان که با تیتر‌هایی شبیه «بی‌سابقه‌ترین سرمای یک دهه گذشته جمعه به تهران می‌رسد» در رسانه‌های کشورمان نیز بازتاب وسیعی یافته، ساعاتی بعد از انتشار توسط یکی از کارشناسان سازمان هواشناسی و در اخبار صبحگاهی صداوسیما تکذیب می‌شود، اما این تکذیب برای توقف بازنشر ادعای مطرح .کافی نیست تا مدیر مربوطه در سازمان هواشناسی مجاب به واکنش شود.
یک موج جدید سرما از جمعه به بعد وارد کشور می‌شود که فوق‌العاده سرد است. شاید بتوانیم بگوییم بعد از سال ۸۶ شمسی، سردترین روز‌هایی باشد که ما با آن سروکار داریم...»

به گزارش «تابناک»؛ محمد اصغری که با بذله گویی و شوخی حین اعلام گزارش هواشناسی در تلویزیون، برای خود اسم و رسمی به هم زد و به بالاترین سطوح مدیریتی سازمان هواشناسی کشور نیز راه یافت، چند روزی است با انتشار یک ویدئو به شدت در کانون افکار عمومی قرار گرفته است.

آن گونه که این کارشناس در ویدئویش با مردم در میان می‌گذارد، موج سرمایی که از جمعه وارد کشورمان می‌شود، در یک دهه گذشته بی‌سابقه است و رهاورد ورود و فعالیت این موج، کاهش شدید دما و بارش وسیع و شدید برف است. موضوعی که اصغری وعده پیگیری و تشریحش را در ویدیو‌های بعدی را می‌دهد.

یادآوری بحرانی که در سال ۸۶ گریبان شمار بسیاری از ایرانیان را گرفت و مشکلات زیادی برای مردم به وجود آورد، کافی است تا سخنان این کارشناس هواشناسی به شدت مورد توجه افکار عمومی قرار گیرد، دست به دست شود و بازتابش در فضای مجازی آنقدر زیاد باشد که به اصطلاح، «ترند» شود.

البته این سخنان که با تیتر‌هایی شبیه «بی‌سابقه‌ترین سرمای یک دهه گذشته جمعه به تهران می‌رسد» در رسانه‌های کشورمان نیز بازتاب وسیعی یافته، ساعاتی بعد از انتشار توسط یکی از کارشناسان سازمان هواشناسی و در اخبار صبحگاهی صداوسیما تکذیب می‌شود، اما این تکذیب برای توقف بازنشر ادعای مطرح شده، کافی نیست تا مدیر مربوطه در سازمان هواشناسی مجاب به واکنش شود.

ساعاتی پیش، صادق ضیائیان، مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی در واکنش به این خبر می‌گوید: «خبر ورود موج سرمای بی‌سابقه در ده سال اخیر به کشور از جمعه چهارم بهمن ماه درست نیست و تایید نمی‌شود» و در ادامه تاکید می‌کند که «دمای هوا از روز جمعه بین ۵ تا ۱۰ درجه در برخی از مناطق کشور کاهش می‌یابد» تا مبادا کاهش دما موجب شود، برخی ادعا‌های اصغری را باور کنند.

در پی این تکذیب هاست که اصغری مجاب می‌شود از ادعاهایش دست بکشد و با طرح ادعایی جالب، تلاش کند همه چیز را به حالت عادی بازگرداند. او می‌گوید: «هرچه ما جلوتر رفتیم، مدل‌ها معتدل‌تر و ضعیف‌تر شد. مدل‌ها نشان می‌دهند شرایط عادی است و غیرمتعارف نیست. البته بامداد شنبه و صبح یکشنبه هوا سرد می‌شود که به‌طور نسبی در مقایسه با شرایط نرمال سردتر است.»

وی که با ادعاهایش به صدر اخبار این روز‌ها گره خورده، بی آنکه عذرخواهی کند یا نشانه‌ای از پذیرش اشتباه بروز دهد، ادامه می‌دهد: «این موج از شمال غرب اروپا آمده و الان در مرکز اروپاست و در این مدت روند کاهش دما اتفاق می‌افتد؛ اما الان که ما روند کاهش دما را بررسی می‌کنیم، غیرمتعارف نیست. پیش‌بینی ما این است که حداکثر می‌تواند تا ۱۰ درجه کاهش دما اتفاق بیفتد.»

اصغری در ادامه یادآور می‌شود که طی امروز و فردا افزایش دما را پیش روی داریم که «یک مقدار غیرطبیعی» است و بعد به شرایط نرمال یعنی کاهش دما خواهیم رسید. نکته‌ای که به باور وی، موجب تلطیف موجی خواهند شد که در راه کشورمان است و می‌توانست سرمایی بی سابقه بیافریند و همگان را به مانند بحران ۸۶ به دردسر بیندازد.

وضعیت وخیمی که موجب شده بود، کمبود نان و بخاری برقی در اغلب نقاط کشورمان حاکم شود و مسئولان به مانند اغلب اوقات، غافلگیر شوند! غافلگیری که قرار بود به یمن هشدار بموقع اصغری در روز‌های آتی خبری از آن نباشد، ولی اکنون مشخص می‌شود که بزرگترین غافلگیری، یعنی ارائه اطلاعات نادرست رقم خورده است. گزارشی که بد نیست هشیاری ما و مسئولان را به دنبال داشته باشد، اما پیش از آن یادآوری می‌کند که هرچیزی را نباید باور کرد؛ حتی اگر گزارش چهره‌ای مشهور باشد که سال‌ها در رسانه ملی برایمان آب و هوا پیش بینی کرده!


نام:
ایمیل:
* نظر: