کد خبر: ۱۱۴۳۴
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۸:۵۲
مدیرعامل شرکت گسترش صنایع ریلی ایران:
مدیرعامل شرکت گسترش صنایع ریلی ایران (ایرید) با تاکید بر این‌که این شرکت نخستین و تنها تولید کننده سوزن ریلی در کشور است. گفت: "ایرید" توانسته است تا نیاز به واردات سوزن ریلی کشور را رفع کند.

به گزارش مخاطب24محمد متقی پور یکشنبه، نهم بهمن ماه در نشست خبری، اظهار کرد: شرکت ایرید پیش از سال ۱۳۷۶ زیرمجموعه شرکت ماشین سازی تبریز بوده، اما در این سال از این شرکت جدا شده و به تولید مستقل سوزن پرداخته است.

وی افزود: اکنون در شبکه ریلی سطح کشور در مجموع تعداد ۸۰۰۰ سوزن فعال است که قریب به ۳۰۰۰ عدد از آن توسط ایرید تولید شده است. این شرکت اکنون توان تولید ۹۰۰ سوزن در سال را داشته و برنامه داریم تا ظرفیت تولید را به ۱۰۰۰ سوزن در سال برسانیم.

وی با بیان این‌که تولید سوزن ریلی به مشتری و درخواست بازار بستگی دارد، گفت: عمده مصرف کننده محصولات سوزن ریلی ایرید، دولت و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی، شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور، سازمان‌های قطار شهری، شرکت‌های معدنی و فولادی و بنادر هستند.

متفی پور افزود: در سال گذشته حدود ۳۰۰ سوزن بنا بر درخواست مشتری در کشور تولید کردیم و امسال برنامه تولید ۳۵۰ سوزن را داشته و سال آینده نیز ۴۵۰ سوزن بر اساس قرارداد‌ها تولید می‌کنیم.

وی خاطرنشان کرد: شرکت ایرید تامین کننده نزدیک به ۱۰۰ درصد سوزن موردنیاز مترو‌های اصفهان، قم، مشهد، تبریز و کرمانشاه بوده و بیش از ۴۰ درصد سوزن مترو تهران را نیز تامین کرده است.

وی در خصوص تاریخچه تولیدات این شرکت، تشریح کرد: این شرکت ابتدا با همکاری شرکت فرانسوی معروف اقدام به مونتاژ قطعات سوزن کرده و در این دوره انتقال تکنولوژی تولید سوزن نیز انجام می‌گرفت، اما به مرور زمان بحث بومی سازی قطعات مطرح شده و با گسترش تحریم‌ها، شرکت خارجی در سال ۹۷ به طور کامل همکاری خود را با ما قطع کرد و از آن سال به بعد، ایرید به تنهایی شروع به تولید سوزن داخلی کرد.

مدیرعامل شرکت گسترش صنایع ریلی ایران با اشاره به ممنوع شدن واردات سوزن ریلی از دو سال گذشته، اظهار کرد: اکنون ۷۰ درصد قطعات تولید سوزن داخلی سازی شده و ۳۰ درصد باقی قطعات را از خارج تامین می‌کنیم. برای افزایش سهم بومی سازی نیز شرکت اقداماتی را انجام می‌دهد.

وی تاکید کرد: توان مهندسی مجموعه در حدی است که می‌توانیم انواع سوزن‌ها را طراحی کنیم. پیش از این، طراحی هر سوزن در خارج از کشور ۲۰ هزار یورو هزینه داشت و هشت تا یک سال زمان می‌برد، اما این روند اکنون توسط ایرید انجام می‌گیرد.

وی افزود: سوزن‌های تولیدی بر اساس سرعت شبکه ریلی کشور برای سرعت ۱۶۰ کیلومتر بوده و با ارتقای تکنولوژی، سوزن‌های سرعت بالا را تولید می‌کنیم.

متقی پور در خصوص تفاوت سوزن‌های داخلی و خارجی، گفت: هر سوزن وارداتی با امکانات ناقص حدود ۶۰ هزار یورو قیمت دارد، اما قیمت سوزن بومی با امکانات کامل از حدود یک میلیارد تا دو میلیارد تومان هزینه دارد.

وی با تاکید بر این‌که سوزن‌های تولیدی در ایرید قابل رقابت با شرکت‌های اروپایی است. افزود: ایرید یک شرکت سهامی خاص بوده که ۹۵ درصد سهام آن متعلق به موسسه صندوق پس انداز کارکنان راه آهن بوده و پنچ درصد سهامدار شخصی هستند.

وی با بیان این‌که یکی از چالش‌های بزرگ تولید سوزن در ایرید، عدم وصول مطالبات از دولت است، اظهار کرد: بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان مجموع مطالبات شرکت از دولت است.

مدیرعامل شرکت گسترش صنایع ریلی ایران در خصوص خبر تولید سوزن توسط شرکت ذوب آهن اصفهان، گفت: شرکت ایرید، پیش از این با بومی سازی دانش تولید سوزن ریلی توانسته نیاز به واردات محصول را رفع کند.

وی خاطرنشان کرد: علی رغم این‌که واردات سوزن ممنوع شده است، اما برخی از شرکت‌های بازرگانی مجوز تولید سوزن گرفته‌اند و به اسم قطعات سوزن، اجزای کامل سوزن را وارد کرده و خود را تولیدکننده سوزن معرفی می‌کنند. حتی یکی از این شرکت‌ها، اواخر در مناقصه یکی از مترو‌های کشور به عنوان تولیدکننده سوزن حضور داشت و حتی برنده شد.

در ادامه خبرنگاران از کارخانه این شرکت واقع در منطقه صنعتی قراملک تبریز بازدید کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
مهارت دیدنی پلنگ برفی در تعقیب و شکار طعمه در صخره شیب دار!+ فیلم title
ویدئویی از مهارت تماشایی پلنگ در تعقیب طعمه در صخره شیب دار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.
لحظه احساسی آزادی مردی که ۳۴ سال به اشتباه در زندان بود! + فیلم title
مرد فلوریدایی که به اشتباه به جرم سرقت محکوم شده بود پس از ۳۴ سال از زندان آزاد شد.
کوسه یک دختر نوجوان استرالیایی را کشت title
دختر نوجوان استرالیایی که با دیدن دلفین ها به داخل یک رودخانه پریده بود مورد حمله کوسه قرار گرفت.
لحظه وحشتناک سقوط دانشجو از طبقه ششم خوابگاه + فیلم (۱۶+) title
در این مطلب ویدئوی سقوط دانشجوی هندوستانی از طبقه ششم یک خوابگاه را ببینید.
حرکت زیبای خبرنگار ترک حین وقوع پس لرزه در گزارش زنده تلویزیون + فیلم title
خبرنگار تلویزیون ترکیه در حین گزارش زنده تلاش کرد تا یک دختربچه را که با وقوع پس لرزه دچار وحشت شده بود آرام کند.
برگزیده
عین‌الله، پدر رامین رضاییان کیست؟ | معرفی و اطلاعات کامل سریال آکتور | اعطای بیش از ۲۰ هزار فقره تسهیلات مسکن روستایی در سال جاری title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند عین‌الله، پدر رامین رضاییان کیست؟ | معرفی و اطلاعات کامل سریال آکتور | اعطای بیش از ۲۰ هزار فقره تسهیلات مسکن روستایی در سال جاری را می‌خوانید.
شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند شرایط فروش ارز در نوروز اعلام شد | مرگ ناگهانی داماد وسط جشن عروسی! + فیلم | اکبرپور: استقلال بهترین تیم لیگ برتر است را می‌خوانید.
از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند از دو کیلومتری این خوراکی‌ها رد نشوید | ویدئویی حیرت انگیز از یک دره گل شگفت انگیز در ژاپن! | مسمومیت دانش‌آموزان یک جنایت بزرگ است را می‌خوانید.
بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند title
در بسته خبری امروز «مخاطب ۲۴» تیتر‌هایی مانند بلایی که مردم این شهر بر سر سیاستمداران مغضوب می‌آورند! + فیلم | بمب‌های هوشمند به اوکراین رسیدند را می‌خوانید.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار