کد خبر: ۱۰۸۶۹
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۹
زگیل تناسلی توسط برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می شود. این عفونت عمدتا از طریق تماس مستقیم، اغلب در طول مقاربت جنسی منتقل می شود.

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

زگیل تناسلی ضایعات پوستی و مخاطی است که روی اندام تناسلی و یا اطراف مقعد ظاهر می‌شود، با ظاهری گوشتی و صورتی رنگ، با سطحی نا منظم و قطر متغیر. زگیل تناسلی توسط برخی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV ایجاد می شود.  این عفونت عمدتا از طریق تماس مستقیم، اغلب در طول مقاربت جنسی منتقل می شود. زگیل تناسلی می تواند جدا شده یا به هم پیوسته باشد و معمولاً دردناک نیست، اما آزاردهنده است، زیرا می تواند باعث خارش، سوزش و خونریزی شدید شود.

درمان های موجود برای خلاص شدن از شر زگیل تناسلی شامل استفاده از دارو ها (مصرف تعدیل کننده های پاسخ ایمنی و اسیدهای سوزاننده) یا تخریب درمانی با مداخلات سرپایی یا جراحی (کرایوتراپی، لیزر درمانی، الکتروکوتر و برداشتن جراحی) است.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی ضایعاتی هستند که به صورت رشد پوست یا غشاهای مخاطی ظاهر می شوند که عمدتاً در ناحیه تناسلی خارجی و اطراف مقعد قرار دارند. زگیل تناسلی توسط برخی از انواع HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) ایجاد می شود، همان پاتوژنی که در تشکیل زگیل روی پاها و سایر نقاط آناتومیکی نقش دارد. عفونت عمدتاً، اما نه منحصراً، از طریق رابطه جنسی منتقل می شود.

علل زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی توسط برخی از ژنوتیپ های ویروس پاپیلومای انسانی، از جمله HPV 6 و 11 ایجاد می شود که خطر انکوژنی کمی دارند. این به این معنی است که علیرغم اینکه عامل ایجاد کننده HPV است، زیرگروه های مسئول زگیل تناسلی به ندرت پتانسیل تکامل نئوپلاستیک را نشان می دهند.

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

زگیل تناسلی چه مدت پس از عفونت ظاهر می شود؟

معمولا بین یک تا شش ماه است و پس از آن زگیل تناسلی اولین نشانه های خود را نشان می دهد. در بیشتر موارد، عفونت در مدت کوتاهی از بین می‌رود. در موارد دیگر، HPV برای مدت طولانی در سلول ها باقی می ماند.

لازم به ذکر است که برخی از افراد به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی تناسلی مبتلا نمی شوند، احتمالاً به دلیل سیستم ایمنی بسیار خوبی که دارند. احتمال انتقال زگیل تناسلی از شریک آلوده به شریک غیر عفونی با قطعیت مشخص نیست، همانطور که مدت زمان مسری بودن آن مشخص نیست.

عواملی که ممکن است به شروع زگیل تناسلی کمک کنند عبارتند از:

استفاده از کورتیزون، به ویژه موضعی؛

بارداری: این ضایعات می توانند در دوران بارداری به اندازه قابل توجهی برسند.

با توجه به اینکه زگیل تناسلی به ویژه مسری است، باید به پیشگیری بهداشتی توجه ویژه ای شود. عفونت ا در شرایط رطوبت زیاد راحت‌تر پخش می‌شوند و در موارد افزایش ترشحات واژن، مانند کاندیدیازیس واژینال، شیوع بیشتری دارند.

از آنجایی که انتقال عمدتا جنسی است، عوامل خطر مهم عبارتند از:

تعداد شرکای جنسی: بی بند و باری خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش می دهد.

عدم استفاده از کاندوم در حین مقاربت (توجه داشته باشید: اگرچه قوانین رابطه جنسی ایمن همیشه معتبر است، اما اثربخشی کاندوم مطلق نیست، زیرا زگیل تناسلی نیز می تواند با دست زدن به مناطقی که دستگاه پوشانده نشده است، ایجاد شود).

چگونه به زگیل تناسلی مبتلا می شوید؟

زگیل تناسلی بسیار مسری است و در سطح تناسلی، یکی از شایع ترین عفونت ها با علت ویروسی است. انتقال عفونت عمدتاً از طریق فعالیت جنسی (مقاعده واژینال و مقعدی و رابطه جنسی دهانی) صورت می گیرد، اما از طریق تماس مستقیم پوست به پوست، یعنی از طریق تماس مستقیم با پوست و مخاط نیز امکان پذیر است. غشاهایی که عامل ویروسی در آن وجود دارد). HPV همچنین می‌تواند از طریق تماس طولانی مدت با دستگاه تناسلی یا تلقیح خود، به عنوان مثال در طی اقدامات بهداشتی ، گسترش یابد. در مورد دوم، خود شخص ویروس را به سایر نقاط بدن منتقل می کند، جایی که زگیل ایجاد می شود.

زگیل تناسلی چگونه شناسایی می شوند؟

زگیل تناسلی شبیه به زگیل‌هایی است که می ‌توانند در سایر نقاط بدن ایجاد شوند، بنابراین در اندازه‌ ها و اشکال مختلف ظاهر می ‌شوند. این ضایعات به صورت ضایعات نرم و گوشتی با سطحی نامنظم، نقطه‌دار و شکافدار ظاهر می‌شوند. قطر آنها متغیر است و می تواند از چند میلی متر تا چند سانتی متر متغیر باشد. در صورت عدم درمان، زگیل تناسلی می تواند به راش های خشن تبدیل شود و توده هایی شبیه گل کلم ایجاد کند. از نقطه نظر علائم، این نوع به طور قطع آزاردهنده تر است.

شایع ترین علائم زگیل تناسلی

شایع ترین علائم این زگیل تناسلی عبارتند از:

برجستگی های کوچک پراکنده به رنگ پوست یا تا حدودی تیره تر

خوشه ای از برجستگی که شبیه گل کلم است

رشد در ناحیه تناسلی که ممکن است برجسته یا صاف و یا خشن باشد

علائم مربوط به زگیل تناسلی بسیار شدید نیست، اگرچه این رشد زگیل در ناحیه تناسلی کاملاً ناخوشایند و آزاردهنده است. در برخی موارد زگیل تناسلی حتی بدون علامت است و خودبه خود پسرفت می کند. با این حال، مواقع دیگر، آنها می توانند با عارضه های زیر همراه باشند:

تحریکات موضعی همراه با تورم، قرمزی و خونریزی؛

خارش

سوزش

زگیل تناسلی می تواند در مردان و زنان ایجاد شود.

در هر دو جنس، محل معمول این ضایعات، غشاهای مخاطی و سطح پوست ناحیه تناسلی، داخل و اطراف مقعد است. زگیل تناسلی همچنین می تواند در اطراف یا داخل دهان (لب ها و لثه ها) ایجاد شود، در حالی که شروع آنها در دست ها، ملتحمه و سایر نواحی صورت نادر است.

زگیل تناسلی عوارض احتمالی

عارضه اصلی زگیل تناسلی عود است. ضایعات کندیلوماتوز در واقع تمایل دارند حتی پس از درمان دوباره ظاهر شوند. در دوران بارداری، ممکن است منجر به اختلالات ادراری قابل توجهی شود.

تشخیص و درمان زگیل تناسلی

تشخیص عمدتاً بالینی است و بر اساس مشاهده اندام تناسلی در طول معاینه فیزیکی است، اما معمولاً تأیید بافت شناسی مورد نیاز است. زگیل تناسلی ممکن است با چشم غیر مسلح قابل مشاهده باشد، اما گاهی اوقات آنها بدون علامت هستند، بنابراین این یافته ممکن است سببی باشد. برای آشکارتر کردن آنها، پزشک می تواند محلول اسید استیک 3-5٪ را مستقیماً در محل استفاده کند.

بررسی بافت شناسی زگیل تناسلی

تجزیه و تحلیل نمونه بیوپسی امکان تعیین یا عدم تعیین ماهیت واقعی ضایعه را فراهم می کند. در بررسی بافت شناسی، زگیل تناسلی با برخی تغییرات معمولی مشخص می شود، مانند:

پاراکراتوزیس: اختلال کراتینه شدن، که در آن فرآیند طبیعی بلوغ اپیدرمی مختل می شود. به طور خاص، افزایش در تکثیر کراتینوسیت ها وجود دارد.

آکانتوز: تظاهراتی که با هیپرپیگمانتاسیون برخی از نواحی پوست که به خوبی مشخص نیستند، مشخص می شود که ضخیم و به رنگ قهوه ای تیره به نظر می رسند.

پاپیلوماتوز: وضعیت پاتولوژیک که با وجود پاپیلوم های متعدد در یک ناحیه از بدن مشخص می شود که از تکثیر بیش از حد اپیتلیوم پوششی بدن به وجود می آید.

پس از درمان: پیگیری و اقدامات احتیاطی

پس از برداشتن زگیل تناسلی، همیشه توصیه می شود که معاینه بافت شناسی برای تعیین ویژگی های آنها انجام شود و با توجه به خطر عود، برنامه ای برای نظارت بر بیمار تنظیم شود.

از آنجایی که زگیل تناسلی یک بیماری مقاربتی است، توصیه می شود رفتارهای جنسی مسئولانه داشته باشید و همیشه از کاندوم استفاده کنید، به خصوص در افراد در معرض خطر.

خطر عود نیز باید در نظر گرفته شود.

به منظور جلوگیری از ظهور مجدد زگیل تناسلی، انجام برخی اقدامات احتیاطی ساده توصیه می شود:

تا پایان درمان از رابطه جنسی خودداری کنید.

از تعویض لباس زیر یا لوازم آرایش، اسباب بازی های جنسی و مسواک خودداری کنید.

دست های خود را قبل و بعد از استفاده از توالت بشویید؛

از لباس‌های زیر ساخته شده از الیاف طبیعی مانند پنبه استفاده کنید و از لباس‌های نایلونی، میکروفیبر و تنگ که می‌توانند مانع تعریق طبیعی پوست شوند، خودداری کنید.

زگیل تناسلی چه کاری را نباید انجام داد

از هیچ دارو یا وسیله پزشکی که برای درمان انواع دیگر زگیل ها در نظر گرفته شده است استفاده نکنید. سایر داروها برای درمان زگیل های شایع و زگیل پا مفید هستند، اما برای زگیل تناسلی مفید نیستند. برای درمان زگیل تناسلی با یک متخصص پوست مشورت کنید. درمان قطعی زگیل تناسلی عاملی یکی از بهترین ها برای رفع این مشکل است.

پیشگیری از زگیل تناسلی

با انجام کارهای زیر می توانید خطر ابتلا به HPV و زگیل تناسلی خود را کاهش دهید:

تست پاپ و واکسن HPV داشته باشید.

استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی: کاندوم لاتکس می تواند به کاهش خطر گسترش زگیل تناسلی کمک کند. کاندوم تمام پوست ناحیه تناسلی را نمی پوشاند. این بدان معنی است که کاندوم همیشه مانع از انتشار HPV در فرد آلوده نمی شود.

در مورد سلامتی خود با شرکای جنسی صحبت کنید.

سیگار نکش.

 

برچسب ها: سلامت
نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
نوشیدنی‌های خوشمزه برای پیشگیری از کمبود آهن title
آهن، یکی از املاح ضروری برای بدن است که در تشکیل گلبول‌های قرمز نقش دارد.
حقوق مدیرعامل اپل در سال ۲۰۲۳ چقدر خواهد بود؟ title
ارزش سهام تیم کوک برای سال ۲۰۲۲ میلادی، ۷۵ میلیون دلار بود، در حالی که در سال جاری، این رقم به ۴۰ میلیون دلار خواهد رسید.
مهاجری: سردار رادان برگشت؛ فرزاد حسنی برنگشت! title
محمد مهاجری در واکنش به انتصاب سردار رادان به فرماندهی انتظامی ناجا نوشت: یاد برنامه تلویزیونی ۱۵سال پیش کوله پشتی و فرزاد حسنی می‌افتم. برنامه‌ای که سردار رادان با تهور و شجاعتی غیرقابل انتظار پاسخ انتقاد‌های تند مجری را داد.
ظهور یک رقیب جدی برای گوگل title
با تصمیم مایکروسافت برای استفاده از برنامه هوش مصنوعی چت‌جی‌پی‌تی (ChatGPT) در موتور جستجوی بینگ، گوگل برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته ممکن است با رقابت روبرو شود.
برگزیده
گشتی در موزه «خواکین سورولا» نقاش اسپانیایی title
«خواکین سورولا» نقاش اسپانیایی بود که سبک نقاشی او در زیرمجموعه امپرسیونیسم قرار می‌گرفت. بهترین آثار او در فضای باز نقاشی شده‌اند و ساحل آفتابی والنسیا را به زیبایی به تصویر می‌کشند. عمده شهرت «سورولا» برای نقاشی‌های ماهرانه‌اش از مردم و مناظری است که زیر نور درخشان خورشید سرزمین مادری‌اش به تصویر کشیده شده‌اند.
تصاویر بارش برف ۲ متری در ژاپن title
برف ژاپن؛ در منطقه هیجیوری ژاپن ۲۲۳ سانتیمتر برف باریده است که به منزله یک رکورد در بارش برف در ماه دسامبر است.
مهران غفوریان: قرار بود دختر باشم + فیلم title
صحبت های مهران غفوریان درباره خانواده خود را بشنوید.
چرا سود سهام عدالت ۱۴۰۱ واریز نشده یا کم واریز شده؟ title
رئیس سازمان بورس گفت: سهامداران عدالت برای دریافت سود، حتما باید اطلاعات خود را در سامانه سجام تکمیل کرده باشند.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار