کد خبر: ۱۰۷۲۲
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۱۹
بازدید نظارتی مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی از هولدینگ سرمایه‌گذاری سیمان تأمین؛
دکتر میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در بازدید از هولدینگ سیمان تأمین‌اجتماعی (سیتا) و در جمع مدیران این هولدینگ و شرکت‌های زیرمجموعه آن ضمن تقدیر از دستاورد‌های این شرکت و عرضه سهام آن در بورس کالا گفت: عرضه سهام هولدینگ سیمان تأمین‌اجتماعی در بازار سرمایه، آغاز خوبی است و مقدمه اصلاحات اساسی، شفاف‌سازی است. شفاف‌سازی در نیروی انسانی، در قرارداد‌ها و در ورودی و خروجی سیستم بسیار مهم و بستر موفقیت‌های دیگر است.

دکتر موسوی: شفاف‌سازی مقدمه اصلاحات اساسی است

به گزارش مخاطب ۲۴ به نقل از سازمان تامین اجتماعی ؛دکتر موسوی که به همراه مصطفی سوری معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری و ابراهیم بازیان، مدیرعامل شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) در جمع مدیران این شرکت حضور یافته بود، ضمن تبریک ولادت حضرت فاطمه (س) و روز مادر و زن، اظهار داشت: بر طبق روایات، سبب هر آنچه که در این عالم از آن بهره‌مندیم، وجود نورانی و مقدس حضرت زهرا (س) است. مطابق روایات، محبت همین وجود نورانی است که گره‌گشای ما در این عالم و بعد از این عالم خواهد بود. خداوند را شکر می‌کنیم که محب حضرت زهرا (س) و حضرات معصومین علیهم‌السلام هستیم و از خداوند می‌خواهیم به همه ما توفیق بدهد تا به مقام شیعه بودن و عمل به سنت اهل بیت (ع) و حضرات معصومین مفتخر باشیم که اگر چنین شود در همه کار‌ها توفیق پیدا می‌کنیم. روایت داریم که اگر کسی این محبت در دلش باشد، ایمانش از کوه احد محکم‌تر است. به همین خاطر ما نگران اتفاقاتی نظیر آنچه که در چند وقت اخیر افتاد، نیستیم. چون همه بانوان ما محب اهل بیت (ع) هستند.

دکتر موسوی صنعت سیمان را صنعتی دانست که یکی از راهبردی‌ترین‌‎ها در اقتصاد، اشتغال و رشد کشور است و در صنایع مرتبط اثرات بسیاری دارد و گفت: امیدواریم در بازه زمانی کوتاه‌مدت و بلندمدت که در شستا و در هولدینگ‌های زیرمجموعه آن تعریف شده، تحقق اهداف برنامه‌های تحولی و آثار ببینیم. اگرچه اثراتی که تا همین امروز ظاهر شده نیز نشان می‌دهد که عزیزان تمرکز راهبردی روی موضوعات اساسی دارند. صنعت سیمان علاوه بر اینکه یک صنعت استراتژیک است، به‌عنوان یک کالای آینده ساز‌هم مطرح است و از این جهت حتما لازم است که به‌صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به برخی موارد مطرح شده در گزارش مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری سیمان، تاکید کرد: به هر دلیلی در تولید ۲۰ درصد با ظرفیت اسمی شرکت فاصله داریم. ما چیزی حدود ۱۲۰ میلیون تن ظرفیت اسمی تولید سیمان در کل کشور داریم که در حال حاضر ۶۳ میلیون تن تولید می‌شود. اگر چه این باعث افتخار است که ما جزء ۸ کشور اول جهان در صنعت سیمان هستیم؛ با این حال حتماً نگاه راهبردی این عرصه، یک اقتضائاتی در صنعت دارد که ما باید آن‌ها را مورد شناسایی قرار دهیم.


مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی افزود: ما همیشه در مدیریت‌های کلان با این نگاه که ابتدا چالش‌ها و ظرفیت‌های درون سازمان خود را شناسایی کنیم، فاصله داریم. اگر در بهسازی و نوسازی و به‌روز کردن این صنعت، یک برنامه راهبردی داشته باشیم، می‌شود مسائل را مدیریت کرد و از همه ظرفیت‌های موجود به شکلی مناسب بهره گرفت.

تولید و سود؛ سنجه‌های ارزیابی شرکت‌های اقتصادی
دکتر موسوی با اشاره به اینکه تولید و سود دو مؤلفه‌ای است که مدیریت سازمان تأمین‌اجتماعی آن‌ها را سنجه‌های ارزیابی شرکت‌های تابعه قرار داده است، گفت: شاخص تولید باید مهم‌ترین شاخص مورد توجه هر مدیر در بخش‌های مختلف شرکت‌های اقتصادی سازمان باشد. باید ارزیابی دقیقی داشته باشیم که با توجه به ظرفیت‌های درونی و فرصت‌های بیرونی که در اختیار داریم، وضعیت تولیدمان چطور است. علاوه بر این باید برای افزایش سودآوری برنامه و راهبردی دقیق و شفاف داشته باشیم.


وی افزود: ما امانتدار مردم هستیم. اگر یک بازنشسته، خدمتی لازم داشته باشد و بشود با یک مقدار پول بیشتر کاری برایش انجام بدهیم، اما نتوانیم، ما در مقابل او مسئولیم. یعنی باید توجه داشته باشیم که سود شرکت‌های سرمایه‌گذاری تامین‌اجتماعی، تبدیل به نیاز‌های معیشتی مستمری‌بگیران و بیمه‌شدگان می‌شود و به همین سبب کار شما و تلاش شما بسیار مهم و حیاتی است. ما باید به خودمان ببالیم که زحمات ما صرف خدمت به مردم می‌شود. این بالاترین نعمتی است که خداوند متعال به ما داده است.


دکتر موسوی با اشاره به گزارش برخی از مدیران شرکت‌های سیمانی در مورد آثار منفی قطعی طولانی‌مدت انرژی و آسیب آن به صنعت سیمان، گفت: درست است که ما با مشکل انرژی مواجه هستیم، اما باید توجه کنیم که انرژی یک چالش ملی است. با وجود همه چالش‌ها باید بر موضوع تولید و سود تمرکز کنیم. این سرمایه‌ای که به ما امانت داده شده است، برای تولید ارزش افزوده است. اگر بتوانیم یک درصد این سرمایه را بالاتر ببریم و کوتاهی کنیم، به همان اندازه مسئولیم.


وی با اشاره به اینکه هم‌افزایی میان شرکت‌های زیرمجموعه سیتا بسیار مهم است، گفت: ما در این مجموعه دستاورد‌های خوبی را شاهد هستیم و احتمالا در گذشته هم همین طور بوده است، اما این دستاورد‌های خوب آنجایی به چشم نیامده یا مخدوش شده که بعضاً خارج از قواعد، اتفاقاتی افتاده است. حتی یک اتفاق و رویداد غیرطبیعی و نامطلوب هم می‌تواند ارزش کل تلاش‌های ما را تحت‌الشعاع قرار دهد. شستا قبلاً چنین گرفتاری‌هایی داشته است. اگر هزار مورد دستاورد داشته باشیم، اما یک ناهنجاری به وجود بیاید، همان یک مورد می‌تواند همه چیز را تحت تأثیر قرار دهد؛ بنابراین نباید اجازه دهیم حتی یک مورد ناهنجاری هم به وجود بیاید.


مدیرعامل سازمان تأمین‌اجتماعی با تأکید بر اینکه ما در کنار حفظ سلامت و اصول و ارزش‌ها و تعهد، از مجموعه سیتا مدیریت حرفه‌ای می‌خواهیم، گفت: اگر همه چیز داشته باشیم، اما مدیریت مجموعه‌های ما حرفه‌ای نباشد هیچ فایده‌ای ندارد؛ حرفه‌ای در همه شئون اعم از توسعه، آموزش، فروش، انتصابات و.... این آسیبی است که قبلا در مجموعه‌های اقتصادی شاهد آن بوده‌ایم و نیاز به مراقبت دارد. اگر چه در مجموعه‌های اقتصادی ثبات مدیریتی بسیار مهم است، اما اگر نتوانستیم خروجی مناسب بگیریم، حتما باید تغییرات مدیریتی اتفاق بیفتد.

شفافیت، مقدمه اصلاحات است
وی با تقدیر از دستاورد‌های هولدینگ سرمایه‌گذاری سیمان تأمین‌اجتماعی و بورسی شدن این هولدینگ و زیرمجموعه‌های آن گفت: این آغاز خوبی برای شفافیت است و مقدمه اصلاحات اساسی نیز شفاف‌سازی است؛ شفاف‌سازی در نیروی انسانی، در قرارداد‌ها و در ورودی و خروجی سیستم، بسیار مهم و مقدمه موفقیت‌های دیگر است.


دکتر موسوی در ادامه گفت: پول نماینده تولید است و ارزش پول، به تولید است. اگر می‌خواهیم تورم کنترل شود باید روی تولید متمرکز شویم. ریشه چالش‌های امروز صندوق‌های بازنشستگی نیز همین تولید است. اگر حوزه کسب و کار رونق داشته باشد، مشکلات مالی تأمین‌اجتماعی حل می‌شود.


مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: مساله ارزآوری و صادرات نیز برای ما مهم است و علاوه بر افزایش سودآوری باعث بهبود تراز مالی کشور می‌شود. با توسعه صادرات می‌توانیم بخشی از مشکلات کشور را حل کنیم. اگر در ارتباط با افزایش صادرات، زیرساخت‌هایی لازم است، باید در تعامل با وزارتخانه‌ها و در قالب برنامه هفتم تدارک ببینیم.


وی افزود: توجه به مسائل حقوقی شرکت‌ها نکته مهمی است. در دوره جدید، شستا تعامل خوبی با کمیته صیانت سازمان تأمین‌اجتماعی دارد که جای تقدیر و تشکر دارد. از حقوق و منافعی که به هر دلیلی در گذشته ضایع شده، نباید بگذریم. آنجا که حقی ضایع شده باید برگردانده شود.

حیات‌خلوت‌های سیاسی و حزبی در شستا برچیده شد
ابراهیم بازیان، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری تأمین‌اجتماعی (شستا) نیز در این مراسم ضمن تقدیر از حمایت‌های مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی و تشکر از زحمات مدیران هولدینگ سیمان تأمین گفت: هولدینگ سیمان تأمین، یک هولدینگ چهاروجهی است که در بخش‌های مختلف تولید سیمان، حمل‌ونقل، عمران و ساخت‌وساز فعالیت می‌کند. در دوره مدیریت جدید سازمان تأمین‌اجتماعی و در مدت کوتاه، اصلاح ترکیب هیأت‌مدیره سیتا انجام شد تا علاوه بر بخش سیمان، بخش‌های دیگر این شرکت نیز فعال شوند و ترکیب جدید هیأت‌مدیره متناسب با این چهار وجه تنظیم شد.


وی افزود: چندین سال مدیر ناظر این هولدینگ، غیرتخصصی بود که در دوره جدید یک فرد متخصص به عنوان ناظر منصوب شد. برنامه تحولی نیز در این هولدینگ پیگیری و طراحی شد که هم‌اکنون در دستور کار شرکت‌ها است. همچنین بحث مبارزه با فساد دنبال و حیات‌خلوت‌های سیاسی و حزبی نقطه‌زنی شد و برخی مدیران عاملی که بیش از ۱۰ سال در این شرکت‌ها حضور داشتند و نه پاسخگو بودند و نه هدایت پذیر، تغییر کردند.


بازیان ادامه داد: علاوه بر این که بخش ساختمانی در این هولدینگ احیا شد، مدیران غیربومی و پروازی کنار گذاشته شده و مدیران انقلابی و جوان جایگزین شدند. در بخش حقوقی شرکت‌ها اصلاحاتی انجام شد و مولدسازی داریی‌های راکد نیز هم در حال پیگیری است.


مدیرعامل شستا ادامه داد: یکی از مسائلی که در حوزه سیمان باید درباره آن فکر شود، بحث انرژی است. ۲۰ تا ۵۰ درصد عدم‌النفع از قِبَل فقدان انرژی، برای کشور سم مهلکی است که این را به صورت جدی دنبال می‌کنیم تا ۲۰ درصد باقی‌مانده از ظرفیت‌های اسمی شرکت‌ها نیز محقق بشود.

هولدینگ سیمان تامین‌اجتماعی؛ سیزدهمین قدرت تولید سیمان در جهان
در ابتدای این مراسم حمیدرضا هوشیاری، مدیرعامل هولدینگ سیمان تأمین، گفت: در صنعت سیمان، جمهوری اسلامی ایران در رتبه هشتم جهان قرار دارد و هولدینگ سیمان تأمین‌اجتماعی نیز با ۳۱ میلیون تن تولید سالانه، در رتبه سیزدهم بزرگترین تولیدکننندگان سیمان دنیا قرار دارد.


وی افزود: حدود دو دهه پیش سیمان مورد نیاز کشور را از واردات تأمین می‌کردیم، اما امروز از صادرکنندگان این محصول هستیم. در حال حاضر ۳۰ درصد از تولید سیمان کشور در اختیار هولدینگ سیمان تأمین است که از ۱۷ میلیون تن در سال ۹۷ به ۲۰ میلیون تن در ۱۴۰۰ رسیده‌ایم.


هوشیاری ادامه داد: ظرفیت اسمی هولدینگ ۲۵ میلیون تن است که به‌خاطر قطع برق و گاز به تولید در حد ظرفیت اسمی نمی‌رسیم. علاوه بر عرضه سهام هولدینگ در بورس، اپلیکیشن سیمان‌یاب را طراحی کرده‌ایم که در حال حاضر از آن استفاده می‌شود و یک برنامه دانش‌بنیان است که نیاز به سیمان را به سرعت و با کمترین خطا تأمین می‌کند.

انرژی چالش اصلی صنعت سیمان در کشور است
همچنین علی اکبر الوندیان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سیمان در جریان این دیدار، ضمن تقدیر از حمایت‌های مدیرعامل جوان و انقلابی سازمان تأمین‌اجتماعی، گفت: چالش اصلی صنعت سیمان، بحث تأمین انرژی است. در سال‌های گذشته از ۱۵ آذر، گاز شرکت‌های سیمان قطع می‌شد که امسال این اتفاق از نیمه آبان افتاد.
وی افزود: این اتفاق در حالی رقم می‌خورد که وعده سوخت جایگزین هم محقق نشده و ما به سختی سوخت مورد نیاز کارخانه‌ها را تأمین می‌کنیم. به هر حال۶۰ درصد سیمان کشور متعلق به مردم و بیمه‌شدگان تأمین‌اجتماعی است و هر اتفاقی در این صنعت بیافتد سود و زیانش در نهایت به مردم بر می‌گردد.

در این نشست همچنین مدیران شرکت‌های سیمانی زیرمجموعه هولدینگ سیمان تأمین، به صورت جداگانه گزارش‌هایی از ظرفیت‌ها، اقدامات و برنامه‌های تحولی این شرکت‌ها ارائه کردند.

 
آخرین اخبار
پربازدید ها
تصاویر
اخبار داغ
نحوه استعلام دهک‌بندی یارانه با کد ملی+ جزئیات کامل title
استعلام یارانه با کد ملی تا حدودی امکان اطلاع شما از دهک درآمدی‌تان را فراهم می‌کند.
قرعه کشی جام ملت‌های اروپا برگزار شد/ گروه مرگ مشخص شد title
قرعه کشی یورو ۲۰۲۴ انجام شد و تیم ملی ایتالیا، مدافع عنوان قهرمانی در گروه مرگ قرار گرفت.
باورنکردنی، چاقوکشی در لیگ امید‌های فوتبال! + فیلم title
در یک اتفاق باورنکردنی، عجیب و دلخراش زمین فوتبال در لیگ یک امید‌ها در بازی میان گل‌گهر و فجر محل ضرب و شتم با چاقو شد.
گریم یکتا ناصر و بهناز جعفری در پشت صحنه سریال نیسان آبی title
یکتا ناصر, بعد از جدایی از منوچهر هادی در اولین سریال نمایش خانگی اش بازی کرد. نیسان ابی 2 که تقریبا با همان هنرمندان و بازیگرانش و البته به کارگردانی مسعود اطیابی دو هفته است که پخش شده است.
بعد از پنجاه و سه سال، «رضا موتوری» هنوز جوان است+ عکس title
رضا و دیالوگ‌هایش، رضا و موتورسواری‌هایش، رضا و خشم و خروش‌اش، هنوز که هنوز است «رضا موتوری» پر از شورش است و درد و حسرت. بعد از پنجاه و سه سال، رضا موتوری هنوز جوان است.
همه چیز در مورد Su-۳۵؛ جنگنده سوخوی چند منظوره روسی که ایران می‌خواهد بخرد title
رسانه‌های داخلی و خارجی از نهایی شدن خرید جنگنده روسی سوخو ۳۵ خبر می‌دهند. سردار سید مهدی فرحی، جانشین وزیر دفاع در گفتگو با تسنیم از قطعی شدن ورود بالگرد هجومی میل ۲۸، جنگنده سوخو ۳۵ و هواپیمای آموزشی یاک ۱۳۰ به ایران خبر داده است.
هوش مصنوعی ترسناک، واقعیتی امروزی است title
فرار از گزارش‌ها در مورد هوش مصنوعی (AI) در رسانه‌های امروزی تقریباً غیرممکن است. چه در حال خواندن اخبار یا تماشای یک فیلم باشید، احتمالاً با نوعی هشدار یا وزوز در مورد هوش مصنوعی مواجه خواهید شد.
برگزیده
یک فعال حقوق زنان: بارداری ناشی از تجاوز محارم به یک معضل تبدیل شده title
تنها جایی که قانون‌گذار از سقط حمایت کرده، سقط درمانی است که شرایط خاص خود را دارد. در قانون اعلام شده که اگر جان مادر یا جنین در خطر باشد با نظر کمیسیون پزشکی قانونی مجوز سقط صادر می‌شود. اگر بخواهیم از نظر حمایت قانونی صحبت کنیم، متاسفانه قانونگذار در این مورد کاملا ساکت بوده و در مورد حاملگی ناشی از تجاوز صحبت نکرده است.
ایران زیباست؛ خزان در جنگل «مازیچال» - مازندران title
پاییز هراز رنگ مسیر مازیچال بسیار دیدنی است، اما در صورت بارش باران پیمودن این جاده زیبا بسیار سخت خواهد بود. مازیچال، منطقه جنگلی زیبا در نزدیکی کلاردشت است که با ارتفاع ۲۶۰۰ متری، شما را بالاتر از ابر‌ها نگه می‌دارد. ایستادن در ارتفاعات مازیچال و نگاه به اقیانوس ابر مقابل چشمتان، احساسی وصف‌ناشدنی را برای شما به همراه خواهد داشت.
کاوشگر ناسا برای رصد برخورد سیارک ۲۰۲۹ نزدیک زمین شده است title
ستاره شناسان پیش‌بینی می‌کنند که حدود ۵ و نیم سال آینده، سیارکی به وسعت ساختمان امپایر استیت در فاصله ۲۰۰۰۰ مایلی (۳۲۲۰۰ کیلومتری) از زمین در فضا خواهد گذشت، که نزدیک‌ترین جرم آسمانی به سیاره ما به این اندازه در تاریخ مدرن است.
امیر غفارمنش ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره را فاش کرد +ویدئو title
امیر غفارمنش بازیگر شناخته شده‌ی تلویزیون در مصاحبه‌ جدیدی از ماجرای ازدواجش با پوپک گلدره گفت، بازیگر مشهور تلویزیون که پس از به کما رفتن به دنبال یک سانحه‌ رانندگی، در سال ۸۵ از دنیا رفت.
اختلالات روانی را به زبان نقاشی بشناسید + تصاویر title
هنرمندان صرفا برای بیان احساسات از هنر خود استفاده نمی‌کنند بلکه برای انتقال ایده، به تصویر کشیدن تاریخ، تجسم ارزش‌های اجتماعی و اظهارنظر درباره رویداد‌های اجتماعی و سیاسی نیز از هنر بهره می‌گیرند؛ اما یکی از کاربرد‌های مهم هنر بیان احساسات است.
کدام نمایندگان مجلس ردصلاحیت شدند؟ title
گفته می شود صلاحیت نمایندگان بستان آباد، تربت جام، مهاباد، تاکستان، فیروزکوه، الیگودرز، ۳ نماینده تبریز و ۳ نماینده استان اصفهان از سوی هیئت اجرایی شهرستان های حوزه انتخابیه شان رد شده است.