کد خبر: ۱۰۶۸۳
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۲۲
بودجه پیشنهادی آموزش و پرورش برای سال ۱۴۰۲ با رشد حدودی ۴۰ درصد به مجلس رسید و تغییرات عمده‌ای در ردیف‌های بودجه‌ای آن نسبت به سال گذشته مشهود است.

رتبه بندی معلمان در بودجه سال جدید، ردیف مستقل ندارد

مخاطب ۲۴، بودجه پیشنهادی ۱۴۰۲ کشور روز گذشته توسط ابراهیم رئیسی، رئیس دولت سیزدهم برای بررسی تقدیم مجلس شد و به این ترتیب هر کدام از دستگاه‌های کشور سهمی از این لایحه دارند، همین موضوع موجب می‌شود تا در ماه‌های پایانی سال جاری، حرف و حدیث‌هایی درباره سهم هر دستگاه برای سال ۱۴۰۲ و نسبت به دخل و خرج هر مجموعه کانون توجه باشد تا در نهایت بهارستانی‌ها بودجه را نهایی و اعلام کنند.

 


وزارت عریض و طویل آموزش و پرورش با گستره وسیعی از ماموریت‌ها و اثرگذاری‌ها بر جامعه هم از این قاعده مستثنی نیست و سهمی از سفره بودجه‌ای ۱۴۰۲ به خود اختصاص داده است که براساس جدول اعتبارات و دستگاه‌های اجرایی مجموع بودجه بیش از ۲۰۶ هزار و ۶۸۰ هزار میلیارد تومان نصیب آموزش و پرورش می‌شود؛ رقمی که نسبت به لایحه بودجه سال گذشته رشد حدود ۳۷ درصدی را نشان می‌دهد.

نگاه به جداول بودجه‌ای آموزش و پرورش برای سال ۱۴۰۲، گواه آن است که ردیف‌های بودجه‌ای نسبت به لایحه سال ۱۴۰۱ تفاوت محسوسی داشته است؛ سال گذشته بودجه به طور جزئی‌تر و در قالب ۳۱ ردیف برای برنامه‌های متعدد در نظر گرفته شده در این وزارتخانه تعریف و امسال این روند در قالب ۱۸ ردیف و با نگاه کلی‌تر اعلام شد.

آنچه به طور واضح و با معادل‌سازی نسبت به برنامه‌های سال گذشته می‌توان به آن اشاره داشت، ردیف بخش عمده‌ای از بخش‌های ستادی وزارت آموزش و پرورش است؛ مقایسه تقریبی روند بودجه پیشنهادی در بخش‌های مختلف نشان می‌دهد که بودجه دبیرخانه شورای عالی آموزش و پرورش و سمپاد هر کدام حدود ۲۱ درصد، سازمان مدارس غیردولتی حدود ۱۲ درصد، فعالیت‌های پرورشی حدود ۱۶ درصد، سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک حدود ۵ درصد و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ۳۵ درصد رشد نسبت به سال گذشته داشته‌اند.
شواهد از جدول کلی لایحه بودجه ۱۴۰۲ از غیبت برخی بند‌های بودجه‌ای نسبت به سال ۱۴۰۱ حکایت می‌کند؛ بندهایی، چون برنامه‌های راهبری و توسعه همکاری‌های بین‌المللی، سنجش و ارتقای صلاحیت‌های عمومی، حرفه‌ای و تخصصی و ارزیابی کیفیت عملکرد معلمان و مدیران، ارتقای بهره‌وری و اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان، توسعه و ارتقای تربیت بدنی، ورزش و سلامت دانش آموزان، ارتقای مشارکت‌های اجتماعی و مردمی و خیرین، ارتقای کیفیت یاددهی-یادگیری دوره‌های ابتدایی، متوسطه اول و متوسطه دوم، آموزش دانش‌آموزان فارسی زبان خارج از کشور، حمایت از فرهنگیان، پاداش پایان خدمت بازنشستگان، که به طور شفاف در ردیف‌های بودجه‌ای امسال دیده نمی‌شود.

همچنین سنجش آمادگی و استعداد تحصیلی، ارزشیابی دوره‌ای پیشرفت یاددهی-یادگیری دانش‌آموزان، ارتقای کیفیت یاددهی -یادگیری دانش‌آموزان سرآمد با رویکرد هوشمندسازی و فناوری‌های ترکیبی، مستندسازی، تبدیل به احسن کردن و مولدسازی املاک و اراضی آموزش و پرورش با رعایت ملاحظات تربیتی، آموزش آمادگی دفاعی دانش‌آموزان، آموزش نیروی انسانی متخصص، توسعه و تقویت شبکه آموزش‌های مجازی، ترکیبی و غیرحضوری، پژوهش‌های علمی، کاربردی، فناوری و فن‌آفرینی از دیگر مواردی بوده که به آن اشاره نشده است.

غیاب بند‌های آموزش‌های کیفیت‌بخشی، تربیت نیروی متخصص، توجه به فناوری‌های جدید و تقویت آموزش مجازی بیش از سایر بخش‌های خودنمایی می‌کند و نیازمند توضیحاتی است که این غیبت در ردیف‌های بودجه سال ۱۴۰۲ در کدام ردیف‌های بودجه جای می‌گیرند؟
منبع تسنیم

نام:
ایمیل:
* نظر:
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
آخرین اخبار
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
پربازدید ها
صفحه خبر بالای آخرین اخبار
اخبار داغ
نوشیدنی‌های خوشمزه برای پیشگیری از کمبود آهن title
آهن، یکی از املاح ضروری برای بدن است که در تشکیل گلبول‌های قرمز نقش دارد.
حقوق مدیرعامل اپل در سال ۲۰۲۳ چقدر خواهد بود؟ title
ارزش سهام تیم کوک برای سال ۲۰۲۲ میلادی، ۷۵ میلیون دلار بود، در حالی که در سال جاری، این رقم به ۴۰ میلیون دلار خواهد رسید.
مهاجری: سردار رادان برگشت؛ فرزاد حسنی برنگشت! title
محمد مهاجری در واکنش به انتصاب سردار رادان به فرماندهی انتظامی ناجا نوشت: یاد برنامه تلویزیونی ۱۵سال پیش کوله پشتی و فرزاد حسنی می‌افتم. برنامه‌ای که سردار رادان با تهور و شجاعتی غیرقابل انتظار پاسخ انتقاد‌های تند مجری را داد.
ظهور یک رقیب جدی برای گوگل title
با تصمیم مایکروسافت برای استفاده از برنامه هوش مصنوعی چت‌جی‌پی‌تی (ChatGPT) در موتور جستجوی بینگ، گوگل برای نخستین بار در ۲۰ سال گذشته ممکن است با رقابت روبرو شود.
برگزیده
گشتی در موزه «خواکین سورولا» نقاش اسپانیایی title
«خواکین سورولا» نقاش اسپانیایی بود که سبک نقاشی او در زیرمجموعه امپرسیونیسم قرار می‌گرفت. بهترین آثار او در فضای باز نقاشی شده‌اند و ساحل آفتابی والنسیا را به زیبایی به تصویر می‌کشند. عمده شهرت «سورولا» برای نقاشی‌های ماهرانه‌اش از مردم و مناظری است که زیر نور درخشان خورشید سرزمین مادری‌اش به تصویر کشیده شده‌اند.
تصاویر بارش برف ۲ متری در ژاپن title
برف ژاپن؛ در منطقه هیجیوری ژاپن ۲۲۳ سانتیمتر برف باریده است که به منزله یک رکورد در بارش برف در ماه دسامبر است.
مهران غفوریان: قرار بود دختر باشم + فیلم title
صحبت های مهران غفوریان درباره خانواده خود را بشنوید.
چرا سود سهام عدالت ۱۴۰۱ واریز نشده یا کم واریز شده؟ title
رئیس سازمان بورس گفت: سهامداران عدالت برای دریافت سود، حتما باید اطلاعات خود را در سامانه سجام تکمیل کرده باشند.
صفحه خبر بالای آخرین اخبار