کد خبر: ۱۰۲۴
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۵ - ۲۳:۴۶
سخنگوی دولت از فعال بودن شورای اطلاع رسانی دولت خبر داد و گفت: مخالفان دولت هیچ خط قرمزی برای طرح موضوعات ندارند اما مطلع هستم که اطلاع رسانی دولت با تدبر و تعقل مسایل را زیر نظر دارد.


سایت تدابیر به نقل از ایرانا
**رصد اجرای برجام هیات ویژه
نوبخت در پاسخ به این سئوال که اخیرا رییس سازمان انرژی اتمی مسئله توطئه را در ماجرای برجام مطرح کرده اند، گفت: این موضوع در حال بررسی است و هیات ویژه ای برای بررسی چگونگی اجرای برجام در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده است .
وی افزود: در هر مرحله ای احساس کنیم که اقدامی علیه برجام از سوی طرف های مقابل در حال اجرا است، موضع گیری خواهیم کرد و اگر توطئه ای باشد، متناسب با آن اقدام خواهیم کرد.

**دولت از توسعه اقتصادی غافل نمی شود
سخنگوی دولت در پاسخ به این که تیم رسانه ای دولت چه برنامه ای برای مقابله با هجمه های منتقدین نسبت به موضوع فیش حقوقی نامتعارف دارد ، گفت: از آمادگی تیم اطلاع رسانی دولت باخبرهستم و متناسب با موضوع عمل می کند و شاید اطلاع رسانی به موقع بتواند بخشی از موارد را خنثی کند.
نوبخت افزود: دولت نظرسنجی کافی از جامعه دارد و جای خرسندی است که مردم به دقت مسایل را تعقیب و تحلیل می کنند که این قبیل موضوعات با چه انگیزه ای صورت می گیرد و دولت برای مقابله با موضوع فساد از هیچ برخوردی دریغ نخواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه دولت در زمینه مسئله فیش های نامتعارف خط قرمزی برای خود تعیین نمی کند ، تصریح کرد: هر فردی در این ارتباط دچار خطایی شود، برخورد خواهد شد و این موضوعات دولت را از مسیر رشد و توسعه اقتصادی که در فضای پسابرجام برخوردار شده است، غافل نخواهد بود.

**شورای اطلاع رسانی دولت با تدبر و تعقل مسایل را زیر نظر دارد
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به اینکه گفته می شود دولت نسبت به تیم اطلاع رسانی خود در برخورد با موضوعات نارضایتی دارد، گفت: بنده در برخی از جلسات شورای اطلاع رسانی دولت که با حضور دکتر نهاوندیان تشکیل می شود حضور دارم ولی اینکه برون داد آن چقدر است باید بررسی شود .
نوبخت افزود: طرف مقابل در طرح موضوعات هیچ خط قرمزی ندارد و برایش راحت است تا دفاعی داشته باشد ولی مطلع هستم که تعقل و تدبر در شورای اطلاع رسانی مسایل را زیر نظر دارد و امیدوارم برون دادهای متناسب با انتظار به انجام وفرجام برسد.

**درخواست از سیستم اطلاعاتی برای شناسایی ارسال کنندگان پیامک تهدید آمیز
سخنگوی دولت در پاسخ به برخورد دولت با کسانی که پیامک تهدید آمیز به خبرنگاران ارسال کرده بودند ، اظهارداشت: از وزیر اطلاعات می خواهم تا برای تبیین بیشتر موضوع و اینکه ریشه آن در کجا بوده، پاسخ دهد. البته وزارت اطلاعات در این زمینه موضع خود را بیان و چنین اقداماتی را نفی کرد .
نوبخت افزود: سیستم اطلاعاتی در کل کشور آنقدر قوی هست که می تواند اقدام کنندگان این عمل را شناسایی و برخوردهای لازم را انجام دهد و از تکرار آن جلوگیری کند .

**دولت از وزرای خود دفاع می کند
وی در پاسخ به اینکه 60 نماینده طرح استیضاح وزیر تعاون ، کار ورفاه اجتماعی را امضاء کرده اند ولی خواستار اقدام دولت نسبت به تغییر این وزیر هستند ، گفت: امضاء چنین طرحی را ندیده ام ولی استیضاح حق نمایندگان است و اگر چنین اتفاقی رخ دهد اولین استیضاح نخواهد بود که از سوی نهاد تقنینی صورت می گیرد و دولت نیز از وزرای خدوم خود دفاع خواهد کرد .
سخنگوی دولت اضافه کرد: اینکه 60 نفر نظر متفاوتی نسبت به عملکرد وزیر داشته باشند حق آنان است و دولت هم از حق خود در جهت دفاع استفاده خواهد کرد و از طرفی این فرصت مناسبی است تا وزیر خدمات خود را تبیین کند .

**دولت قصد برخورد اطلاعاتی و امنیتی با منتقدان ندارد
نوبخت در پاسخ به اینکه دولت برنامه ای برای شفاف سازی اتاق فکری که علیه دولت تشکیل شده ندارد؟ گفت: اینکه دولت منتقدانی داشته باشد واقعیت است ولی دولت قصد برخورد اطلاعاتی وامنیتی با منتقدان و مخالفان ندارد؛ حتی اطلاع کامل از اینکه این مسایل در کجا صورت می گیرد، وجود دارد .
وی افزود: دولت خودش را مقید به برخورد نمی داند و آن را به مردم فهیمی واسپاری می کند که دقت لازم را نسبت به مطالب و موضوعات منتقدان دارند. دولت ترجیح می دهد وقت خود را به خدمت رسانی صرف کند و در زمان لازم این موضوعات اعلام خواهد شد.

** مصوبه هیات وزیران منتظر پاسخ هیچ نهادی نمی ماند
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه گفته شده دولت مصوبه ای مبنی بر عدم دخالت نیروی انتظامی در برگزاری کنسرت ها داشته و در این خصوص منتظر نظر نیروی انتظامی است، گفت: اطلاعی از این موضوع ندارم ولی مصوبه هیات وزیران منتظر پاسخ هیچ دستگاه ونهادی نمی ماند .

**اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری تا ماه آینده به مجلس می رود
نوبخت در پاسخ به اینکه لایحه مدیرت خدمات کشوری چقدر در جلوگیری از تکرار فیش های حقوقی نامتعارف کارساز است؟ گفت: اصلاح قانون خدمات مدیرت کشوری طی دو سال گذشته آماده شد اما نیاز به زمان بیشتری داشت تا لایحه در کنار لایحه بودجه 95 و برنامه ششم و احکام دائمی به تصویب برسد .
وی اضافه کرد: به همین جهت یکسال دیگر اجرای آزمایشی این قانون تمدید شد و بخش رفاهیات و پرداخت ها در حال بازبینی است که تا ماه آینده به جمع بندی رسیده و به مجلس ارائه خواهد شد .
سخنگوی دولت گفت: در ماده 117 این قانون به تعدادی از دستگاه ها اجازه داده بود تا از مقررات خاص استفاده کنند و طبق قانون قبلی برخی دستگاه ها مستثنی شده بودند اما تصمیم این است که موارد خاص برداشته شود و یا به حداقل برسد تا سقف پرداخت ها مشخص شود و اینطور نباشد که افراد از قانون برای دریافت های نامتعارف استفاده کنند .

**دسترسی به قراردادهای دولتی و غیر دولتی
نوبخت در پاسخ به این سئوال که مقرر گردیده بود از ابتدای تیرماه سال جاری قراردادهای دولتی وغیر دولتی با جزئیات در سامانه سازمان مدیریت وبرنامه ریزی منتشر شود، گفت: به دلیل اینکه به نوعی اموری به وزارت صنعت ، معدن وتجارت واسپاری شده بود این موضوع در دولت حل وفصل شده و سامانه به روز رسانی خواهد شد.

**بوئینگ تنها شرکت برای نوسازی ناوگان هوایی نیست
وی در پاسخ به این سئوال که برخورد دولت با مصوبه اخیر نمایندگان امریکا نسبت به جلوگیری از فروش هواپیمای بوئینگ چه خواهد بود؟ گفت: این موضوع هنوز مراحل قانونی خود را طی نکرده است اما ما به هر آنچه که خلاف توافق برجام باشد، اعتراض خواهیم کرد و برای احقاق حقوق خود از هیچ اقدامی فروگذار نخواهیم بود .
نوبخت افزود: شرکت بوئینگ تنها شرکت برای نوسازی ناوگان هوایی ما نیست و با ایرباس نیز وارد مذاکراتی شده ایم و از هر فرصت لازم برای نوسازی ناوگان هوایی خود اقدام خواهیم کرد .

**وزارت بهداشت درباره پرونده کیارستمی پاسخگو باشد
سخنگوی دولت در خصوص حاشیه های اتفاقات پزشکی پیرامون عباس کیارستمی و برخی موارد مشابه نیز اظهارداشت: از وزیر بهداشت ودرمان تقاضا می کنم که در این زمینه پاسخگو باشند .

**نظارت بر چگونگی بودجه شهرداری
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه اخیرا شهردار تهران اظهارداشته که دولت طی سه سال گذشته یک اتوبوس نیز به شهرداری نداده است ولی امروز شما سخن از نوسازی ناوگان شهری می کنید، گفت: نوسازی ناوگان تاکسیرانی اولین گام است و در گام های بعدی نوسازی اتوبوسرانی و حتی خودروهای برون شهری و کامیون ها نیز در دستور کار قرار دارد.
نوبخت در پاسخ به اینکه دولت چه نظارتی بر صرف بودجه شهرداری برای بیلبوردها وگالری های شهری با طرح ناکارآمدی دولت دارد، گفت: قوه مجریه در این خصوص محدودیت هایی دارد ولی در خصوص آنچه مربوط به بودجه عمومی است از جانب دستگاه نظارتی پیگیری خواهد شد .
وی افزود: دولت اخیرا در این زمینه طرحی را مطرح کرد که مورد اعتراض برخی از اعضای شوراهای شهری روستا قرار گرفت ولی این مسئله در برنامه ششم توسعه دیده شده است .

**استخدام قهرمانان ورزشی
سخنگوی دولت در پاسخ به اینکه نحوه اجرای استخدام قهرمانان ورزشی و اینکه کاهش ساعت کاری بانوان دربرخی دستگاهها صورت نمی گیرد گفت: از وزیر ورزش و جوانان می خواهم تا در این زمینه اطلاع رسانی لازم را انجام دهد و در خصوص کاهش ساعت کاری بانوان در دستگاهها اگر مصوبه ای مورد نیاز است، درخواست نمایند.
نوبخت در پاسخ به اینکه در آستانه سالگرد توافق وین و برخی بدعهدی های امریکا نسبت به نحوه اطلاع رسانی برجام گلایه دارند، گفت: در تقسیم مسئولت مسئله برجام غیر از آنچه در جهت استیفاء حقوق ملی و موضع گیری ها لازم است از سوی دولت انجام می شود.
وی افزود: در این زمینه نیز هیات ویژه ای برای بررسی حقوق کشور در توافق هسته ای در شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده است و گزارش نحوه عملکرد برجام را نیز تهیه کرده ولی اینکه در سطح عمومی اطلاع رسانی صورت گیرد، در صورت تشخیص انجام خواهد شد .

**دولت با دو نرخی شدن بنزین مخالف است
سخنگوی دولت در پاسخ به مسئله حذف یارانه بگیران در قانون بودجه نیز اظهارداشت: در تبصره ماده 14 قانون یارانه موضوعی وجود دارد و اینکه سه دهک درآمدی حذف شوند که شامل 24 میلیون نفر می شود و در قانون آمده که حتی اگر یک نفر حذف نشود به مثابه تصرف در اموال عمومی تلقی شده و دولت تحت تعقیب قرار می گیرد که این یک حرف غیر کارشناسی است .
نوبخت در خصوص وضعیت تک نرخی یا دونرخی شدن بنزین نیز گفت: دولت با دونرخی شدن بنزین مخالف است.

**کشاندن مسایل دفاعی به رسانه ها خدمت نیست
وی در پاسخ به اینکه گفته می شود دولت بودجه دفاعی را کاهش داده است ، تصریح کرد: در تبصره 22بودجه حکمی آمده است که براساس آن 1.7 میلیارد دلار به نیروهای نظامی در زمینه بودجه عمومی وعمرانی و کارکنان تخصیص داده و وصول شد.
سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: عده ای فکر می کنند این موضوع برای سال جاری نیز می باشد و به همین منظور این عدد را در سه ضرب کردند و به دنبال توزیع بودند ولی چنین پولی وجود ندارد، بنابراین اینکه بخش نظامی و نیروهای مسلح را در این نگاه قرار دهیم که پنج هزار میلیارد تومان بودجه دفاعی را افزایش می دهند، چنین افزایشی صورت نگرفته است.
نوبخت گفت: این حرف بی ربطی است که دولت بودجه دفاعی را کاهش داده است واین قبیل اخبار منتشره خدمت نیست که برخی مسایل دفاعی را به رسانه ها می کشانند .

**از پیگیری حقوقی تخلفات دولت گذشته عدول نکردیم
وی در پاسخ به اینکه بارها از تخلفات مالی دولت قبل سخن به میان آمده و اخیرا یکی از نمایندگان مسئله پرونده فساد 20 هزار میلیاردی را مطرح کرده اند ، دولت چه برنامه ای دارد، گفت: برخی تخلفات مالی دولت قبل گفته شده است و از طریق مراجع قضایی در حال بررسی است اما روال دولت این نبود که عملکرد خود را معطوف به ارائه گزارش فسادها وتخلفات دولت قبل کند .
سخنگوی دولت افزود: دولت نسبت به پیگیری حقوقی و قانونی تخلفات دولت قبل عدول نکرده است ولی اینکه می گویید نتیجه پیگیری حقوقی به کجا رسیده، از دست دولت خارج است .

**روش «بگم بگم» تشویش اذهان عمومی است و جرم تلقی می شود
نوبخت در پاسخ به این سوال که در اسفند ماه گذشته موضوع طرح شکایت از برخی ادعاها علیه برادر رییس جمهوری مطرح شد، به کجا رسیده است؟ گفت: نتیجه نهایی از سوی قوه قضاییه اعلام خواهد شد .
وی افزود: این موضوعات دعواهای حقوقی است و به جای اینکه به رسانه ها کشیده شود، دولت حرف حقوقی دارد و نسبت به اتهاماتی که تعمدا زده می شود، کوتاه نمی آییم. طی یک یا دو هفته گذشته نیز مباحث سازمانی صورت گرفت که فکر می کنم موارد مورد نیاز انجام شود .
سخنگوی دولت اضافه کرد: بارها اعلام کرده ایم هر فردی نسبت به دولت یا دولتمردان حرفی یا سندی دارد به قوه قضاییه ارائه دهد و اگر هر فردی در خصوص هر موضوعی روش «بگم بگم» را تکرار کند، تشویش اذهان عمومی بوده وجرم تلقی می شود .
نوبخت گفت: هر فردی بی جهت اتهامی را به هر فردی وارد کند باید مورد پیگیری قرار گیرد .
برچسب ها: سایت تدابیر ، نوبخت
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها