کد خبر: ۱۰
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
 استاندار خراسان رضوی اعلام کرد که تعداد نمایندگان تائید صلاحیت شده انتخابات مجلس خبرگان رهبری از 12 نفر به 11 نفر رسیده است.
به گزارش ایسنا،  منطقه خراسان، علیرضا رشیدیان امروز 11 بهمن ماه در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: ستاد انتخابات استان و کمیته‌های شش‌گانه آن تاکنون 150 جلسه داشته‌اند.
وی با بیان اینکه 4 میلیون و 200 هزار نفر واجد رأی در استان خراسان رضوی وجود دارد، تصریح کرد: 3 هزار و 555 شعبه اخذ رأی برای دو انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری پیش‌بینی شده که در این شعب حدود 7 هزار و 10 صندوق رأی قرار داد و قریب به 60 هزار نفر عوامل اجرایی انتخابات هستند.
رشیدیان با بیان اینکه هنوز راجع به انتخابات الکترونیک موضوعی به ما ابلاغ نشده است، گفت: هنوز تکلیف این مسأله روشن نشده، اما رایانه و تجهیزات به اندازه کافی در این رابطه در نظر گرفته شده است.

نمایندگان تایید صلاحیت شده خبرگان به 11 نفر رسید

استاندار خراسان رضوی افزود: در حوزه انتخابات مجلس خبرگان رهبری 6 نماینده در خراسان رضوی داریم که 47 نفر در این انتخابات ثبت نام کردند و این عدد نسبت به دور قبل 66 درصد افزایش داشت، تعداد افراد تائید صلاحیت شده نیز که 12 نفر اعلام شده بودند به 11 نفر رسیده است و اقای هادی عباسی آهویی فرزند عبدالله که صلاحیت‌شان تایید شده بود رد صلاحیت شدند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه برای انتخابات مجلس شورای اسلامی 12 حوزه اصلی و 61 حوزه فرعی داریم، افزود: هیأت‌های اجرایی معتمدین مردم هستند که اسامی آنان به نماینده شورای نگهبان داده شد و هیأت‌های اجرایی پس از طی کردن مراحل لازم تشکیل شدند، اینکه برخی می‌گویند ترکیب هیأت‌های اجرایی متعلق به یک جناح خاص بوده اظهارات درستی نیست، مقام معظم رهبری نیز در دیدار با کارگزاران انتخابات فرمودند به هیچکدام از دستگاه اجرایی و نظارت مطلبی به عنوان تضعیف گفته نشود.
رشیدیان ادامه داد: اگر در سال دولت و ملت بخواهیم براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری حرکت کنیم هیچکدام از واحدهای اجرایی نباید تخریب شوند و امیدواریم تا پایان انتخابات این همدلی میان دستگاه‌ها وجود داشته باشد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه 854 نفر در خراسان رضوی برای انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند، افزود: از این تعداد 108 نفر زن و 746 نفر مرد بودند که این رقم نسبت به دور قبل با افزایش 118 درصدی مواجه بود.
وی با تاکید بر اینکه هیأت‌های اجرایی بر مبنای قانون، عدالت و پرهیز از مباحث جناحی عمل می‌کردند، گفت: من با مسئول هیأت نظارت در استان تلفنی صحبت کردم که بررسی‌های ما براساس مراجع چهارگانه بوده است، اما باید این نکته را هم توجه داشته باشیم که صرف داشتن سابقه در دستگاه قضایی سلب کننده حقوق فردی برای کاندیدا شدن در انتخابات نیست، نوع جرم و محکومیت افراد نیز باعث سلب حق آنان برای شرکت در انتخابات می‌شود.
رشیدیان با تاکید بر اینکه صرف داشتن شکایت در دستگاه قضایی برای رد صلاحیت کافی نیست، تصریح کرد: چیزی که می‌تواند حق کاندیدا شدن در انتخابات را از افراد سلب کند این است که دستگاه قضایی بگوید فرد مورد نظر به عمل خلافی محکوم شده است.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به اینکه فتنه یکی از مسائلی است که در بررسی صلاحیت افراد باعث شبهه می‌شود، ادامه داد: لقب فتنه‌گر به کسانی گفته می‌شود که بعد از سخنرانی مقام معظم رهبری بر اساس فراخوان‌هایی که از آن سوی مرزها و یا برخی از افراد به مردم داده می‌شد به خیابان‌ها آمدند و آشوب به پا کردند، این افراد بحث‌شان مشخص است که رد صلاحیت می‌شوند، اما منظور از فتنه‌گر کسانی نیستند که در ستادهای انتخاباتی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری سال 88 فعالیت داشتند.

ماجرای تایید صلاحیت شدن یک نامزد متهم به ارتباط با فتنه

وی با تاکید بر اینکه بعضی از واژگانی که در مکاتبات و سوابق افراد می‌آید بسیار حائز اهمیت است، گفت: در سوابق یکی از نامزدها نوشته بودند تا سال 90 با اصحاب فتنه در ارتباط بوده، ما از آنها سئوال کردیم اگر با فتنه گران در ارتباط بوده پس چرا این شخص را دستگیر نکرده‌اید، گفتند با خود فتنه گران در ارتباط نبوده با فلانی ارتباط داشته است، این فلانی هم مسئولی در دولت ماقبل بوده که این فرد براساس سلیقه سیاسی با او رفت و آمد داشته که پس از صحبت‌هایی که در این رابطه صورت گرفت این فرد تائید صلاحیت شد.
استاندار خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این صحبت‌ها و رایزنی‌ها نه تنها درباره کسانی که همسو و هم جهت با دولت بودند انجام شد حتی در خصوص رد یا عدم احراز صلاحیت کسانی که منتقد دولت بودند نیز صورت گرفت و تلاش ما این بود که براساس قانون، عدالت و پرهیز از نگاه‌های جناحی بررسی‌ها در هیأت‌های اجرایی انجام شود.
وی گفت: من نمی‌گویم که عملکرد هیأت‌های اجرایی بی‌عیب بوده؛ چرا که در کارهای انسانی قطعا ممکن است خطا پیش بیاید، اما من در مجموع عملکرد هیأت‌های اجرایی را قابل دفاع می‌دانم، هیأت نظارت هم وظیفه خودش را انجام داده که امیدوارم به شکایت‌های دوستانی که صلاحیتشان عدم احراز و یا رد شده رسیدگی شود و انتخاباتی با مشارکت حداکثری و قانونمند داشته باشیم.
رشیدیان تاکید کرد: کاندیداها نیز باید براساس اخلاق اسلامی تبلیغات خود را انجام دهند.
وی همچنین در خصوص عدم بهره‌برداری سیاسی برخی جناح‌ها از مراسم‌های بزرگداشت 22 بهمن گفت: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برای انتخابات سخنرانان این دقت لازم را داشته‌ است که بهره‌برداری سیاسی از این مراسم‌ها صورت نگیرد.

برخی از عدم احراز صلاحیت‌شده‌ها ظرفیت تایید شدن دارند

رشیدیان در خصوص تلاش دولت در مورد افراد رد صلاحیت‌ شده‌ اظهار کرد: براساس صحبت رئیس جمهور ما در این راستا فقط می‌توانیم رایزنی کنیم، به خصوص کسانی که عدم احراز صلاحیت شده‌اند، ظرفیت تائید صلاحیت را دارند تا با بررسی مجدد اجحافی در حق آنان صورت نگیرد، ما در این راستا تمام تلاش و پیگیری‌های خود را انجام می‌دهیم.
استاندار خراسان رضوی با بیان اینکه یکی از موفقیت‌های ما این بود که گروه‌های سیاسی با هیأت نظارت به گفت‌و گو نشستند و در این جلسات ویژگی‌های کاندیداها مطرح شد، عنوان کرد: حتی درباره نحوه ورود افراد و سلایق آنان در این جلسات مطالبی مطرح شد، اما ما هم سعی می کنیم با تعامل حداکثری با هیأت نظارت رایزنی‌هایی انجام دهیم تا فضای رقابتی توأم با صمیمیت در انتخابات شکل بگیرد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها