مرتب دستهای خود را با استفاده از آب و صابون شستشو کنید و یا با مواد ضدعفونی کننده الکلی ضدعفونی نمایید.       هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان و بینی خود را با آرنج یا دستمال بگیرید و بلافاصله  دستمال را دور انداخته و دست های خود را بشویید.       از تماس نزدیک با هر کسی که تب و سرفه دارد خودداری کنید .      
کد خبر: ۱۰۲۹
تاریخ انتشار: ۲۳:۴۱ - ۲۳ تير ۱۳۹۵ - 13 2016 July
طرح اشتراک نیم بهای نشریات کشور با در نظر گرفتن یارانه ها و ارائه تسهیلات ویژه اینک وارد سومین سال اجرا شده است.
سایت تدابیر به نقل از عصر ایران؛ معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه گزارش هایی از پرداختی ها به نشریات طی دو سال گذشته، مصمم است این طرح را در سال جاری با رفع شماری از نواقص موجود و با هدف افزایش شمار مشترکان و توزیع بهینه، ضمن ارتقای سرانه مطالعه مطبوعات، نشریات را در سبد خانواده ها قرار دهد.

براساس اعلام مسئولان معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طرح اشتراک نشریات تقریباً ماهانه حدود 20 میلیارد ریال برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هزینه بردارد و به نوعی یارانه غیر مستقیم مطبوعات به شمار می آید.

** نظام نامه سامانه اشتراک نشریات کشور

معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هدف ارتقاء سطح دانش عمومی وتخصصی جامعه و گسترش فرهنگ مطالعه و همچنین حمایت از سازمان مطبوعات، سامانه اشتراک نشریات با تسهیلات ویژه را راه اندازی کرده است.

بر این اساس شهروندان (اشخاص حقیقی) می توانند با ثبت نام در این سامانه، نشریه مورد نظرخود را با تخفیف دریافت کنند ، تخفیفی که روی تصویر هر نشریه مشخص شده در واقع تخفیفی است که ناشر علاوه بر تخفیف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای مشترکین در نظر گرفته است.

** تعاریف:

سامانه اشتراک نشریات کشور با آدرس اینترنتی www.eshterak.ir بستری است برای اشتراک نشریات موجود در طرح.

مشترکان می توانند با ایجاد کاربری و فعالسازی آن نسبت به خرید نشریات با تسهیلات وی‍‍ژه اقدام کنند.

*موسسه نشرآوران: موسسه نشرآوران به نمایندگی معاونت مطبوعاتی مسئول اجرای طرح اشتراک نشریات کشور است.

* ناشرین: نشریات دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات که اطلاعات آن در سامانه جامع رسانه های کشور نیز ثبت شده باشد می توانند در این طرح شرکت کنند.
*مجری توزیع : مجموعه خدماتی است که مسئولیت ارسال نشریات برای مشترکان را بر عهده دارد.

همچنین در ارسال عادی هیچگونه هزینه ای از ناشر به مجری توزیع پرداخت نمی شود اما برای خدمات ویژه از جمله سلفون، ارسال سفارشی و .... می توانند با هم قرارداد امضا کنند.

* شرایط طرح اشتراک

شرایط طرح اشتراک نشریات کشور هم اکنون در سامانه www.eshterak.ir معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل مشاهده است.

** دلگرمی اهالی مطبوعات با طرح اشتراک نشریات

اجرای طرح اشتراک نشریات نیم بها، اگرچه در ابتدا با مشکلات و کاستی هایی همراه بود اما گویا این روزها با دمیدن روح تازه هم باعث دلگرمی اهالی مطبوعات شده و هم در جهت سیاست های اقتصاد مقاومتی برای بهبود وضعیت نشریات گام برداشته است.

آنچه مهم است اینکه بسیاری از فعالان رسانه ای و صاحبنظران ضمن رضایت از این طرح، اعتقاد دارند که باید در جهت سراسری شدن طرح اشتراک نیم بهای نشریات گامهایی از سوی معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برداشته شود تا این طرح از هر جهت کامل و نشریات بیشتری را در برگیرد. 

خبرنگار فرهنگی ایرنا نظرات برخی از مسئولان حوزه رسانه و اهالی مطبوعات را درباره این طرح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جویا شده است.

** طرح اشتراک نیم بهای نشریات پرداخت یارانه در مقصد به مخاطبان است

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای طرح اشتراک نیم بهای نشریات را بعنوان یکی از اقدامات حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برشمرد و هدف از این طرح را پرداخت یارانه در مقصد به مخاطبان عنوان کرد که شهروندان می توانند با مراجعه به سایت Eshterak.ir در هر جای کشور با پرداخت نیم بها، نشریه مورد علاقه خود را مشترک شوند.

حسین انتظامی همچنین با اشاره به لزوم حمایت از مطبوعات محلی و برنامه های این وزارتخانه برای آنها گفت : طرح خرید نیم بهای نشریات محلی در مراکز استان های کشور اکنون در حال اجرا است.

نماینده مدیران مسئول نشریات در هیات نظارت بر مطبوعات ادامه داد: به دنبال اجرای طرح خرید نیم بهای مطبوعات در دیگر شهرستان های کشور نیز هستیم؛ چراکه تقویت نشریات محلی، فرهنگ اشتغال را ترویج می کند.

انتظامی اظهار داشت: به طور متوسط 25 میلیارد ریال از محل یارانه مطبوعات به خرید نشریات به صورت نیم بها اختصاص یافته است.

معاون مطبوعاتی وزیر رهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال گفت: به دنبال استقبال اهالی مطبوعات و مخاطبان، مصصم هستیم تا این طرح را با قوت و جدیت هرچه بیشتر ادامه دهیم.

** طرح اشتراک نشریات جامع ترین گزینه

مهدی بگلری، مدیرمسئول هفته نامه «بازار برتر» و دوهفته نامه «عصر شبکه» درباره این طرح گفت: در شرایطی که خوانندگان مطبوعات با وجود وسایل ارتباط جمعی جدیدی چون رایانه و تلفن همراه، از رسانه های کاغذی روی گردان شده اند طرح اشتراک نشریات بهترین و جامع ترین گزینه ای است که می شد به آن روی آورد. بخصوص اگر بتوان طرح را به سمتی برد که مردم شهرستان ها بیشتر از آن بهره ببرند.

** انقلاب فرهنگی درمناطق محروم با طرح اشتراک نشریات

مدیرمسئول ماهنامه «سعادت و کامیابی» نیز در این باره می گوید: در تحقیقات میدانی که گروه نشریات ما انجام داد، گسترش این طرح در شهرستان های سراسر کشور بخصوص مناطق محروم، به نوعی انقلاب فرهنگی به وجود خواهد آورد.

محمدجواد کاسی نژاد می افزاید: تصور بفرمایید نشریات در سطوح و سلایق گوناگون سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و حتی طنز و سرگرمی، به خانه های مردم مستضعف و بدون امکانات تفریحی - فرهنگی شهرهای کوچک و حتی روستاها برسد حتما در تقویت بنیه فرهنگی آن مناطق اثری شگرف بر جای خواهد گذاشت؛ این یکی از وجوه اصلی اجرای این طرح است که آن را از سایر طرح های مرتبط متمایز می کند.

**منطقی ترین روش برای جذب مخاطبان به مطالعه رسانه های مکتوب

عبدالحسین عظماییان، مدیرمسئول ماهنامه «تندرستی» اجرای طرح اشتراک را در شرایط فعلی، بهترین و منطقی ترین روش برای جذب مخاطبان و تشویق و ترغیب آنان به مطالعه رسانه های مکتوب دانست و گفت: یقینا با تقویت و تعمیم طرح از تهران به سراسر کشور، شاهد تحولی شگرف در این برهه خواهیم بود.

** امنیت شغلی و تقویت چرخه اقتصادی دست اندرکاران مطبوعات 

پویا حاجیان، مدیرمسئول ماهنامه «ارتباط پویا» نیز درباره این طرح گفت: اجرای طرح اشتراک نشریات مزیت های فراوانی برای مطبوعات و در نهایت فرهنگ کشور به وجود آورد. یکی از مهم ترین این دستاوردها، تقویت امنیت شغلی و چرخه اقتصادی دست اندرکاران مطبوعات از جمله خبرنگاران، گرافیست ها و حتی عوامل چاپ و توزیع است و این جای تقدیر و تشکر دارد.

** رونق دوباره به مطبوعات 

محمد جواد علی قلی ، مدیرمسئول هفته نامه «زندگی موفق» با بیان اینکه شرایط دیروز و امروز مطبوعات کشور سخت و ناگوار است، می گوید: مدیران مسئول و ناشران به دنبال فرصتی بودند تا بتوانند راهی برای بقای خود بین هزینه های گزاف کاغذ و چاپ پیدا کنند، «طرح اشتراک» طی مدت کوتاهی توانست، پس از سال ها رونقی دوباره برای مطبوعات باشد.

** افزایش سرانه مطالعه مطبوعات 

احمدرضا ضیایی پور، مدیرمسوول دو هفته نامه «جدول» نیز به خبرنگار ما گفت: گسترش مطبوعات تخصصی و حرفه ای باعث تقویت بنیه و جایگاه علم و نهادینه شدن آن در جامعه خواهد شد.

طرح فوق العاده اشتراک نشریات در کنار طرح های خرید برگشتی و یارانه بیمه کارکنان هم گامی بزرگ برای نیل به این منظور خواهد بود و هم در جهت افزایش سرانه مطالعه مطبوعات است.
طرح اشتراک نیم بهای نشریات طی دو سال گذشته روزنامه خوان شدن مردم را کلید زده و در واقع می توان گفت افزایش مخاطبان و روزنامه خوانی و سطح مطالعه را به دنبال داشته است. 

با مجموع اقدامات و تدابیر در نظر گرفته شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم اکنون این طرح توانسته برغم کاستی هایش به نوعی به رونق بخشی مطبوعات و رسانه های مکتوب کشور کمک کرده و در واقع احیاگر برخی از آنها نیز باشد از این رو با اجرایی و عملیاتی شدن این طرح در کشور، علاوه بر کمک به بالا رفتن فرهنگ مطالعه، کمک شایانی نیز به رونق اقتصاد فرهنگ به ویژه اقتصاد مطبوعات در سراسر کشور شده که بنا بر اذعان فعال رسانه ای و صاحبنظران این عرصه، بی گمان حمایت از مطبوعات استان و نشریات محلی در راس هدف گذاری این طرح است.

انتظار می رود طرح اشتراک نیم بهای نشریات همچنان به قوت خودش باقی مانده و گامهای موثری در جهت سراسری شدن این طرح توسط مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برداشته شود تا در آینده نه چندان دور شاهد عضویت و حضور شمار بیشتری از نشریات در این طرح باشیم. 

معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طی روزهای گذشته جزئیات پرداختی سامانه اشتراک نشریات در دو ماه نخست سال ٩٥ را اعلام کرد که بر اساس آن رقمی بالغ بر ٣٢ میلیارد ریال به حدود ٤٠٠رسانه عضو طرح اشتراک پرداخت می شود.

در این جدول، عملکرد سامانه اشتراک نشریات از ابتدای فروردین ماه تا پایان اردیبهشت ماه فهرست شده است.

همچنین سهم مشترک، ناشر، موزع انتخاب شده از سوی ناشر و یارانه کل (بدون احتساب سهم مشترک) محاسبه و درج شده و بنا بر اعلام سامانه اشتراک نشریات، مبالغ فوق تا اواسط هفته آینده به حساب صاحبان امتیاز نشریات واریز می شود. همچنین یارانه خرداد ماه نیز تا پایان تیرماه سال جاری واریز خواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پربازدید ها