پرده برداری فرشاد پیوس از فساد در فوتبال ایران!

مخاطب24:فرشاد پیوس در گفتگو با ایسنا، درباره شرایط پرسپولیس در سه هفته پایانی لیگ برتر، اظهار کرد: پرسپولیس شرایط خوبی دارد و بازی‌های خوبی را با پیروزی پشت سر گذاشته است. این تیم، فوتبال خوبی ارائه می‌کند و تیم هم دل شده که به قهرمانی برسد. یکی از نکات مهم پرسپولیس این است که نیمکت خوبی دارد که این موضوع کمک می‌کند مربی از تاکتیک‌های مختلف استفاده کند.

وی افزود: در خط حمله عیسی آل‌کثیر عملکرد خوبی دارد و پشت سر او بازیکنی، چون سروش رفیعی در کنار اورونوف بسیار خوب کار می‌کنند و می‌توانند فرصت‌های گلزنی خوبی ایجاد کنند. در خط دروازه هم بیرانوند واقعا خوب کار می‌کند به تیم روحیه می‌دهد. در این بازی‌های آخر اگر پرسپولیس با آرامش کار کند می‌تواند قهرمان بشود، اما اگر آرامش نداشته باشد و با تیم‌های دیگر دائم درگیری لفظی داشته باشند، این موضوع روی نتایج هم تاثیر خواهد گذاشت.

او به عملکرد اورونوف اشاره کرد و گفت: این بازیکن یکی از بهترین خرید‌های خارجی پرسپولیس است. او رو به جلو کار می‌کند و می‌تواند موقعیت‌های گلزنی ایجاد کند و گلزنی کند.

پیوس در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع فساد در فوتبال اشاره کرد و گفت: این فساد در فوتبال سال‌هاست وجود دارد. نهاد‌های نظارتی باید زودتر ورود می‌کردند. خیلی از تیم‌ها دوست دارند تیمشان به نتیجه برسد و به همین خاطر هر کاری انجام می‌دهند و هزینه‌های هنگفتی انجام می‌دهند. سال‌هاست فوتبال پاک در ایران وجود ندارد. همه چیز زد و بند شده است. برخی با مدیران ارتباط می‌گیرند و برخی هم با بازیکن در ارتباط هستند تا نتیجه بگیرند. برخی ایجنت‌ها هستند با بازیکنان خود صحبت می‌کنند و مثلا می‌گویند مقابل فلان تیم بازی نکنید، من شما را فصل بعد به فلان تیم می‌برم. از این موارد در فوتبال ما زیاد وجود دارد، اما کسی این موارد را افشا نمی‌کند. الان هم که یک موضوع مرتبط با فوتبال مطرح شده به نظر من با خاطیان آن باید با اشد مجازات برخورد شود. هر کسی سکه داده و بازیکن حریف را خریده باید مجازات شود.

او همچنین گفت: ما داروان شریفی داریم که زیر فشار داوری می‌کنند، اما تعدادی داور هستند که مشکلاتی دارند که داوران پاک را هم از بین می‌برند. فدراسیون فوتبال و نهاد‌های نظاراتی باید با خاطیان با اشد مجازات برخورد کنند تا کسی دیگر چنین کاری نکند. نباید اینگونه باشد که از این موضوع به راحتی عبور کنیم. پولی که با آن رشوه پرداخت شده، پول بیت‌المال بوده است و کسی از این موضوع نباید عبور کند. خیلی از مربیان قبلا این کار‌ها را می‌کردند. در لیگ دو تیمی را به لیگ یک می‌آوردند و روی بازیکنان و داوران تاثیرگذار بودند. همه از این موضوعات اطلاع دارند، اما کسی جرات بیان ندارد. چون هرکسی حرفی بزند می‌گویند مدرک بیاور! چه کسی توان این را دارد برود مدرک جمع کند؟ اما ما فوتبالی هستیم و به خوبی از شرایط اطلاع داریم. همانطور که گفتم ما داواران معصومی داریم، اما تعداد انگشت شماری هستند که جامعه داوری را خراب می‌کنند.

او در پاسخ به این سوال که آیا به خود او در لیگ‌های پایین‌تر پیشنهادی برای خرید بازیکن و یا داور شده است گفت: بله در لیگ‌های پایین به راحتی این پیشنهاد را می‌دهند. می‌آیند و می‌گویند ما فلان بازیکن را خریده‌ایم. البته نمی‌شود به راحتی اتهام زد، چون حرف بزنیم می‌گویند مدرک بدهید. اما چنین مسائلی وجود دارد و روی نتایج تاثیرگذار هستند. حرف من این است که این موضوعات فقط مربوط به یک باشگاه نیست، فوتبال ما آلوده به فساد شده و باید ریشه کن شود. برخی سال‌های قبل این کار‌ها را می‌کردند، سال بعد پست بهتری می‌گرفتند. دلال‌ها زنجیروار به هم مرتبط هستند که مربیان جا به جا می‌کنند. شاید یک مربی نتیجه هم نگیرد، اما به واسطه همین دلال‌ها سرمربی تیم بهتری می‌شود.