برنامه ویژه‌ای برای انتقال آب دریا به کویر مرکزی ایران داریم

مخاطب ۲۴- علی آبادی وزیر صمت امروز در نخستین رویداد بین المللی همتایابی در اقتصاد دریامحور ایران که به میزبانی جزیره قشم در حال برگزاری است، اظهار کرد: دریا از بسیاری جهات برای ما حائز اهمیت است. از بعد حمل و نقل ارزان‌ترین است و تنها راه حل اقتصادی انتقال‌های بزرگ بشمار می‌رود و محیط زیست کره زمین به آن وابسته است.
به گفته وی، زیست در کره زمین بدون دریا میسر نیست و باید هر عملی در ارتباط با این زمین با لحاظ ساختن محیط زیست و صیانت از آن مورد نظر قرار گیرد.
وزیر صمت به نقش دریا در تأمین آب شرب اشاره و از برنامه ویژه این وزارتخانه برای شیرین سازی سالانه دو میلیارد متر مکعب آب دریا و انتقال آن به کویر مرکزی ایران خبر داد و عنوان داشت: از جنبه‌های اقتدار و امنیت نیز دریا برای ما بسیار مهم است و می‌تواند مبنای صلح و دوستی با همسایگان باشد.
علی آبادی به ابعاد گردشگری و اثربخشی آن در اقتصاد کشور‌ها نیز اشاره و خاطرنشان کرد: زیست بوم خوبی برای زندگی ما نیز بشمار می‌رود، اما ما از آن کمتر بهره برده ایم.
وی آشنایی با دانش دریایی را ضرورتی جدی برای بهره مندی از ظرفیت‌های دریا برشمرد و از دانشگا‌ها خواست به سمت و سوی رشته‌های دریاپایه و صنایع دریایی حرکت کنند و فناور‌های مرتبط با دریا را توسعه داده و شرکت‌های دانش بنیان خویش را پیرامون دریا توسعه دهند.
علی آبادی همچنین از سیاست‌های کلی ابلاغی پیرامون اقتصاد دریا به عنوان سندی جامع و در برگیرنده یاد کرد که می‌تواند مبنای بسیاری از اقدامات با این رویکرد باشد.
وزیر صمت به نقش اقتدار آفرین دریا بخصوص در تعامل با کشور‌های پیرامونی برای زمینه سازی به منظور فعالیت سالم بخش‌های مختلف نیز اشاره و تأکید کرد: اقتصاد و آمایش متناسب با ظرفیت‌های هر منطقه نیز از کارکرد‌های مهم دریا و نقش آن است.
وزیر صمت از موقعیت راهبردی ایران در دریا‌های منطقه نیز به عنوان عامل موثر در اقتصاد دریامحور نام برد و وجود بیش از ۵ هزار کیلومتر ساحل را نیز از جمله ظرفیت‌های ارزشمندی یاد کرد که می‌توان با استفاده از آن‌ها به تحولی بزرگ در اقتصاد کشور رقم زد.
وی به توسعه ناوگان دریایی به عنوان یکی دیگر از بستر‌ها نام برد و گفت: در زمینه توسعه ناوگان تا ۲۰ میلیارد دلار، در حوزه شیلات تا ۱۰ میلیارد دلار و در حوزه فراساحل تا ۵۰ میلیارد دلار امکان تعریف پروژه وجود دارد که برای تحقق آن‌ها باید ریسک سرمایه گذاری را کاهش دهیم.
علی آبادی بیان کرد: آمادگی داریم تا به بخش خصوصی در زمینه ساخت شناور‌های صیادی، تجاری و تفریحی میدان هرچه بیشتری دهیم تا این بخش بیش از پیش رشد کند.
وزیر صمت همچنین بر اهتمام ویژه به منظور حمایت از صندوق توسعه دریایی تأکید و ساخت دکل‌های حفاری دریایی را از دیگر شقوق این بخش برشمرد و تصریح کرد: ما امروز در کشور قابلیت و امکان تأمین پیشرانه‌های دریایی از ۳ هزار اسب تا ۴ هزار اسب و امکان ساخت توربین‌های دایرکت درایو را در داخل کشور داریم و توسعه آن‌ها را با مشارکت بخش خصوصی دنبال می‌کنیم.