نماینده مجلس: مسیر آب هیرمند به ایران همچنان مسدود است

مخاطب ۲۴- محمد سرگزی، درباره تامین آب در حوزه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: ما در این حوزه ۲ بحث داریم یکی اینکه تامین آب شرب حتما باید از منابع داخلی تامین شود به همین دلیل پروژه‌هایی برای تامین آب شرب پایدار برای یک میلیون نفر جمعیت شمال استان سیستان و بلوچستان از چاه‌های تهلاب، دشت هامون، هرمک و بندان شروع شد. قرار بود این پروژه‌ها تا آذرماه ۱۴۰۲ به پایان رسیده و عملیاتی شود، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد، ولی در هر حال بارندگی رخ داد و میزانی هم آب از هیرمند وارد و فرصتی داده شد که پروژه‌ای را که باید در آذر ماه به اتمام می‌رسید سریع‌تر نهایی شود.

وی افزود: پروژه دوم انتقال آب از تهلاب در شرق زاهدان است که براساس آن ۵۰ میلیون متر مکعب آب به زاهدان و شهر‌های منطقه سیستان منتقل می‌شود. این پروژه هم توسط قرارگاه خاتم اجرایی و بودجه‌ای هم در مجلس برای این موضوع پیش‌بینی شده و پروژه سوم هم انتقال آب از دریای عمان است.

عضو هیات نمایندگان استان سیستان و بلوچستان در ادامه درباره حقابه هیرمند تصریح کرد: به موجب معاهده ۱۳۵۲؛ افغانستان مکلف است در سال‌هایی که بارندگی نرمال است ۸۳۰ میلیون متر مکعب آب را به ایران تحویل دهد، در ۲ هفته اخیر بارندگی‌های خوبی در حوضه آبریز هیرمند بوقوع پیوست و اکنون آب خیلی خوبی وجود دارد، اما متاسفانه با انفعال دستگاه‌های متولی از جمله کمیساریای آب هیرمند و وزارت امور خارجه حقابه را دریافت نکردیم.

وی ادامه داد: اکنون بخشی از آب رودخانه هیرمند منحرف می‌شود و در مسیر طبیعی رود ادامه مسیر نمی‌دهد بنابراین می‌طلبد دستگاه‌های متولی به این موضوع ورود جدی پیدا کنند و مسیر‌های طبیعی انتقال آب هیرمند را تقویت کنند تا آب بیشتری به حوضه سیستان منتقل شود.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون ماهیت سد کمال‌خان را ایجاد انحراف در مسیر آب عنوان کرد و گفت: طی سال گذشته آب از هیرمند وارد ایران شده، اما دریچه‌های آب فقط می‌توانند ۳۰۰ متر مکعب بر ثانیه به سمت رودخانه هدایت کند در صورتی که حجم سیلاب ۲ هزار متر مکعب بر ثانیه است و مابه‌التفاوت این آب به مسیر‌های دیگر منحرف می‌شود.