تاثیر حمله ایران به اسرائیل بر بازار خودرو کشور

مخاطب۲۴- حمله ایران به اسراییل- از روز گذشته و در نتیجه تنش‌های منطقه و رشد قیمت ارز، قیمت برخی از خودرو‌های داخلی و مونتاژی افزایش یافت؛ البته که شاهد کاهش قیمت در مورد برخی محصولات نیز بودیم. در مدت اخیر، همیشه و در شرایطی که احتمال افزایش تنش در منطقه شدت می‌گرفت، افزایش قیمت ارز منجر به افزایش قیمت کالا‌های وابسته به ارز مانند خودرو می‌شد. در شب حمله ایران به اسرائیل و با توجه به احتمال بروز جنگ بین دو کشور، قیمت ارز با جهشی ناگهانی حتی به ۷۲ هزار تومان نیز رسید؛ اما با توجه به فروکش کردن تب درگیری تا صبح روز بعد، بازار ارز نسبتا به ثبات رسید و این مسئله به ثبات نسبی قیمت‌ها در بازار خودرو نیز انجامید.

حمله ایران به اسرائیل چه تاثیری بر بازار خودرو گذاشت؟

با این اوصاف، تنش‌های منطقه و حمله ایران به اسرائیل نتوانست آن‌طور که تصور می‌شد بر قیمت‌ها در بازار خودرو موثر باشد. البته که شاهین GL با افزایش قیمت ۳۰ میلیونی رکورد روز را به خود اختصاص داد؛ اما از سوی دیگر فونیکس FX نیز با افت قیمت ۵۰ میلیون تومانی معامله شد.

در مجموع و با توجه به کاهش ارزش دلار تا ۶۷ هزار تومان، قیمت خودرو‌های داخلی و مونتاژی بازار چندان افزایش نیافت.

تغییرات قیمت خودرو‌های ایران خودرو

محصولات ایران خودرو در مجموع روزی صعودی داشت؛ به‌نحوی که دنا اتوماتیک ESP و پژو ۲۰۷ اتوماتیک پانوراما با افزایش قیمت ۱۵ میلیونی، بیشترین رشد قیمت در محصولات ایران خودرو را ثبت کردند.

دیگر محصولات این شرکت نیز به‌طور میانگین بین ۵ تا ۱۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشتند. جزئیات نوسانات قیمت محصولات ایران خودرو در بازار را در جدول زیر ببینید:

نام محصول قیمت روز گذشته (تومان) قیمت امروز (تومان)
رانا پلاس پانوراما ۷۰۸,۰۰۰,۰۰۰ ۷۱۸,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۷ دنده‌ای پانوراما ۸۶۸,۰۰۰,۰۰۰ ۸۸۲,۰۰۰,۰۰۰
پژو ۲۰۷ اتوماتیک پانوراما ۱,۰۸۲,۰۰۰,۰۰۰ ۱,۰۹۷,۰۰۰,۰۰۰
دنا پلاس اتوماتیک با ESP ۱,۱۲۳,۰۰۰,۰۰۰ ۱,۱۳۸,۰۰۰,۰۰۰

تغییرات قیمت خودرو‌های سایپا

تاثیر حمله ایران به اسرائیل بر بازار خودرو، بیشتر در بین خودرو‌های سایپا و خصوصا شاهین GL حس شد؛ به‌نحوی که این خودرو با افزایش قیمت ۳۰ میلیون تومانی، رکورد زد و بیشترین افزایش قیمت روز را ثبت کرد. جزئیات نوسانات قیمت محصولات سایپا را در ادامه ببینید:

نام محصول قیمت روز گذشته (تومان) قیمت امروز (تومان)
پراید وانت (۱۵۱) ۳۵۴,۰۰۰,۰۰۰ ۳۵۵,۰۰۰,۰۰۰
کوییک آر پلاس اتوماتیک ۵۳۵,۰۰۰,۰۰۰ ۵۴۵,۰۰۰,۰۰۰
ساینا S اتوماتیک ۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۵۱۰,۰۰۰,۰۰۰
شاهین GL ۷۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ۷۵۰,۰۰۰,۰۰۰
 

تغییرات قیمت خودرو‌های مونتاژی چینی

بیشترین افزایش قیمت در بین خودرو‌های چینی، مربوط به جک J۴، کی ام سی X۵ و آریزو ۵ اسپرت با افزایش ۲۰ میلیون تومانی قیمت بود. البته که برخی از محصولات محبوب این دسته مانند لاماری، جک S۳ و فونیکس FX نیز با کاهش قیمت، عملکردی خلاف انتظار داشتند؛ خصوصا فونیکس FX که حدود ۵۰ میلیون افت قیمت داشت. جزئیات را در ادامه ببینید:

نام محصول قیمت روز گذشته (تومان) قیمت امروز (تومان)
جک S3 ۱,۲۵۵,۰۰۰,۰۰۰ ۱,۲۳۵,۰۰۰,۰۰۰
جک J4 ۸۹۵,۰۰۰,۰۰۰ ۹۱۵,۰۰۰,۰۰۰
آریزو ۵ اسپرت ۱,۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ۱,۴۲۰,۰۰۰,۰۰۰
لاماری مشکی ۲,۱۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲,۱۰۰,۰۰۰,۰۰۰
فونیکس FX پرمیوم ۲,۳۹۰,۰۰۰,۰۰۰ ۲,۳۴۰,۰۰۰,۰۰۰